urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Eğitim Sürücülere kötü haber: Bakanlık taşımalı eğitime el atıyor!

Sürücülere kötü haber: Bakanlık taşımalı eğitime el atıyor!

Şanlıurfa'da öğrencilerin için büyük zorluk ancak servis firmaları için para kaynağı haline gelen taşımalı eğitime neşter vuruluyor.

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2018 Perşembe 10:13
Sürücülere kötü haber: Bakanlık taşımalı eğitime el atıyor!

Milli Eğitim Bakanı, yaptırılacak yeni ücretsiz pansiyonlarla taşımalı eğitimi minimum düzeye indirmeyi hedefliyor. Bu da Urfa'da binlerce öğrencinin yol çilesinin sonu demek.

Şanlıurfa eğitiminde çözüm bekleyen sorunlardan biri olan taşımalı eğitim sistemi, yerini yatılı eğitime bırakacak.

2018-2019 eğitim yılında 430 bin 920 öğrenciye taşıma hizmeti veriliyor. Şanlıurfa'da da yaklaşık 100 bin öğrencinin taşımalı eğitim görüyor. Sabah daha erken uyanan öğrenciler eve de tüm arkadaşlarından daha geç gitmek durumunda kalıyor. Özellikle kış aylarında ulaşım daha da güçleştiği için öğrenciler okula erişim de sağlayamıyor ve derslerinden arka kalıyor.

Sorun sadece bununla da sınırlı değil. Velilerin iddiasına göre de servis şoförleri Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu tarafından belirlenen öğrenci servisi ücretlerine de kendilerince zam yaptı. Hem maddi hem manevi olarak öğrencileri mağdur eden taşımalı eğitim kentte ticaret haline gelirken, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'dan önemli açıklamalar geldi.

Bakan Ziya, taşımalı eğitimin azalması ve elverişsiz şartlardaki öğrencilerin okul terkinin azaltılması hedefiyle harekete geçeceklerini belirterek "Ortaöğretim düzeyinde yeni pansiyonların yapımı sağlanarak pansiyonların kapasitesi artırılacak, yatılılık imkanlarının ihtiyaç duyan tüm öğrenciler için ülke geneline yayılımı sağlanacak ve pansiyon hizmetleri tüm öğrencilere ücretsiz olarak sunulacak" dedi.

Şanlıurfa'da 85 pansiyon bulunuyor. Projenin Şanlıurfa'da da hayata geçirilmesi ve mevcut pansiyon sayısının artırılarak taşımalı eğitimin minimuma indirilmesi bekleniyor.

 

Özlem ÇELİK/AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da 'Bir Nefes Kitap Kahve' projesi başladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık