Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfalılar Bu Habere Dikkat!

Şanlıurfalılar Bu Habere Dikkat!

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, KHK'nın 676 kararnamesine göre vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

Giriş Tarihi: 30 Aralık 2016 Cuma 14:02
Şanlıurfalılar Bu Habere Dikkat!
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Jandarma tarafından yapılan yazılı açıklamada şu konulara değinildi.

1. Ülkemiz genelinde, araçlarda mevzuata aykırı plaka kullanılarak işlenen suçlarda artış olmasından dolayı bu tür suçları önlemek amacıyla, 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 23’üncü maddesi ve 131’inci maddesinde değişiklikler yapılmıştır. Yapılan bu değişiklikler;
a. KHK’nin 20’inci maddesi ile değiştirilen 2918 sayılı Yasanın 23’üncü maddesine göre;
(1) Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.
(2) Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 TL. idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafiktin men edilir.
(3) Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunmamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 TL. idari para cezası verilir. Plakanın uygun duruma getirilmesi için (7) gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 TL. idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafiktin men edilir.
(4) Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 TL. idari para cezası verilir ve tescil plakası takıncaya kadar araç trafikten men edilir.
(5) Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 TL. idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204’üncü maddesiyle düzenlenen “Resmi Belgede Sahtecilik” hükümlerine göre cezalandırılır.
b. KHK’nin 21’inci maddesi ile 2918 sayılı Kanunun 131’inci maddesine eklenen fıkraya göre;
Basılı kağıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.000 TL. İdari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler TCK.’nun 204’üncü maddesiyle düzenlenen “Resmi Belgede Sahtecilik” hükümlerine göre cezalandırılır.
2. Şanlıurfa İl J.K.lığına bağlı Trafik Timlerince, Jandarma Trafik Timlerinin sorumluluğunda bulunan yollarda yapılan trafik kontrollerinde sürücülere “Plakanız Kanuna Uygun mu ?”  sloganı ile (3.751) sürücüyü bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve toplumsal farkındalık oluşturmak maksadıyla el broşürleri dağıtılmış, (43) resmi kurum ve kuruluşlar ile kamuya açık işyerlerinin giriş kapılarına “Plakalarda Yeni Dönem Başladı” sloganını içeren afiş asılması suretiyle vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi sağlanmıştır.
3. Şanlıurfa İl J.K.lığı emrinde görev yapan Trafik Timleri gece, gündüz demeden sorumluluğuna verilen yollarda usanmadan ve yılmadan sürücülerin karayolunda güvenli seyahat etmelerini sağlamak maksadıyla üstün azim ve kararlılıkla kendisine verilen görevini en iyi şekilde yapmaktadır.  

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlı Bilim Teknik Koleji
Bu habere de bakabilirsiniz

Dünya çocukları 23 Nisan için Urfa'ya geldi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık