Ana Sayfa Güncel-Yaşam Şanlıurfa'nın Yeni İl Müftüsü Mecit Can Oldu

Şanlıurfa'nın Yeni İl Müftüsü Mecit Can Oldu

Uzun süredir kentte görev yapan Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık, Balıkesir Müftülüğüne atandı. Açık'ın yerine ise Bingöl Müftüsü Mecit Can'ın Şanlıurfa'da görev yapacağı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 16 Mart 2018 Cuma 19:52
Şanlıurfa'nın Yeni İl Müftüsü Mecit Can Oldu

2013 yılından bu yana Şanlıurfa Müftülüğü görevini yürüten İhsan Açık, Yeni İl Müftüler Kararnamesi ile birlikte Balıkesir Müftülüğüne atandı. Bir süredir başka ile atanacağı konuşulan Müftü Açık, alınan bu karar sonrasında kentteki son günlerini geçirirken, Açık'ın yerine kimin Şanlıurfa'da görev alacağı da belirlendi.

Alınan karar doğrultusunda 2011 yılından bu yana Bingöl Müftülüğü görevini yürüten Mecit Can da Şanlıurfa Müftülüğüne atandı.

DEĞİŞİM BEKLENİYORDU

Öte yandan uzun bir süredir müftüler kararnamesi yayınlanmıyordu. Yeni diyanet İşleri başkanının gelmesi ile biletle bekleniyordu Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, Diyanet İşleri Başkanlığında gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda değişimin sinyalini vermiş ve önemli açıklamalarda bulunmuştu.

MECİT CAN KİMDİR?

1962 Yılında Elazığ Alacakaya ilçesi Yalnızdamlar köyünde doğdu. İlköğrenimini köyünde tamamladıktan sonra Elazığ İmam-Hatip Lisesini dışarıdan bitirdi.

1982-84 yılları arasında askerlik görevini ifa etti.

1985 Yılında Diyanet İşleri Başkanlığında İmam-Hatip olarak göreve başladı.

1988 Yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini kazanarak 1993-1994 Eğitim-Öğretim sezonunda bu fakülteden mezun oldu.

1995-1997 yılları arsında bir taraftan Haseki 12.Dönem Arapça ihtisas kursuna devam ederken, aynı dönemde Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İslam Hukuku alanında Yüksek Lisans yaptı.

1998 Yılında Malatya İli Pütürge ilçesine Müftü olarak atandı. Daha sonra 5 yıl Elazığ Keban İlçe Müftülüğü, 6 yıl Elazığ İl Müftü Yardımcılığı görevlerini yürüttü. İyi derecede Arapça, orta düzeyde İngilizce bilmektedir. Halen Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temel İslam Bilimleri Bölümü, İslam Hukuku Anabilim Dalında doktora programına devam etmektedir.

17 Mart 2011 tarihinde başladığı Bingöl İl Müftülüğü görevini sürdürmekte olan Müftü Mecit Can, evli ve 4 çocuk babasıdır.

 

 

 

 

 

 

AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Hayata geçti! Bankada paralıydı, artık ücretsiz

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık