Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel TÜRK İŞ'E DESTEK

TÜRK İŞ'E DESTEK

Toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine Türk iş Konfederasyonunun Türkiye genelinde başlatmış olduğu 1 saatlik iş bırakma

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
TÜRK İŞ'E DESTEK
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

eylemine destek amaçlı olarak Hak-iş Konfederasyonuna bağlı Şanlıurfa İl Çevre ve Orman Müdürlüğünde Öz Orman iş sendikasına üye kamu işçileri sabah saatlerinde işyerleri önünde toplandılar. ''Çalışmama Hakkını'' kullanan işçiler, mesailerine 1 saat geç başladılar. .

İşçilerin bu eylemine Türkiye Kamu Sen iş yeri temsilcileri de destek verdiler.
Oturma eyleminde hazırladıkları basın açıklamasında şunları söylediler.
“Bilindiği üzere, kamuda çalışan 250 bin işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri 6 aydır sonuçlandırılamamıştır. HAK-İŞ’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu işyerlerinde çalışmakta olan 36 bin üyemizde aynı şekilde kamu sözleşmelerinin bitirilmesini sabırsızlıkla beklemektedir.
Ağır ekonomik koşullar yakıcı bir biçimde devam ederken, toplu sözleşmeleri bir sosyal ve ekonomik iyileştirme aracı olarak kullanmak varken, iş alemine yönelik her türlü imkan ve avantaj peş peşe sunulurken, kamu işçilerine gerçekleşen enflasyon oranında bir zammı bile çok görmek sosyal adalet ilkesine uygun düşmez. Kaldı ki, kamu çalışanlarına yani memur kardeşlerimize %4 ve % 4,5 oranında zam uygulaması söz konusu iken işçileri daha düşük bir zamma razı olmaya zorlamak en azından haksızlığa razı olmamızı istemektedir ki, bunu kabul etmemiz mümkün değildir.
Bir yandan % 13 lük ekonomik küçülmenin bedelini ödediğimiz gibi, Hükümetin enflasyonla mücadele ve kamu açıklarının faturasını da sadece işçilere yüklemeye çalışması, yalnız kamu işçilerinden fedakarlık beklemesi de başka bir haksızlıktır.
Kamu düzeni açısından son derece önemli olan toplu sözleşme sisteminde, Hükümetin vereceği düşük zam oranları özel sektör bakımından da örnek alınacak, Hükümetin vurduğu yerde özel sektör öldürmeyi tercih edecektir. Kaldı ki, birkaç puanlık makul bir artış hiçbir şekilde tasarrufu mümkün olamayacağı için, piyasada ekonominin çarklarını döndürecek, talep potansiyelini destekleyecek ekonomik ve rasyonel bir politika olacaktır.
Hükümete bir sözümüz var. Dünya kriz ortamında talep yönlü politikalar oluşturarak önlem alamaya çalışırken, krizin teğet geçmediği Türkiye’nin, tam tersi cimri politikalar izlemesinin de akılcığı bulunmamaktadır.
Toplu sözleşmelerin masa başında ve barışçıl koşullarda bitirilmesi için Devletin özverili davranması gerekir.

Tüm bu nedenler ve işçi hareketinin dayanışması ve güç birliği adına Türk-İş’le aramızdaki sendikal rekabeti bir kenara bırakıyoruz. Bu gün bir saatlik iş bırakma eylemine HAK-İŞ’ e bağlı Öz Orman İş sendikası üyeleri olarak destek veriyoruz “ denildi. Bir saatin bitimiyle işçiler iş yerindeki görevlerine başladılar.
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık