Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Ekonomi Usta Kavramı Yok Oluyor

Usta Kavramı Yok Oluyor

Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada sıkça gündeme gelen nitelikli iş gücü sorunu mobilya sektörünü de derinden etkiliyor.

Giriş Tarihi: 19 Ekim 2017 Perşembe 10:55
Usta Kavramı Yok Oluyor
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada sıkça gündeme gelen nitelikli iş gücü sorunu mobilya sektörünü de derinden etkiliyor. Konuya ilişkin görüşlerini paylaşan Q Home markasının Kurucu Ortağı Ozan Maden, “Usta kavramı yok oluyor” dedi.

Günümüzde her geçen gün azalan nitelikli iş gücü kaybını en çok hisseden sektörlerden birinin mobilya sektörü olduğunu söyleyen Q Home markasının Kurucu Ortağı Ozan Maden, “Nitelikli iş gücü kaybı en hızlı mobilya sektöründe oluyor. Bizim mağazamızdaki mobilyaları makineler yapmıyor. Burada yapılan iş el sanatı işi ile de doğrudan etkili” dedi. Otomotiv sanayi ve tekstil alanlarında bireysel haklar daha gelişmiş olduğu için mobilya sektörü kadar nitelikli iş gücü kaybı yaşamadığını belirten Maden, “Q Home markası olarak kişiye özel butik hizmetler veriyoruz. Ürünlerimizin %90’ı el yapımı. Bu alanda hizmet gösteren firmaların atölyelerinde en fazla yirmi-otuz kişi çalışıyor. Daha seri üretim yapan firmalar makine ile işlemlerini yapabilirler ancak bizde durum böyle değil” dedi. Yeni jenerasyonun yeterince kalifiye yetişmediğini söyleyen Maden, “Aileler çocuklarını mobilya imalathanesinde çalıştırmak istemiyorlar. Bu yüzden usta kavramı yok oluyor. Ne yazık ki onbeş-yirmi yıl içerisinde el işçiliğiyle yapılan bu mobilyaları yapan ustalar kalmayacak” dedi.

Şimdiden önlem alınması gerekiyor

Günümüzde ortaya çıkan ve ileri dönemlerde de ciddi sıkıntılar yaratacak olan nitelikli iş gücü sorunu her alanda karşımıza çıkıyor diyen Ozan Maden, “Mobilyacılık sektörünün en önemli sorunlarından birisi, nitelikli personelin yetişmemesi. Bu durumun önüne geçilmesi ve şimdiden önlemlerin alınması gerekiyor. Bunun için özel bir politika uygulanabilir. Yeni nesli meslek gruplarına yönlendirmek, personel alt yapısı oluşturulmak gerekiyor” dedi.

 

 

urfahabermerkezi

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Bu habere de bakabilirsiniz

Banka Personel Alımları En Az Lise Mezunu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık