Ana Sayfa Urfa Haberleri Tüketicilerden köy yoğurdu için denetim çağrısı

Tüketicilerden köy yoğurdu için denetim çağrısı

Şanlıurfa'da da oldukça rağbet gören köy yoğurdundaki tehlikeye dikkat çeken tüketiciler, "İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bu konuda denetim yapmayarak halkın sağlığını tehdit altında bırakıyor" diyerek satılan yoğurt ve sütlerin denetim altına alınmasını istedi.

Giriş Tarihi: 4 Aralık 2018 Salı 11:53
Tüketicilerden köy yoğurdu için denetim çağrısı

Tüketiciler köy yoğurdu adı altında merdiven altında üretilen beyaz kovaların halkın sağlığını tehdit ettiğini belirterek denetim çağrısında bulundu.

Son yıllarda Türkiye'deki tüketicilerin temel gıdalarda doğal ürünlere olan ilgisi artıyor. Organik gıda arayışında doğru sanılarak yapılan hatalar ise sağlığı tehdit ediyor. Tüketiciler de, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bünyesindeki Gıda Kontrol Şube ekipleri ile zabıtanın bu konuda denetim yapmayarak halkın sağlığını tehdit altında bıraktığını iddia etti.

"Köy ve ev yoğurdu"nun da denetimden uzak olduğuna dikkat çeken tüketiciler "Türkiye'de sofralarda en çok tüketilen ürünlerden süt ve yoğurt konusunda büyük bir tartışma var. Toplumda artan 'doğal ürün' talebine paralel olarak neredeyse her köşede görmeye başladığımız 'köy yoğurdu' iddiasındaki ürünlerin menşeinin titizlikle sorgulanması gerek."İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve zabıta ekipleri bu konuda hassas davranmak zorunda bu tür satılan yoğurt ve sütler denetim altına alınmalı halkın sağlığı ile oynanılmamalıdır" diyerek denetim çağrısında bulundu.

Satışı yapılan yoğurdun hijyenden uzak olduğuna dikkat çeken tüketiciler, "Sokakta, çarşıda, açıkta gıda ambalajına uygun olmayan beyaz kutularda 'köy yoğurdu' iddiasıyla ürün satışı olduğunu görüyoruz. Tekrar tekrar kullanılıyorsa hijyenden söz edilemez. Kayıt dışı ürünlerden uzak durmak her şeyden önce sağlıklı gıda tüketiminin ilk şartıdır. Unutmayalım ki, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın izniyle üretim yapan, yasal standartlara uygun ambalajlarda satışa sunulan ürünleri tüketme konusunda daha bilinçli davranılmalıdır" dedi.

 

AJANS URFA

YORUMLAR
  • yorum2018-12-07 15:50:02urfalı

    köy ve kasablarda yogurt fabrikalarının kurulması faydalı olabilir

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’da sürücülere ‘drone’lu kontrol!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık