×
×
Sağlık
Urfa'da ilk: Hastanın midesi tamamen alındı
Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha gerçekleştirildi ve Laparoskopik Total Gastrektomi ameliyatı başarıyla uygulandı.
7 Ekim 2018 Pazar 12:05

Şanlıurfa'da mide kanseri teşhisi konulan kadın hasta kentte ilk kez yapılan Laparoskopik Total Gastrektomi ameliyatı (midenin tümünün alınması) ile sağlığına kavuştu.

Mehmet Akif İnan Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde bir ilk daha gerçekleşti. Genel cerrahi uzmanları Op.Dr.Tolga Faruk Çekiç ve Op. Dr.Mehmet Tolga Kafadar tarafından kanserli hastaya kapalı ameliyat yöntemi ile Laparoskopik Total Gastrektomi başarıyla uygulandı.

Gerçekleştirilen operasyon ile ilgili bilgi veren Op.Dr. Tolga Faruk Çekiç "70 yaşındaki kadın hastamız yaklaşık 3 aydır mide ağrısı ,iştahsızlık ve kilo kaybı şikayetleri ile tarafımıza başvurdu.Yapılan endoskopik değerlendirme neticesinde ileri evre mide kanseri teşhisi kondu ve gerekli ön hazırlıklar yapılarak operasyona hazırlandı.

Hastamıza LAPAROSKOPİK TOTAL GASTREKTOMİ + D2 LENF NODU DİSEKSİYONU (midenin tümünün kapalı ameliyat yöntemi ile alınması) işlemini ilimizde ilk defa olmak üzere başarı ile gerçekleştirdik. Hastamız yoğun bakım ünitesindeki takibinin ardından servis takibine alındı ve ağızdan gıda alımına başlandı. İlerleyen günlerde taburcu edilmesi planlanmaktadır” dedi.

Başarılı ameliyatların mimarlarından biri olan Op. Dr.Mehmet Tolga Kafadar emeği geçen herkese teşekkür etti. Hastayı serviste ziyaret eden Hastane Başhekim V. Dr. İdris Dağ, Başhekim Yrd. Uzm. Dr. Yakup Çelik ve Sağlık Hizmetleri Müdürü Gülçin Kılıç, hasta ve yakınlarıyla bir süre sohbet ettikten sonra geçmiş olsun dileklerini iletti. Başhekim V. Dr.Dağ, daha sonra operasyonu gerçekleştiren doktorları tebrik ederek, bu tür başarılı operasyonların devam etmesi konusunda temennilerini iletti.

 

AJANS URFA

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı