Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel ŞUTSO  Meclis Üyeleri Amerika'da İnceleme Yaptı

ŞUTSO  Meclis Üyeleri Amerika'da İnceleme Yaptı

Geçtiğimiz hafta  Amerika'ya giden ŞUTSO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri Şanlıurfa'ya döndü.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:25
ŞUTSO  Meclis Üyeleri Amerika'da İnceleme Yaptı
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Bir dizi temaslar gerçekleştirmek ve toplantılara katılmak üzere 2 Ekim Pazar günü Amerika'ya giden Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim ve Meclis üyeleri Amerika'dan döndü. Amerika’nın tarımsal faaliyetlerde en önemli eyaleti olan California’ya gezi gerçekleştiren heyet, ileri tarım uygulamaları, ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması konusunda yetkililerden bilgi aldı. California’nın Los Angeles, Fresno, Sacramento, San Francisco gibi iklimi bölgemize benzeyen kentlerinde tarla ve firma ziyaretleri yapan heyet, daha sonra California devlet üniversitesinde konu ile ilgili 3 brifing aldı. Araştırma laboratuarlarını da ziyaret eden ekibin giderlerinin tamamı katılanlar tarafından karşılandı. Bu gezi KOSGEB tarafından da desteklenen bir gezi olma özelliği de taşıyor. Bu geziye katılan işletme yetkilileri KOSGEB’e kayıtlı firmalardan oldukları için 2000 TL’ye kadar destek alabilecek. 
 
Gezi ilgili bir değerlendirme yapan ŞUTSO Başkanı E.Sabri Ertekin " Amerika seyahati çok verimli geçti, özellikle Amerika'nın en büyük ekonomilerinden birine sahip olan California Eyaletinde gerçekleştirdiğimiz temaslarda ilimiz adına önemli kazanımlar elde ettik. Özellikle California Devlet Üniversitesi bizi çok etkiledi. 20 Milyar Dolar bütçesi 220 bin öğrencisi olan devasa bir kurum. Burada eğitim uygulamalı olarak veriliyor, Çitçilerle beraber hatta bazen çiftçilerin önderliğinde güzel araştırmalar yapılıyor. Rekabetçi ürünler yetiştiriliyor. Herkes işini seviyor, canla başla çalışıyorlar, Allah da veriyor. İlimizin de en önemli ekonomik değeri olan tarımsal üretim ile Amerika'daki üretimden çok farklı olduğunu gördük. Tarım alanında teknolojiyi yakından takip ediyorlar, modern üretim ve hasat yöntemleri mevcut. Tarımsal faaliyetlerde uygulanan yöntem ve çalışmaları Şanlıurfa'ya nasıl entegre edilebiliriz, onun yollarını bulmalıyız. Modern üretim tekniklerinin kullanılması, verimi arttırarak birim alandan elde edilen kar oranını da yükseltecek, bu da ekonomimize olumlu yönden yansıyacaktır" dedi.
 
Amerika seyahatine, Vali Yardımcısı Bahri Tiryaki, ŞUTSO Yönetim Kurulu Başkanı E.Sabri Ertekin, Yönetim Kurulu Üyeleri İbrahim İletmiş, Kadir Kılıçoğlu, Meclis Üyeleri, Murat İmamoğlu, Mustafa Badıllı, M.Ali Pabuççu, Reşat Baydar, Vedat Bucak, A.Kerim Coşandal, Mehmet Çalışkan, S. Murat Kurt, A.Muhsin Melik, Şerif Çulcu ile, OSB Genel Müdürü Remzi İnalı, Akademisyen Kemal Kapaklı ve İşadamı Cafer Işık katıldı.
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık