Ana Sayfa Ekonomi Taşeronda sınav nasıl yapılacak? Açıkladılar

Taşeronda sınav nasıl yapılacak? Açıkladılar

SGK İl Müdürü İsmail Ünlü, taşerondan kadroya geçiş için başvuruların ayın 10’undan önce bakanlık sitesinden alınacak formlarla yapılması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 5 Ocak 2018 Cuma 12:08
Taşeronda sınav nasıl yapılacak? Açıkladılar

Sınav sistemi hakkında da bilgiler veren Ünlü, gündemi meşgul eden tazminat konusunda ise “Maalesef kötü niyetli söylemler bizim kulağımıza geliyor. Burada kesinlikle ve kesinlikle bir herhangi bir kayıp yok, bu tür söylemleri kardeşlerimizin dikkate almamalarını önemle rica ediyorum” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü İsmail Ünlü ve İşkur İl Müdürü Lezgin Özmen, SGK il binasında düzenledikleri basın toplantısında, taşeron yasası ile ilgili olarak yapılacak sınav, tazminatta kayıp durumu, başvuru süreci ve daha birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

‘HATALI FORM HAK DÜŞÜRÜCÜ OLABİLİR’ 

İlk olarak söz alan SGK İl Müdürü başvuru süreci ve başvuru formları konusunda vatandaşları uyararak, “Kadroya geçiş hakkını elde eden tüm arkadaşlarımızın bir konuda dikkatlerini çekmek istiyorum. Mutlaka ve mutlaka ayın 10’undan önce başvuru yapmaları gerekiyor. Kullanmış oldukları başvuru formlarını Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın internet sitesinden, alt işveren diye yeni bir pencere açıldı. Buradaki formları kullanmalarını önemle rica ediyorum. Farklı farklı formlar türetildiğine dair duyumlar almaktayız. Hatalı bir formla başvuru, hak düşürücü bir neden olabilir. Vatandaşlarımız kafalarına takılan soruları da gelip bize sorabilirler” diye konuştu.

‘RAKAM KONUSUNDA NET BİR BİLGİ YOK’ 

Şanlıurfa’da taşerondan kadroya geçecek kişi sayısı konusunda net bir rakam veremeyeceklerini dile getiren Ünlü, “Rakam konusunda ise takdir edersiniz ki birçok kurum var burada. Bu kurumlarda ne kadar bu stepte arkadaşımız olduğunu bilemiyoruz. İhale, doğrudan temin ve iş artırımı ile alınan arkadaşlarımız var. Bunları düşünürsek bu sayı bu aşamada çok doğru çıkmaz. Şu an konuşacağımız hiçbir rakam doğru olmayacaktır” dedi.

TAZMİNAT KONUSU 

Taşerondan kadroya geçecek olan çalışanların merak ettiği tazminat hakkının kaybolması konusunda da bilgiler veren Ünlü, kişinin tüm haklarının KHK ile garanti altına alınmış olduğunu ifade etti. Vatandaşları da bu konuda uyaran Ünlü, “Maalesef kötü niyetli söylemler bizim kulağımıza geliyor. Sulh sözleşmesi bu başvuru sürecinde zorunlu olan bir belge. Bu belge bize verildiği zaman tüm haklarımızdan vazgeçmiş mi oluyoruz?  Hayır. Bakın şu an taşerondan kadroya geçiyor. Taşerondaki çalıştığı, tüm bu hak ve alacakları, bu sulh sözleşmesi ile ve çıkan kanun hükmünde kararname ile garanti altına almış durumda. Şu an o tazminatı taşerondan kadroya geçtiği zaman değil de daha sonra hepsi birleştirilmiş biçimde, emekli olacağı zaman taşerondaki süre, kadrodaki sürenin hepsini bir defada alacak. Ve bu devletin işçisi olduğu için şu an, kamu işçisi olduğu için emekli olduğunda kamu kuruluşu tarafından kendisine ödenecek. Burada kesinlikle ve kesinlikle bir herhangi bir kayıp yok, bu tür söylemleri kardeşlerimizin dikkate almamalarını önemle rica ediyorum” sözlerini kullandı.  Ünlü sınav konusunda ise, “Yazılı sınavda 50 puan alma zorunluluğu var, diğer sınavlarda başarılı veya başarısız diye sonuçlar açıklanacak” ifadelerine yer verdi.

SINAVLAR NASIL OLACAK? 

Ünlü’nün ardından söz alan İşkur Müdürü İl Müdürü Lezgin Özmen ise sınav sistemi ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Özmen, 3 farklı sınav yönteminin olduğunu belirterek, “Sınav için 3 yöntem belirlenmiştir. Bir tanesi sözlü, bir tanesi yazılı ve bir tanesi de uygulamalı. Yani idareler bu sınav sistemi seçmekte serbesttir. İdarelerin, yani işçi kadrosuna geçecek arkadaşlarımızın bağlı olduğu idareler tarafından oluşturulan sınav komisyonu tarafından yapılacak. İdareler isterlerse yazılı, isterlerse uygulamaları, isterlerse de sözlü sınav yapabilecekler. Ve o konuda net olmamakla beraber, hem yazılı hem de sözlü yapabilecekleri konusunda tamamen yetki, ilgili idarelerin kuracakları sınav komisyonlarına olacaktır. Bu nettir, üçü beraber yapılmayacaktır. Sınavlar engelleyici olmaktan ziyade yardımcı olmak anlamında yapılacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mustafa PAYIK/AJANS URFA

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Faturalarda ceza yememek için dikkat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık