Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel TARİHİ YAPILAR YOK OLUYOR

TARİHİ YAPILAR YOK OLUYOR

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nde 150 ile 180 yıllık tarihi Nahit Konağı evi bakımsızlıktan birer birer yok oluyorlar.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
TARİHİ YAPILAR YOK OLUYOR
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

ŞANLIURFA - Geçmişte ilçenin zengin kesimlerinin yapabildiği tarihi Nahit Konağı evleri zamanla ilçede başlayan göç ve hızla gelişen betonlaşma nedeniyle birer birer yok oluyorlar. İlçede parmakla gösterilecek sayıda bulunan tarihi Nahit Konağı evleri kış aylarında sıcak, yaz aylarında da serin oluyor. En son olarak ayakta kalabilen tarihi yapılardan biri olan Cumhuriyet Mahallesi Ufuk Sokak'ta Fuat Sezer'e ait olan tarihi ev, yıkılmaması için ev sahibi tarafından bakımı yapılmak şartıyla bedavaya kiraya verildi.
Ankara'da ikamet eden Sezer, "Suruç Belediyesi sınırları içinde yer alan tarihi evlerin birer birer yıkılmaması için belediyenin seferber olması gerekir. Bu evleri, korunması için işadamlarının kullanımına sunulması veya tarihi konuk evi olarak kullandırılması gerekir. İlçede gelişen inşaat sektörü kabına sığmıyor. Şehir merkezinde betonlaşma hızla sürerken, 150 ile 180 yıllık tarihi evlerin birer birer yok olması, bizleri üzmektedir. Suruç'un tarih ve kültür değerlerinin yansıtıldığı tarihi Nahit Konak
evlerinin restore edilerek kullanılır hale getirilmesi ve gelecek nesillere aktarılması için İlçe Kaymakamına ve Belediye Başkanı büyük görevler düşmektedir" dedi.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık