Ana Sayfa Ekonomi Taşerona kadroda flaş gelişme!

Taşerona kadroda flaş gelişme!

Devlet Personel Başkanlığı, kadroya geçirilecek taşeron personel için yapılmakta olan arşiv araştırma sonuçlarının tamamlanmamış olsa dahi, sınavı kazanan ilgili taşeron personelin kadroya geçirilmesini istedi.

Giriş Tarihi: 31 Mart 2018 Cumartesi 22:03
Taşerona kadroda flaş gelişme!

Devlet Personel Başkanlığı, kadroya geçirilecek taşeron personel için yapılmakta olan arşiv araştırma sonuçlarının tamamlanmamış olsa dahi, sınavı kazanan ilgili taşeron personelin kadroya geçirilmesini istedi.Taşeron personelin kadroya geçirilme işlemlerinde sınavlar yapıldı. Kanun tüm işlemlerin 2 Nisan 2018 tarihine kadar sonlandırılmasını öngörüyor.

2 NİSAN İTİBARİYLE

Ancak bazı kamu idareleri, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonuçlarının hala güvenlik birimlerinden gelmemesi nedeniyle, taşeron personeli kadroya geçirmemektedir. Devlet Personel Başkanlığı bu konuda tüm kamu kurumlarına bir yazı göndererek, arşiv araştırma sonuçları gelmemiş olsa dahi, kadroya geçirme işlemlerinin 2 Nisan 2018 itibariyle yapılmasını istedi. Ancak bu esnada arşiv araştırma sonuçlarının olumsuz gelmesi halinde kişilerin tazminatsız olarak işten çıkarılacağı konusunda yazılı bilgilendirme yapılmasını istedi.

GÜVENLİK SORUŞTURMASI VE ARŞİV ARAŞTIRMASI NEDİR?

Kişinin kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığının, adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir sınırlama olup olmadığının, bölücü faaliyetlerde bulunup bulanmadığının tespit edilmesi, ahlaki durumunun, yabancılar ile ilgisinin ve sır saklama yeteneğinin mevcut kayıtlardan ve yerinden araştırılmak suretiyle saptanması ve değerlendirilmesi güvenlik soruşturması kapsamında yer alıyor. Arşiv araştırması ise kolluk kuvvetleri ve istihbarat ünitelerinde ilişiği ile adli sicil kaydının ve hakkında herhangi bir tahdit olup olmadığının mevcut kayıtlardan saptanmasıdır.

GÜVENLİK SORUŞTURMASINA TAKILAN İŞÇİLER

Kamudaki taşeron işçilerin kadroya, belediyelerdeki taşeron işçilerin de belediye iktisadi teşekküllerine geçirilmesi sürecinde, çok sayıda işçi "güvenlik soruşturması, arşiv araştırmasını" geçemedi. DİSK Genel-İş üyesi 3 ila 4 bin işçinin başvurusunda sorun çıktığı beliritilirken, Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası'nın da sadece Ankara'da 200'ü aşkın üyesinin başvurusu güvenlik soruşturması gerekçesiyle reddedildiği ifade ediliyor. DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, İş Yasası'na göre çalıştırılan binlerce eski hükümlü taşeron işçinin işbaşı yapamadığına dikkati çekmişti.

GÜVENLİK ENGELİNE TAKILAN NE YAPMALI?

Taşeron işçilerden çok sayıda kişinin arşiv araştırma sonuçları nedeniyle red aldığı görülüyor. Red kararlarında kurumların yanlış değerlendirme yapması da söz konusu olabiliyor. Kimi kurumların, hakkında sabıka kaydı olan her işçiyi eleme yoluna gittiği görülüyor. Bazı kurumlar ise cezanın ertelenmiş olması, verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmiş olması, hükmün açıklanmasının geriye bırakılmış olması ve memnu hakların iadesi kararı alınmış olması gibi hususları değerlendirmeden karar verebiliyor. Bu durumda, başvurusu, arşiv araştırma sonuçları nedeniyle reddedilen işçiler ne yapmalı? Öncelikle bu konunun hatalı karar verilmeye açık olduğu unutulmamalı. Kurumların, durumu tartışmalı olan işçilerle ilgili değerlendirme yaparken ilgili mevzuata ulaşmakta güçlük çektiği de görülüyor.

YAZILI VE GEREKÇELİ İTİRAZDA BULUNUN

Bütün bu nedenlerden dolayı, başvurusu arşiv araştırma sonuçları nedeniyle reddedilen işçiler mutlaka itiraz etmelidir. Bu itirazlarını, yazılı ve gerekçeleri olarak yapmalı ve böylece sonraki aşamada yargı yoluna başvurma hakkını elde etmelidir. İşçiler, varsa durumlarına uyan Devlet Personel Başkanlığı'nın (DPB) ilgili görüşlerini dilekçe eklerinde sunabilir.

İŞÇİ HUKUKİ DESTEK ALABİLİR

Cezası ertelenmiş, para cezasına çevrilmiş, hükmün açıklanması geriye bırakılmış ya da memnu hakların iadesi kararı aldırmış olan işçiler, başvuruları reddediliyorsa, gerekirse hukuki destek alarak itirazını yapmalıdır. Bu itirazını yaparken ilgili mevzuat hükümlerini ve DPB görüşlerini dayanak olarak sunabilirler. DPB'nin emsal karar niteliğinde çok sayıda görüşü vardı. İşçinin aldığı ceza, kasten işlenen suç olsa bile 1 yılın altındaysa veya kasten işlenmeyen suçtan dolayı 1 yılın üzerinde mahkûmiyet varsa bile bu durumların kadroya engel teşkil etmediği dikkate alınarak, bu kapsama girenler itiraz bulunmalıdır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

TOKİ'den borcu olana güzel haber!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık