Ana Sayfa Siyaset Seçmen listeleri askıda! İşte kritik uyarılar

Seçmen listeleri askıda! İşte kritik uyarılar

24 Haziran seçimlerine 53 kaldı. Seçmen listeleri bugün itibarıyla muhtarlıklara asıldı. Seçmen listelerini görmek isteyen vatandaşlar muhtarlıklarda hareketlilik oluşturdu. Listeler 12 Mayıs'a kadar askıda olacak.

Giriş Tarihi: 2 Mayıs 2018 Çarşamba 17:31
Seçmen listeleri askıda! İşte kritik uyarılar

İsmini listelerde göremeyen vatandaşlar ne yapacak? İşte 24 Haziran seçimleri öncesi kritik uyarılar...

24 Haziran seçimleri için siyaset gündemindeki çalışmalar yoğun şekilde sürerken, YSK'da seçmen listelerini askıya çıkardı. Muhtarlıklarda bugün itibarıyla asılan listeler 12 Mayıs Cumartesi Günü mesai bitimine kadar askıda olacak. Ayrıca vatandaşlar seçimle ilgili bilgilerine ysk.gov.tr adresinden de erişim sağlayabilecek.

Habertürk TV'den Duygu Kaya'ya konuşan Fulya Mahallesi Muhtarı Bülent Abdullah Özen, seçmenlere kritik uyarılarda bulundu. Özen, "Vatandaşlarımızın sorunlarını çözebilmek için 2-12 Mayıs tarihleri arasında cumartesi, pazar da dahil olmak üzere mesai saatleri içerisinde çalışacağız. Eskiden aynı binada oturanlar aynı sandıkta oy kullanıyorlardı. Yeni düzenleme ile aynı sandıkta kullanılmayabilir. Vatandaşlarımız 2-12 Mayıs tarihleri arasında mutlaka seçmen bilgilerini kontrol etsinler." dedi. Yeni taşınma durumlarına değinen Özen, "Taşındıkları ilçedeki nüfus müdürlüğüne faturayla giderek ikamet adreslerini bildirsinler. Bildirdikleri halde isimleri listede yok ise bulundukları ilçedeki seçim kuruluna itirazda bulunsunlar. İtiraz için 10 gün süreleri var." diye konuştu.

SEÇİMLERLE İLGİLİ YAPILAN SON DÜZENLEME

Seçimle ilgili Meclis'te alınan ve Resmi Gazete'de yayımlanan maddeler şöyle;

MADDE 1- 26/4/1961 tarihli ve 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 5 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki cümle eklenmiş ve ikinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır. “Aynı binada oturan seçmenler, hane bütünlüklerinin korunması ve aynı seçim bölgesinde kalmaları şartıyla, farklı sandık bölgelerine kaydedilebilir.”

MADDE 25- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 26- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür. (Habertürk)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan Münbiç açıklaması

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık