Ana Sayfa HARRAN Urfa turizmine balta! Tatilde olacak iş mi?

Urfa turizmine balta! Tatilde olacak iş mi?

İnanç merkezi açısından önemli bir yere sahip Şanlıurfa'da 9 günlük bayram tatilinde Hayati Harrani Türbesi tadilat nedeniyle kapatıldı. Ziyaretçiler duruma tepki gösterdi.

Giriş Tarihi: 23 Ağustos 2018 Perşembe 21:08
Urfa turizmine balta! Tatilde olacak iş mi?

Harran'da ziyaretçilerin uğrak adresi olan Hayati Harrani Türbesi kapılarını ziyaretçilere kapattı.

9 günlük bayram tatilinde Harran'a gidenler hayal kırıklığı yaşıyor. İlçede bulunan Hayati Harrani Türbesi Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından onarım-tadilat çalışmaları yapıldığı gerekçesiyle kapatıldı. Yaklaşık 46 km. yol giden ziyaretçiler durumu şaşkınlıkla karşıladı. Tatilde türbenin ziyarete kapalı olması "Olacak iş mi?" yorumlarına neden oldu.

Onca giden ziyaretçiler türbenin içine giremeden geri dönmek zorunda kaldı.

Hayat El-Harrani hakkında Harran'da doğmuştur. Asıl adı, Şeyh Yahya Hayat b.Abdulaziz'dir. Hayat el-Harrani olarak tanınmıştır. Öldükten sonra tasarrufu devam eden keramet sahibi, önemli bir şahsiyettir. Kendisiyle çağdaş olan Sultanlar mutlaka Hz. Şeyhi ziyaret etmiş, onunla görüşmekten şeref duymuşlar ve hayır duasını almışlardır. Selahatin-i Eyyubî, Halep hükümdarı ve Urfa fatihi Nureddin Mahmud Zengi Hz. Şeyhi ziyaret eden İslam Fetihlerinin önemli komutanlarıdır. Özeliklikle mevlid ve kandil gecelerinde ziyaretçi akınına uğrar. Şanlıurfa'ya gelen ziyaretçilerin Hayat el-Harrani hazretlerine uğramadan gitmedikleri görülür.

Şeyh Hayat el-Harranî'nin kuraklık günlerinde cemaatiyle birlikte yağmur duasına çıktığında asla boş dönmez, Allah'ın inayetiyle mutlaka yağmur yağardı. Şeyh Hayat el-Harrani 1185 tarihinde vefat etmiş ve mescidinin yanına defnedilmiştir. Vefatından 10 yıl sonra Türbesi inşa edilmiştir. Cami ve türbe, Harran şehir surlarının dışında yer almaktadır. Hayati el- Harrani türbesinin yanındaki tarihi kuyu, Hz. Yakub Kuyusu olarak bilinmektedir.

 

AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık