Ana Sayfa Urfa Haberleri Urfa'nın Aşık Veysel'leri, Muharrem ve Neşet Ertaş'ları

Urfa'nın Aşık Veysel'leri, Muharrem ve Neşet Ertaş'ları

Urfa gibi Dünyada ikinci bir şehir daha yok. Şanlıurfa bu konuda tektir. Bu kadim şehri bir türkü ummanı yapan nedir? Bu kadar nağme, melodi, şiir kıvamında sözler, emsalsiz okuyuşlar... Türkü Urfa' ya mahsus bir hali nasıl gelmiştir? Sivas'ta Aşık Veysel, Kırşehir'de Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş varsa Urfa'nın da Bekçi Bakırı, Kel Hamza'sı, Mıktım Tahir'i var.

Giriş Tarihi: 29 Mart 2018 Perşembe 10:33
Urfa'nın Aşık Veysel'leri, Muharrem ve Neşet Ertaş'ları

Fakat Urfa'yı farklı bir yaratıcılık ve söyleyiş, tarz ve üslubu; çoğunlukla tiz sesler ve tiz perdelerde gırtlağın bir enstrüman olarak kullanılabilme yeteneği, derin hançere; okuyuştaki iliklere kadar işlemiş hüznün, dinleyenin iliklerine kadar işleten sahici hissiyatla, yanık ve güçlü icrası vardır.

Ne yazık ki artık pek bilinmiyor olsalar doğup büyüdükleri ve öldükleri Urfa'da, kültür ve müzik alanında yaptıkları katkının değeri zaman ilerledikçe daha da artıyor. 1904 - 1939 Hamza, 1900 – 1946 Mukim, 1908 – 1985 Bekçi Bakır. Bu üç isim Urfa müziğinin efsaneleşen isimleri. Bekçi, bir lakap değil. Emniyete bağlı olarak bekçilik yaparak iaşesini temin ettiği için bu tabir kabul görüp kullanılmış. Bakır Yurtsever asıl adı soyadı.

Bekçi Bakır'ın, hastalanan küçük kızının tedavi görmesine rağmen iyileşemeyip 8 yaşında ölmüş, ardından da hanımı rahatsızlanmış. Bakır iyice içine dönmüş dalgın ve üzgün bir vaziyette kahvenin önünde otururken yoldan geçen bir atlı mahzun ve perişan görünümüyle atın üstünden oturmakta olan Bakır' a bakar ve boynunu büküp yoluna devam eder. Sanki Bakır'ın iç dünyasındaki kederi görmüş gibi bu kısacık anda, Bakır'ın ağzından şu dizelerin dökülmesini sağlar.

''Buradan bir atlı geçti / Yarama baktı geçti '' Bekçi Bakır bir eğitim almamış bildik anlamda. Ama sahasının büyüklerinden icazet almış, sanatkârın en mühim hususiyetini özümsemiş ve sanatı söz konusu olunca şaşırtıcı bir öz disiplin ve özsaygıyla hareket etmiş hep. Okula gidemeyen Bekçi Bakır, ilkokulu dışarıdan bitirmiş; dost ve yakınlarınca zeki, çalışkan, mütevazı, yardımsever, duygusal bir kişiliğe sahip olduğu söyleniyor. Bakır yaratıcılığının ve mükemmel okuyuculuğunun yanı sıra bir başka görevi de layıkıyla ve hiç kompleks duymadan ifa etmiş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urfadasin

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

‘1 Fidan 1 Kurban Projesi’ devam ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık