Ana Sayfa Ekonomi Vergi daireleri de artık interaktif sisteme geçiyor

Vergi daireleri de artık interaktif sisteme geçiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, bugün itibariyle İnteraktif Vergi Dairesine geçiş sürecinin başladığı bilgisi verildi.

Giriş Tarihi: 28 Şubat 2018 Çarşamba 15:10
Vergi daireleri de artık interaktif sisteme geçiyor

Gelir İdaresi Başkanlığı, saatlerce beklenerek zaman kaybedilen vergi dairelerinde de bugün itibariyle interaktif sisteme geçiş sürecine başladı. A'dan Z'ye tüm işlemlerin internet üzerinden gerçekleştirilebileceği sistem bugün düzenlenen İnteraktif Vergi Dairesinin tanıtım toplantısında anlatıldı.

2018 SONUNDA GEÇİŞ SÜRECİ TAMAMLANMIŞ OLACAK

Yükümlülüklerin mükellefler tarafından yerine getirilmesi, beyanname, bildirim, yazı, dilekçe, rapor gibi belgelerin elektronik ortamda sunulması amacıyla yola çıkılan İnteraktif Vergi Dairesinde, 2018 yılının sonuna kadar geçiş süreci tamamlanacak. İşlemlerin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için gerçek kişiler adına, kullanıcı kodu ve şifre bilgileri oluşturulacak.

HUKUKİ AÇIDAN KAĞIT ORTAMDAKİLERDEN FARKI YOK

İnteraktif Vergi Dairesi'nde, borç ödeme, uzlaşma talebinde bulunulması, özelge talep edilmesi, işe başlama bildiriminde bulunulması, mükellefiyet durum yazısı alınması, tecil talebi ve genel dilekçeler de verilebilecekken belgelerin hukuki açıdan kağıttan hiçbir farkı olmayacak.

VERGİ DAİRELERİ DAHA ANALİZ ODAKLI ÇALIŞACAK

Yazılımsal çalışmaların tamamlanması sonrasında daha önce vergi dairelerine gidilerek yapılabilen tüm işlemler internet ortamında da yapılabilecek. Vergi dairesi personelleri ise hizmet vermeye devam edecek fakat daha analiz odaklı çalışacak.

 

 

 

 

 

Ensonhaber

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Bakan açıkladı: TOKİ için yüzde 22 indirim!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık