Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel VALİ OKUTAN EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATTI

VALİ OKUTAN EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATTI

Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra en çok öğrenci nüfusu ile 12 bin dersliğe ihtiyacı olan Şanlıurfa’da Vali Nuri Okutan, eğitim seferberliği başlattı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
VALİ OKUTAN EĞİTİM SEFERBERLİĞİNİ BAŞLATTI
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

URFAHABERMERKEZİ - Öğretmenevinde yapılan Avrupa Birliği Hibe Programları Bilgilendirme Toplantısı’na katılan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, göreve başladıktan sonra bir yandan Şanlıurfa’yı tanımaya gayret ettiğini diğer yandan da eğitim öğretim ile ilgili yeni dönem hazırlıkları yaptığını söyledi.

Toplantıyı, ülke, bölge ve bilhassa ilimiz için çok faydalı ve heyecan verici bir toplantı olarak değerlendiren Vali Nuri Okutan, başka toplantılarının da olduğunu ancak, bu toplantı eğitimi içine aldığı ve eğitime verdiği önemden dolayı ilin tüm sorunlarından daha önemli addettiğini söyleyerek, “12 yaşından itibaren eğitim öğretimin içinde olan, kendini öğretmenliğe hazırlayan, eğitime adayan bir atmosferin içindeyim. Maalesef öğretmen olamadım ama bu sefer bu eksikliği hayatın diğer alanlarında gidermeye gayret ediyorum” dedi.

            Vali Okutan, bölgede gerek kaymakamlık, gerek valilik yaparak bu topluma katkıda bulunmaya çalıştığını ve tekrar kendisi için bölgede çalışma fırsatı doğduğunu belirterek, “Bir ay önce bahsettiğim çerçeve içerisinde gördüm ki bu toplum aslında Anadolu bu insanlar güzellikleri yaşamış, güzellikleri bilmişler ve bunları hafızalarının bir tarafında yaşıyorlar, yaşatıyorlar. Bize düşen toplumun önünde olanlar olarak, kamu görevlileri olarak ne yapıp yapıp bu zihinlerinin altındaki bu dokuyu, bu bilinci, bu kültürü tekrar güncellemek ve topluma sunmak durumundayız. Bunun yolunun ben eğitimden geçtiği kanaatindeyim” dedi.

 12 Bin Dersliğe İhtiyaç Var

“Sorunları Önümüze Koyacağız Ve Bunlardan Kaçmayacağız.”

Şanlıurfa’da sınıfların çok kalabalık olduğunu bildiren Vali Okutan, Şanlıurfa’da 12 bin dersliğe ihtiyaç duyulduğunu ve Türkiye standartların altında olduğu söyledi. Vali Okutan, maliyeti indirip, ciddi kırım yaparak kamulaştırma hariç 500 trilyona ihtiyaçlarının olduğuna dikkat çekerek, “Genel bütçenin içinden bu karşılanabilir mi? Bu kara bir tablo. İnşallah el ele verirsek, omuz omuza verirsek, biz biri üç, biri beş hatta on yapabiliriz. Bunun metotlarını bilen birisiyim. Ama burada sevgi, inanç, azim ve kararlılık gerekli. Bütün mesai arkadaşlarımla olmasa bile bunların yarısı ile, dörtte biriyle yola çıksak bunu başarmamız mümkün. İnşallah burada Türkiye’ye güç, haz ve hız verecek yeni çalışmaları hep birlikte yaparız. Bundan hiç şüphem yok. Önümüzdeki günlerde bütün arkadaşlarımızla birlikte olacağız. Bu sorunları önümüze koyup bunlardan kaçmayacağız. Tanıları, teşhisleri doğru koyup, tedavisine yöneleceğiz” şeklinde konuştu.

“İmeceyle bu yangını söndürelim”

Yönlerini hizmete dönüp, hizmette birleşeceklerinin altını çizen Vali Okutan, “Bizi bildik kalıp ve yaklaşımlarla lütfen değerlendirmeyin. Burada bir alev, bir yangın var. Bu yangının altında kalabiliriz. Eğer behemehal çözüm alınmazsa bu yangının altından kalkılamaz. Sağlık da gider, emniyet asayiş de gider. Burada huzur da kalkar. Sadece bu göstergeler eğitim öğretim açısından eğitim öğretimin göstergelerini düzeltmek açısından değil; huzurun, barışın devamını ve buradan belki Anadolu’ya bölgeye, insanlığa bir barış meşalesi yakarak her tarafı aydınlatmanın adımı olarak görülmeli ve anlaşılmalı ama sınıflarında ortalama 54 kişi ile ulaşmak mümkün değil” dedi.

            Şanlıurfa’nın öğrenci nüfusu itibariyle İstanbul, Ankara, İzmir’den sonra 4. sırada yer aldığını aktaran Vali Okutan, merkezi bütçeden payının genel nüfusa göre verildiği için aynı paralelde bütçeden pay alınmadığı belirten Vali Okutan, “Merkezden gelecek kaynağın aktarılması ve büyütülmesi gerekiyor. Başta Avrupa Komisyonu olmak üzere, diğer fonların buraya özel yaklaşması bana göre gereklidir. Biz de buradan hiçbirisini beklemeden işe koyulmuş durumdayız. Bizim de bir İMECE usulü ile herkesin elinde ne varsa bir taş varsa bir taş, bir altını varsa altın, gönlü varsa gönlü, duası varsa duasını koyarak bir İMECE başlatıp bu yangının söndürülmesine gayret içindeyiz” dedi.

Vali Okutan, projede görev alan öğretmenlerin, projelerin başvuru süresine kadar izinlerini kaldırdığı söyleyerek, “Bu bir ceza mıdır ? Ceza değil arkadaşlar. Projelere katılan arkadaşlarımı minnetle, saygıyla ve hürmetle anıp hepsini ödüllendireceğim. Ayağı yere basan daha çok projeler üretelim. Yeni projeler peşindeyiz. Kalbinde küçücük bir toplum kaygısı olan, küçücük bir eğitim kaygısı olan herkesten duyarlılık ve yardım bekliyoruz” dedi.

Vali Nuri Okutan, Şanlıurfa’nın çok kadim bir tarihinin olduğunu ve burada zamanında yaşanmış birikimlerin dağa taşa, ruhlara sindiğini söyleyerek, “Biz bu külü üfleyerek tekrar burada aydınlanmanın, muhabbetin, sevginin, barışın, bereketin Halil İbrahim bereketi ile anılan bu topraklarda bereketin tekrar fışkırmasını sağlayabiliriz. Ateşi yeniden yakabiliriz ve büyük bir meydan ateşi haline getirebiliriz ve buradan her tarafı aydınlatabiliriz.  İnşallah arkadaşlar bu misyona göre hareket edecektir. Herkesi hummalı bir çalışmaya da davet ediyorum” dedi.

Bu arada, toplantıya Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Genel Müdürü Emine Kıraç ve Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan’ın yanı sıra Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, Şanlıurfa Türkiye İş Kurumu Müdür Vekili Mahmut Kaya, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegosyonu Sektör Yöneticisi Mustafa Balcı, Merkezi Finans ve İhale Birimi adına Hibe Programları Koordinatörü Fatih Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı adına Avrupa Birliği Uzmanı Melehat Güray katıldı.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Trump'tan Gülen'in iadesiyle ilgili talimat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık