Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Taşeron İşçilere Müjde

Taşeron İşçilere Müjde

Taşeron İşçilere Müjde,

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:26
Taşeron İşçilere Müjde
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Genellikle kamu sektöründe çalışan işçiler, taşeron şirketlerde istihdam edilmektedir. Kamu kuruluşları sürekli hizmet alımı yaparak kamu hizmetlerini karşılaması nedeniyle sürekli olarak ihaleyi alan taşeron şirket değişmektedir. Bu kurumlarda çalışan İşçilerin işverenleri değişmekte ve işçilerin SGK kayıtlarında sürekli giriş-çıkış işlemleri görünmektedir. Bu kurumlarda değişen taşeronlara rağmen işçiler değişmemekte, işçiler aynı şekilde ve aynı konumda çalışmaya devam etmektedir. Buna rağmen oluşan uyuşmazlıklarda nasıl ve ne şekilde hareket edileceğini işçiler bilmemekte, işverenler de kulaktan dolma bilgiler ile işçilerin hakkı olmadığını söyleyerek işçileri kandırmaktadır. İşte Yargıtay son dönemde vermiş olduğu kararında işçi alacaklarında sorumluluğun kime ait olacağını belirtmiştir.

Yargıtay, alt işveren yani taşeronların değişmesine karşın işçinin çalışmasını sürdürmesi durumunda işyeri devri kuralları işleyeceği ve ASIL İŞVEREN VE SON ALT İŞVERENİN İŞÇİNİN TÜM ÇALIŞMASI SÜRESİNDEN SORUMLU OLACAĞINI BELİRTMİŞTİR. Ayrıca devreden alt işverenlerinde kendi dönemlerinden sorumlu olacaklarını da belirtmiştir.

Taşeron şirketlerin iflas etmiş olduğu veya malvarlıksal durumunu kaybettiği göz önüne alınırsa bu durum işçiler için çok önemli bir karardır. Tüm çalışma süresini dikkate alarak kıdem ve ihbar tazmninatını, yıllık izin ücretlerini ve diğer maaş ve işçilik alacakalarını ASIL İŞVERENDEN ve faaliyette olan SON ALT İŞVERENDEN (taşerondan) talep edebileceklerdir. Ayrıca işçiler, asıl işveren ve son alt işverene de haksız ve geçersiz fesih yapması nedeniyle işe iade davası açabilmesi de söz konusudur. İşe iade davasını fesih ihbarından itibaren 1 ay içinde açılacağı da unutulmamalıdır.

Av. Suat YURDSEVEN

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Trump'tan Gülen'in iadesiyle ilgili talimat!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık