Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Şanlıurfa'daki Balıklı Göldeki Balıklar Ölüyor

Şanlıurfa'daki Balıklı Göldeki Balıklar Ölüyor

Şanlıurfa'nın simgesi durumunda bulunan tarihi Balıklıgöl'de balık ölümleri ziyarete gelenlerin tepkisine neden oluyor.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Şanlıurfa'daki Balıklı Göldeki Balıklar Ölüyor
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

Bir an önce Balıklıgöl’ün temizlenmesini isteyen ziyaretçiler balık ölümlerinin önüne geçilmesini istediler.

Şanlıurfa Belediyesi, Harran üniversitesi ve DSİ tarafından yapılan çalışmalarla temizlenen Balıklıgöl suyu bir hafta önce berraklaştı.

Zehirlenme ve kirlilikten dolayı kaynaklanan balık ölümlerinin önüne geçmek amacıyla kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin öncülüğünde 2 yıl önce temizlik çalışması yapılan Balıklıgöl, geçen hafta yine kirlenmişti. Kirlilğin önüne geçilmemesi nedeni ile balık ölümleri vatandaşları da tedirgin ediyor,

HALİL-ÜR RAHMAN VE AYNZELİHA GÖLÜ  EFSÂNESİ; Nemrut, zulmü ile çevresine korku ve dehşet sa­çan bir hükümdârdır. Bir gece gördüğü rüyayı yo­rumlatır. Doğacak çocuklardan birinin kendisini öldüreceğini öğrenir. Hemen o yıl doğacak bütün çocukların öldürülmesini emreder. Nemrut'un as­kerleri emri uygulamaya başlar. İbrahim pey­gam­berin annesi Sara, kaçarak bir mağaraya gizle­nir. Çocuğunu bu mağarada doğurur ve çocuğunu bu­rada bırakıp evine döner. Çocuğu bir dişi ceylan emzirir. Aradan zaman geçer, askerler İbrahim'i mağarada bulurlar. Nemrut'un huzuruna getirirler. Hiç çocuğu olmayan Nemrut ondan hoşlanır ve İbrahim'i yanına alıp büyütür.Nemrut'un zulmü, haksızlığı ve putlara tapışını, halkın da putlara tapmaya zorlanılışını  gören ıbra-him, insanların kendi elleriyle yaptıkları bu putların tanrı olamayacağını söyler. Halka bu dü­şüncesini anlatır. Halk korkudan ağzını açamaz. Bir tören günü herkesin törene gittiği bir zamanda İbrahim sarayın putlar bölümüne girer, bir balta  ile bütün putları parçalar, baltayı da en büyük putun üstüne bırakır. Törenden dönenler endişeye kapılıp Nemrut'a haber verirler. Görevliler Hz.İbrahim'e kızdıklarından bunu onun yapabile­ceğini öne sü-rerler. Hz.İbrahim yargılanır, kendi­sine sorular so-rulur ve cevabı "görüyorsunuz ya işte balta büyük putun ellerinde, her halde bu işi o yapmıştır  " der.Öfkelenen Nemrut, "bir taş parçası baltayı eline alıp bu işi nasıl yapar " diye haykırınca; Hz.İbrahim "işte benim anlatmak istediğim de budur. Siz kendi ellerinizle yaptığınız bu taş parçalarından medet umuyor, sizi kötülüklerden korumasını bekliyorsu­nuz. Tanrı diye ona tapıyor, adak adıyor, başınız daralınca ona koşuyorsunuz. Bu gerçekten tanrı ise neden böyle bir işi yapamaz " deyince şaşkınlık ge­çiren Nemrut, İbrahim'in ateşe atılarak cezalandı­rılmasını emreder.Her taraftan toplanan odunlar, bugünkü Halil-ür Rahman Gölü'nün bulunduğu yere yığılır, ateş yakılır ve bugünkü kalenin bulunduğu tepenin üzerinden İbrahim Aleyhiselam mancınıklarla ateşe  fırlatılır. Nemrut'un kızı Zeliha, yalvarmasına rağ­men babasının yüreği yu­muşamaz. İbrahim Aleyhiselam ateşe düştüğünde burası bir göl ve gül bahçesine dönüşür. Yakılan odunlar ise balık olur. Bu göle daha sonra Halil-ür Rahman Gölü adı veri­lir. Hz.İbrahim'in ardından kendisini ateşe atan Nemrut'un kızı Zeliha'nın ise düştüğü yerde bu­günkü Aynzeliha Gölü oluşur. Halkın inanışına göre, bu göller ve içindeki ba­lıklar kutsal sayılmaktadır. Bu balıklara dokunanla­rın ba­şına bela geleceğine inanılır.   

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık