Ana Sayfa Sağlık Urfa'da parmağı kopan çocuğa ayak parmağı nakledildi

Urfa'da parmağı kopan çocuğa ayak parmağı nakledildi

Şanlıurfa'da eli, traktör kayışına sıkışması sonucu baş parmağı kopan 12 yaşındaki çocuğa ayak parmağı nakledildi.

Giriş Tarihi: 7 Ağustos 2018 Salı 11:06
Urfa'da parmağı kopan çocuğa ayak parmağı nakledildi

Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesi'nde bir ilk gerçekleştirildi ve 12 yaşındaki çocuk hastanın ayak parmaklarından biri el parmağına dönüştürüldü.

12 yaşındaki çocuğun eli traktör kayışına sıkışarak sağ el başparmağı koptu. Korkunç kaza sonrası Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine yönlendirilen yaralı çocuk yapılan ilk müdahalenin ardından plastik cerrahi doktorlarından Op. Dr. Yakup Işık tarafından tedaviye alındı.

Op. Dr. Işık kopan parmağı incelediğinde yerine dikmeye uygun olmayacak şekilde kötü ve yaralanmış olması sebebiyle ekibiyle bir toplantı yaparak nakil kararı aldı. Kopan parmağın başparmak olması nedeniyle elin işlevinin %50 sini kaybeden hastaya gerekli tetkikler yapıldıktan sonra ameliyat başladı.

Ameliyatı Op.Dr. Yakup Işık, Op.Dr. Abdülkadir Calavul, Op.Dr. Sedat Avşar, Op.Dr. Kadir Tasasız yaptı. Operasyonun, teknik olarak zor olduğunu ve 5 saat sürdüğünü ifade eden Op. Dr. Avşar, “ Bu ameliyatla sol ayağın 2.parmağını alarak sağ el 1.parmağa başarılı bir şekilde naklettik.

Ameliyat sonrası kritik dönemi atlatmış bulunuyoruz ve hastamızı yakın zamanda taburcu etmeyi planlıyoruz “ dedi. Hasta İlerleyen dönemlerde fizik tedavi ile el fonksiyonunu büyük oranda yerine getirebileceğini dile getiren Op.Dr. Tasasız ise , “Hastamız büyüdükçe nakledilen parmak gerek fonksiyon, gerek duyu, gerekse boyut açısından gelişerek diğer parmaklarla uyumlu hale gelmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekim V. Dr. İdris Dağ ise başarılı operasyona dair bir açıklama yaptı. Doktorları tebrik eden Dr. Dağ, "Sağlık yönünden hastane ve bölge tarihinde ilk defa gerçekleştirilen bu ameliyatlar bizleri ve halkımızı mutlu ediyor. Bizler bu başarıyla yetinmeyeceğiz ve daha fazlasını yapmak için çalışacağız" dedi. 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

BU HASTALIKLAR KEMİK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık