Ana Sayfa EYYÜBİYE Suruçlu çiftçiler yine eylemde!

Suruçlu çiftçiler yine eylemde!

Suruç'ta tarımsal sulama konusunda sorunlar yaşadıklarını belirterek daha önce seslerini duyurmaya çalışan çiftçiler, bugün de DSİ binası önünde eylem yaptı.

Giriş Tarihi: 24 Temmuz 2018 Salı 15:18
Suruçlu çiftçiler yine eylemde!

Şanlıurfa'nın Suruç İlçesinden kent merkezine gelen Suruçlu bir grup çiftçi, Devlet Su İşleri (DSİ) binası önünde eylem yaptı. Ellerindeki dövizlerle DSİ'yi protesto eden çiftçiler, sıcak havalar nedeniyle ekinlerinin kuruduğunu, bir damla su almayan tarlalara ise hayali bir borcun çıkarıldığını iddia etti.

Suruç İlçesine bağlı 38 mahallede, ekili tarlalara DSİ'ye ait kanaletlerden su verilmediği gerekçesiyle toplanan çiftçiler, R1,R2 ve R5 hatları üzerindeki arıza nedeniyle rotasyonlu olarak sulama yaptıklarını, bunun için ekinlerinin kuruduğunu ifade etti.

Kalabalık adına konuşan Suruç Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Gündoğdu, hava sıcaklıkları nedeniyle ekinlerinin kuruduğunu belirterek, "Bugün Suruç sulama suyu nedeniyle DSİ tarafından mağdur edilen çiftçiler olarak sesimizin duyulması ve Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemir'ye bu sorunumuzu anlatmak için toplandı. Daha önceden Nisan ve Mayıs aylarında ekilen buğday, arpa ve mercimek hububatlarımızın DSİ tarafından su ve boru arızaları nedeniyle sularımız kesildiği için ekinlerimizin çoğu hasada elverişiz hale geldi ve kurudu. 50 derece sıcaklığın olduğu bir bölgede suyumuzun yeterince karşılanmadığı için bu sefer 3 günlük rotasyonlar sağ kalanda bulunan R1, R2, R5 boru hatlarında uygulanan rotasyonlar sonucu ürünlerimiz pamuk ve mısıra yeterince su verilmediği için kurumaktadır" sözlerine yer verdi. 

Gündoğdu, konuşmasında çiftçilere hayali borçların çıkarıldığını belirterek, "Tarlalara hayali borç çıkarttılar. Hiç sulama kanalının gelmediği topraklara borç çıkartılmış. 2017'de gelmeyen suyun faturası var. Su verilmeyen toprak için borç var diyorlar. Buna itiraz ediyoruz, haykırıyoruz. Bu sorunu çözsünler" şeklinde konuştu.

Emniyet ekiplerinin de önlem aldığı açıklamanın ardından temsilci seçilen çiftçiler DSİ Bölge Müdürlüğüyle görüştürülmek üzere içeriye alındı.

DSİ'DEN AÇIKLAMA GELDİ 

Yapılan görüşmelerin ardından DSİ'den de bir açıklama yapıldı. Açıklamada özellikle salma sulama nedeniyle sorunların olduğuna değinilerek, "Suruç Ovası Pompaj Sulamasında fiilen yaklaşık 700 bin dekar arazi sulanmaktadır. Pompajla sulama yapılan sahada çok yoğun pamuk ekimi olması, bilinçsiz sulama, toplulaştırma kaynaklı sorunlar ve su paylaşımında vatandaşlar arasındaki anlaşmazlıklar sulamada zaman zaman sıkıntılara sebep olmaktadır. Tüm sahaya belirli bir program dahilinde rotasyon uygulanarak, çiftçilerin mağdur olmaması için tüm çaba sarf edilmektedir. Esasen tüm yedeklere verilen su yeterli olmakla birlikte halen salma sulama yapılması, sisteme müdahaleler şebekelerdeki basıncı düşürmekte ve az da olsa bazı alanlarda yeterli suyun alınamamasına sebep olmaktadır . 
Sezon öncesinde çiftçi köy köy gezilerek salma sulama yapmaması konusunda bilgilendirilmiş, gerek sosyal hesaplarımızdan gerek de yerel basına  konuyla alakalı bilgilendirme maksatlı açıklamalar yapılmış, SMS olarak duyurular yapılmış, saha denetimi yapılmış ancak halen bilinçsiz şekilde sulama yapanların olduğu görülmüştür. Herkesin ihtiyacı kadar su kullanması, diğerinin hakkına riayet etmesi, tesislere müdahale etmemesi oldukça önemlidir.  2017 yılına belirli bir iyileşme görülse de özellikle salma sulamadan vazgeçilmesi, tahliye ve vantuzlardan su alınmaması ve bilhassa adil su paylaşımına sulamadan faydalanan çiftçilerimizin riayet etmesi durumunda sorunların çözüleceğinin bilinmesi gerekmektedir. Vatandaşların DSİ den talebi de bu noktada suyun yeterli olduğu ancak suyun paylaşımında sorun yaşandığı bildirilmektedir. Çiftçilerin kural ve uygulamalara riayet etmesini kamu oyuna saygı ile duyurulur" ifadeleri kullanıldı.

 

AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Sobaya dökülen tinerden yangın çıktı: Yaralılar var

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık