urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Genel Urfa Tarihi bir gün yaşadı...

Urfa Tarihi bir gün yaşadı...

Şanlıurfa'da bugün iki Bakanın katılımıyla önemli yatırımların temelleri atıldı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29
Urfa Tarihi bir gün yaşadı...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun  katılımları ile dün 25 tesisin toplu açılış ve temelleri atıldı.

 

Bakan Çelik ve Eroğlu dün GAP Havaalanında karşılandıktan sonra ilk olarak Şanlıurfa Valiliğini ziyaret ettiler. Bakan Eroğlu, Valilik makamında önce Gazetecilere konuştu. Şanlıurfa’ya çok önemli yatırım müjdesi ile geldiklerini ifade eden Bakan Eroğlu’ bugün buraya heybe değil TIR’la geldim. 831 Milyon tl bedelli yatırım ile Şanlıurfa Türkiye’nin en çok yatırım alan İl’i olmuştur, bunda sayın Bakanımız Faruk Çelik’in katkıları çok büyüktür’dedi.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ile Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, daha sonra Cuma namazı için Selahattin Eyyübi Camisine geçerek Cuma namazını burada kıldılar.  Her iki Bakan DSİ tarafından gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma törenine geçtiler.

 

 

Atatürk Spor Salonu'nda, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla, DSİ tarafından gerçekleştirilen toplu açılış ve temel atma töreninde yaptığı konuşmada, konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik,

 

"Avrupa'ya gidiyoruz diyorlar ki Türkiye muazzam bir yıldız, Ortadoğu'ya gidiyoruz diyorlar ki Türkiye'de muazzam gelişme var, Asya'ya gidiyoruz Türkiye'ye imrenme var, bunun kıymetini bilmek lazım, eğer bunun kıymetini bilmezsek bize de sıkıntı yaşatırlar Unutmayın, bu millet aziz bir millettir, tarih boyunca dünyaya şan vermiştir, şeref vermiştir vermeye de devam edecektir."" dedi.

 

 

Bakan Çelik Şanlıurfa'nın sorunlarını çözmek için Milletvekilleri,, Vali ve tüm bürokratlarla  birlik ve bütünlük içerisinde hareket ettiklerini bir kez daha yineledi. kentin fıstık, mercimek, pamuk üretiminde Türkiye'de önemli bir paya sahip olduğunu Bölgenin Bereketli topraklarında suyla toprağın buluşturulacağı projelerin hayata geçirileceğini vurgulayan Çelik, "Bugün bu Bereketli topraklarda, toprakla suyun nikahını yapıyor sayın Bakanımız Veysel Eroğlu. Yani bir düğün merasimi. O düğün, toprakla suyun evlenmesinin düğünüdür. Onun için nikah davetlisi olarak bu salonu doldurmuş bulunuyoruz. Nikah hayırlı olsun, düğün hayırlı olsun’dedi. , Bakan Çelik’ kentteki tarımsal üretimin arttırılması için de çiftçilere büyük destek verdiklerini Şanlıurfa'nın bütün ilçelerinin "bereket ovası" olması için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.Faruk Çelik, konuşmasının son bölümünde gerçekleştirdikleri saldırılardan dolayı Suriye ve İsrail yönetimlerini de kınadı.

 

Bakan Çelik’in konuşmasının ardından  konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu, Suruç Ovasının suyla kavuşacağını söyledi. Bakan Eroğlu, Başta DSİ, Orman Bölge Müdürlüğü vasıtasıyla ŞAnlıutga’ya 25 projeli müjde ile geldiklerini belirterek  Bizden önce 3,5 yıl görevde kalan hükümet sadece DSİ ile 9 tesis açtı. Biz ise sadece Şanlıurfa'da bu süre içerisinde yüzlerce tesis açtık. Türkiye'de bir yılda 300'den fazla DSİ olarak tesis açıyoruz. Şu ana kadar bin 128 tesisi faaliyete alarak, aziz milletimizin hizmetine sunduk. Göletler hariç 206 adet baraj inşa ettik. 11 milyar dekar araziyi suladık. 49 şehirde yaklaşık 41 milyon vatandaşa içme suyu ulaştırdık. Daha birçok devasa çalışmaları halkımızın hizmetine sunma gayreti içerisindeyiz.",’dedi. Bakan Eroğlu, Şanlıurfa’ya gelecek yıl içerisinde 4 Milyon fiadının dikilerek yeşil alanların çoğaltılacağını söyledi.

 

Bakan Çelik ve Eroğlu’nun programları Şanlıurfa Milletvekilleri Seydi Eyyüpoğlu, Mehmet Akyürek, Kasım Gülpınar, Yahya Akman, Kerim Gök ve Mahmut Kaçar eşlik etti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık