Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel VAN'daki Çocuklara Sevindirici Haber

VAN'daki Çocuklara Sevindirici Haber

Meydana gelen 7,2’lik depremin ardından yaralarını sarmaya çalışan Van için sevindirici bir haber de Şanlıurfa Barosu’ndan geldi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:26
VAN'daki Çocuklara Sevindirici Haber
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
  ŞANLIURFA(GAPHA)-Şanlıurfa Barosu Avukatlarının katkılarıyla Van’da yaşanan depremde mağdur olan 1000 çocuk için giyim yardımı yapacak. Meydana gelen 7,2’lik depremin hemen ardından 400 battaniyeyi satın alarak deprem bölgesine gönderen Şanlıurfa Barosu yaklaşan bayram nedeniyle 1000 depremzede çocuğa giyim yardımında bulunacak.

Van’a yapılacak yardımla ilgili olarak Baro’dan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Depremin üzerinden geçen yaklaşık bir haftalık sürede temel ihtiyaçlarla ilgili Ülke genelindeki kampanyalarda kaydedilen ilerlemeyi göz önüne alan Şanlıurfa Barosu, baroya kayıtlı avukatların bağışladığı yardımları çocuklara adamaya karar vermiştir. Bu doğrultuda yaklaşan Kurban Bayramını da dikkate alan Şanlıurfa Barosu bu bayramı buruk geçirecek olan 1000 Çocuğa giyim yardımı yapılabilmesi için İstanbul’dan bir tekstil firmasından satın alınarak temin edilen çocuk kıyafetlerini kargoya vererek Van’a göndermiştir. 

 Şanlıurfa Barosu olarak depremlerden bir takım dersler çıkarmamız gerektiğini düşünüyoruz. Konu bir uzmanlık alanı olmakla birlikte; deprem ve sonrasında yaşanan acı tablonun iyi okunması, yapı denetimlerinin çok daha katı ve caydırıcı cezalarla desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yapı denetim işinin tek bir özel firmayla yapılması yerine, kamu kurumları tarafından da ani çapraz denetimler yapılmasını, yapı denetim firmalarının daha sıkı bir şekilde denetlenmesini, müteahhitlik işinin üst düzeyde bilinç ve farkındalık gerektirdiği dikkate alınarak, bu kurumun uluslararası alanda kabul gören standartlara bağlanmasını istiyoruz. Parası olan herkesin bina diktiği günlerin artık geride bırakılması gerektiğini, kısaca vatandaşın can ve mal güvenliği için yapı sektörünün tüm bileşenleriyle yeniden makro ve mikro düzeyde gözden geçirilmesini talep ediyoruz.

 Bir şehrin çadırlarda yaşamasının imkânsızlığının görüldüğünü dikkate alarak depremde herkesin planlı bir şekilde doğrudan gideceği yeri bilebileceği, adres ve kimlik bilgisine sahip olması ve bunun için bir planlama ve eğitim çalışmasının yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Hangi binanın denetimimin kim tarafından yapıldığı ve sağlamlık durumunu gösteren veri tabanlarının acilen oluşturulması gerekir. Bu kapsamda sığınılacak sağlam spor salonları, hastaneler gibi afet sığınma yerlerinin her mahallede bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Fakat üzülerek belirtmeliyiz ki kamu binalarının sağlamlığı konusunda yaşamsal pratiklerle desteklenen şüphelerimiz bulunmaktadır. Van depreminde soruşturmaların ve yargılamaların Adliyeler yerine Cumhuriyet savcıları ve hakimler tarafından çadırlarda yapılması bu kaygıları teyit eder niteliktedir. Bu nedenle bu acil sığınma yerlerinin sağlam ve güvenilir bir şekilde inşa edilebilmesi için ihaleye tabi kılınmaksızın TOKİ tarafından yapılması gerekir. Ancak bu şekilde toplumsal hafızamızda yer edinen “kamu binaları depremde ilk yıkılacak yerlerdir” ön yargısı yerini, güvenle sığınabileceğimiz bir liman yargısına bırakabilir.

Bu vesileyle depremde hayatını kaybedenlere tekrar Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.” dedi.
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Trump'tan Gülen'in iadesiyle ilgili talimat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık