Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Sağlık Şanlıurfa'lılar Kenelere Dikkat

Şanlıurfa'lılar Kenelere Dikkat

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının ilkbaharla birlikte görülmeye başlıyor. Piknikçiler başta olmak üzere, açık tarım alanlarında çalışan vatandaşları, hastalığa neden olan yerlerin başında gelmektedir. Merkezi yerlerde parklarda kendini gösteren keneler vatandaşların gelişi güzel parklara süzülmesi hastalığın riskini artıyor.

Giriş Tarihi: 10 Mayıs 2017 Çarşamba 10:03
Şanlıurfa'lılar Kenelere Dikkat
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Şanlıurfa'da havaların ısınmasıyla piknikçiler mesire alanlarındaki yerlerini almaya başladı. Geçtiğimiz haftasonu itibari ile bu kalabalığı görerek bu konuda hem fikir olduk. Şanlıurfa'nın sıcağı diğer şehirlere göre daha farklı olabiliyor, bu sıcaklık ile beraber yer altındaki hareşeler, küçük canlılar gün yüzüne çıkabilir. Açık tarım alanlarında sıkça karşılaşan bu canlı vücudunuzla teması halinde paniğe kapılmadan en yakın acil servise gitmelisiniz. Açık alanlarda sadece kene tehlikesi değil, mikroplarda havada uçuşuyor. Parklarda gelişi güzel oturmamalı ve oturacağınız yeri iyice kontrol etmelisiniz.

Türkiye'de 2016 yılında yaklaşık 10 bin kişide Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vakasının görüldü bu vakaların 471 tanesi ölümlü sonuçlandı. Son yıllarda hastalığın görüldüğü alanın sürekli genişlediğini ve hemen hemen Türkiye'nin her bölgesinde vaka bildirimlerinin yapıldığını belirten uzmanlar, hayvancılık, toprak, ot çimen ile uğraşan veya bu alanlarda piknik yapan vatandaşları, kene yapışması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları yönünde uyardı. Her kene ısırmasın da KKKA hastalığı olunacağı anlamına gelmeyeceğini, bu nedenle toplumda da bir panik havası oluşturmanın ve vatandaşı korkutmanın bir anlamının da olmadığını ifade eden uzmanlar, " Son yıllarda hastalığın görüldüğü alan sürekli genişlemekte, hemen hemen ülkemizin her bölgesinden vaka bildirimi yapılmaktadır.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık