×
×
Ekonomi
Şanlıurfa’da nefes kesen cirit şovu
Ata sporu cirit, Şanlıurfa'da hayat buluyor.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Uşak Atlı cirit spor kulübüne bağlı Bireylül ve Osmangazi ekibi arasındaki üçüncü müsabaka ikinci gününe girdi. 60 at ve 200 binicinin katıldığı müsabakalara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.Atlı cirit oyunları Şanlıurfa'da başladı. Halil İbrahim Buluşmaları ile birlikte başlayan etkinlik, yeni hal pazarı civarında devam ediyor. 60 at ve yaklaşık 200 binicinin görev aldığı cirit oyunlarında iki rakip arasındaki nefes kesen mücadele izleyicileri coşturuyor.

Geleneksel spor federasyonlarına bağlı olarak cirit oyununu Şanlıurfa'ya getirdiklerini belirten Şanlıurfa Gençlik ve Spor İl Müdürü Ertuğrul Yıldız, bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Uzun yılların ardından cirit oyunu Şanlıurfa'ya geldiğini anımsatan Yıldız, bu sporu tekrar canlandırmak istediklerini ifade etti. Yıldız, "Buradaki hedefimiz geçmişi, artık unutulmaya yüz tutmuş olan bir takım sporları canlandırabilmek. Bunlardan biri de atlı cirit. Çalışmalarda eksikliklerimiz olabilir. ancak bunları gidererek Şanlıurfa'ya gelmemiş, gelebilecek spor dalları ile Şanlıurfa'mızı canlandıramaya çalışacağız." dedi.Cirit Federasyonu Hakem Komitesi Başkanı Rıza Altınova ise "Urfa ilimiz bizim vatan parçamız. Atlı ciritin burada görülmesini, yayılmasını umuyoruz. O gayeyle geleneksel spor federasyonumuzun 2012 yılı faaliyetleri içerisinde bulunan atlı cirit gurubun üçüncüsünü Urfa'da yapılmasına karar verildi. Sayın müdürümüzün ev sahipliğinde müsabakalarımızı başlatmış bulunuyoruz." diye konuştu.

Bu arada izleyicilerin sayısı müsabakalardaki heyecanla birlikte arttı. Yok kenarındaki taşlara oturarak ciritçilerin şovunu izleyen vatandaşlar tehlikeli pozisyonlarda gözlerini kapadı.

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı