Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa EYYÜBİYE Urfa'da Suriyelerin Tarımda İstihdamına Doğru

Urfa'da Suriyelerin Tarımda İstihdamına Doğru

Şanlıurfa’da ekonomik fırsatların artırılması yoluyla Türkiye'nin güneyindeki Suriyeli mülteciler ve ev sahibi toplulukların dayanıklılıklarının desteklenmesi projesi kapsamında "İş Fuarı" düzenlendi.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2017 Çarşamba 16:11
Urfa'da Suriyelerin Tarımda İstihdamına Doğru
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

Projenin ikinci ayağında yapılan toplantının ardından 'İş Fuarı' düzenlendi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı salonunda gerçekleştirilen 'İş Fuarı'ın da, iş bağlantıları kurmak amacıyla kursiyerler ile firmalar arasında bire bir görüşmeler yapıldı. İlk tanıtım toplantısı geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan projenin ikinci toplantısı geçtiğimiz gün Şanlıurfa'da yapıldı. Hem Suriyelilerin istihdamının hem de Şanlıurfa ekonomisine büyük katkı sağlayacağı düşünülen projenin, Suriyeli ve Türklerden oluşan 900 kursiyer tarımla ilgili mesleki eğitim almaya başladı. Projenin temelinde Suriyeli ve Şanlıurfalı vatandaşların tarımsal eğitim almaları ve daha sonra kendilerine istihdam sağlamaları yatıyor.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’yla işbirliğinde yürütülen projenin finansmanı UNHCR tarafından karşılanıyor.1.7 milyon dolarlık projeyle, Suriyelilere ve ev sahibi topluluklara hem teorik hem de pratik mesleki eğitimler veriliyor. Eğitimler gıda hijyeni, Antep fıstığı, zeytin, pamuk, nar, biber yetiştiriciliği, sulama, sera, sebze yetiştiriciliği, bahçecilik, hayvancılık, gıda işleme ve paketleme üzerine yoğunlaşıyor.

Bu kapsamda Şanlıurfa'da ikincisi düzenlenen toplantıya, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdulkadir Açar, Genel Sekreter Yardımcısı Mahmut Kırıkçı, Birleşmiş Milletler Göç Örgütü, Uluslararası Gıda Örgütü temsilcileri, Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Selçuk Doğan Yüksel, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü İbrahim Halil Çetiner, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Kalkınma Şube Müdürü Mehmet Işık, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile GAP Tarımsal Araştırma enstitüsünden konun uzmanları,Urfa'da faaliyet gösteren firmalar ile kursiyerler katıldı

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Başkan Ekinci'den 'Urfa'ya yakışmayan görüntüler' için açıklama

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık