urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Genel URFA'DAN AÇLIK GREVİNE DESTEK

URFA'DAN AÇLIK GREVİNE DESTEK

Basın açıklamasını okuyan Mehmet Çiçek, 58 cezaevinde 600’ün üzerinde tutuklunun açlık grevinde bulunduğunu belirterek, "Bugün açlık grevindeki tutuklular için ölüme bir gün daha yaklaştığı gün.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29
URFA'DAN AÇLIK GREVİNE DESTEK

Cezaevlerinde 67 gündür devam eden açlık grevlerine destek için Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Şanlıurfa İl Başkanlığı üyeleri 2 günlük açlık grevi başlattı.

BDP İl Binası'nda düzenlenen basın açıklamasına BDP Şanlıurfa İl Başkanı Mehmet Çiçek ve parti üyeleri katıldı. Basın açıklamasını okuyan Mehmet Çiçek, 58 cezaevinde 600’ün üzerinde tutuklunun açlık grevinde bulunduğunu belirterek, "Bugün açlık grevindeki tutuklular için ölüme bir gün daha yaklaştığı gün. Bugün sadece ‘KCK operasyonları’ adı altında 10 bini aşkın partimiz BDP'nin taraftarı, üyesi, yöneticisi ve seçilmişi, antidemokratik bir tarzda tutuklanmış bulunuyor. Cezaevlerindeki insanlık dışı uygulamalar iktidar partisinin gerçek aynasıdır. Bu aynada, iktidarın baskıcı, gerici, militarist, şoven, inkarcı ve antidemokratik yüzü tüm çıplaklığıyla ortaya çıkmaktadır. Bütün bu antidemokratik uygulamalar karşısında iki temel taleple cezaevlerinde tutsaklar bedenlerini ölüme yatırmış bulunuyor. Bugün cezaevlerinde tutsakların başlattığı ölüm orucu ve açlık grevi eylemi 67'nci gününe vardı. Ölüm orucuna giren tutsakların iki temel talebi bulunuyor. Bunlardan birincisi, anadilde eğitim ve savunma hakkı istemidir. Bir insanın kendi anadilinde eğitim yapma, konuşma ve savunma yapma istemi, dünyanın her yerinde en doğal insani ve demokratik bir haktır. Anadilde eğitim hakkı demokrasinin olmazsa olmazıdır. İkincisi ise, Türkiye’de barışın demokrasinin gelmesidir. Bin yıllık kardeşliğin sürmesi ve Kürt sorununun müzakereler yoluyla demokratik tarzda çözülmesi için Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin kaldırılmasıdır. Her iki sistemde Türkiye’nin demokratikleşmesi, insanların ölmemesi, anaların acı çekmemesi, 30 yıllık savaşın durması ve toplumsal barışın sağlanmasıyla ilgilidir. Demokrasiden, barıştan, özgürlükten ve kardeşlikten yana olan herkesi ölüm orucu karşısında duyarlı olmaya, ölümlerin önüne geçmeye çağırıyoruz. Bu vesileyle bizler de BDP Şanlıurfa İl Örgütü olarak 2 günlük açlık grevine giriyoruz" dedi.

 

Yapılan basın açıklamasının ardından BDP üyeleri açlık grevine girdi

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık