×
×
Ekonomi
Urfa'da Suriyeliler İçin İnsani Yardım Derneği
Şanlıurfa'nın Akçakale İlçesi'nde, Suriye'den Türkiye'ye sığınan mülteciler için İnsani Yardım Derneği kuruldu.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Dernek kurucularından Şanlıurfa eski milletvekili Mehmet Yalçınkaya "Suriye'de yaşanan bu olay yüzyılın en vahim olayıdır. Mültecilerin ve savaşın ortasında kalan Suriyeliler'in insani ihtiyaçlarını karşılamak için bu derneği kurduk" dedi.

 

Türkiye ile sınır komşusu Suriye'deki olayların ardından, bu ülkede yaşayanlara yardım etmek amacıyla dernek kuruldu. Şanlıurfa eski milletvekili Mehmet Yalçınkaya'nın öncülüğünde kurulan 'İnsani Yardım Derneği'nin toplanacak gıda ve tıbbi malzeme yardımlarının Suriye'ye göndereceği bildirildi. Mehmet Yalçınkaya, iç karışıklığın sürdüğü Suriye'de her geçen gün vahametin arttığını söyledi. Türkiye olarak sınır komşusu olan Suriye'de yaşananların ardından mağdur duruma düşen insanlara yardım eli uzatmak amacıyla böyle bir yapılanmaya gittiklerini vurgulayan Yalçınkaya şöyle konuştu:

 

"Suriye'de çok kötü bir noktaya gelindi. Bu Türkiye için de Suriye içinde yüzyılın felaketidir. Sınırlar ülkeleri belirlese de, sınır şehirlerinde yaşayan insanlar aynı ailenin insanlarıdır. İki haftadan beri Akçakale'de top mermileri susmadı ve adeta savaş yaşanıyor. Bu güne kadar yaşanan olaylarda elimizden geldiği kadar insani yardım yaptık. Profesyonel bir yardım ağı kurarak, insani yardımlara muhtaç olan Suriyeli kardeşlerimiz için elimizden gelen her şeyi yapmak için gayret ediyoruz. Bütün Müslümanların duyarlılığını rica ediyorum ve oradaki gözyaşlarını hep birlikte silelim istiyorum. Yaklaşan kış aylarında bu kardeşlerimiz çok büyük perişanlıklar yaşayacak. Yaşanacak olan tüm sıkıntıları el birliği ile aşma imkanımız var. Kurduğumuz dernek vasıtasıyla yardımları topluyoruz, bu yardımları Suriye'de savaş mağdurlarına ulaştıracağız."

 

Yalçınkaya, Suriye'de şu an öncelikli olarak su ve gıda ihtiyacı olduğunu ekledi.

 

 

f5haber.com

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı