Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa AK PARTİ Şanlıurfa'da Betonlaşma Oranı 3 Kat Arttı!

Şanlıurfa'da Betonlaşma Oranı 3 Kat Arttı!

Şanlıurfa’da, 2006 yılında 20 bin dekar olan tarım arazilerindeki betonlaşma oranı son 10 yılda yaklaşık 3 kat artarak 60 bin dekar civarına çıktı. Kentteki tarım alanlarının betonlaşarak kanserleştiğini ifade eden Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Ali Rıza Öztürkmen, betonlaşmanın ülke ekonomisini etkilediğini söyledi.

Giriş Tarihi: 6 Temmuz 2017 Perşembe 09:10
Şanlıurfa'da Betonlaşma Oranı 3 Kat Arttı!
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

150 bin hektar sulanabilir tarım arazisiyle Türkiye’nin 3’ncü büyük ovasına sahip olan Harran Ovasında betonlaşma hızla ilerliyor. Türkiye’nin pamuk, fıstık, arpa ve buğday üretiminin en yoğun yapıldığı harran ovasında betonlaşma her geçen gün daha da artıyor. 

Özellikle Kısas Mahallesinde artan betonlaşma dikkat çekiyor. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre 20 bin dekarlık alan köy yerleşim yeri dışına çıkmış bu rakam 2016 yılında ise 60 bin dekarlık alan olarak belirtiliyor.Sulanabilir 150 bin hektarlık alandan 60 bin dekarlık alan betonlaştırıldı. 

Şanlıurfa’daki sulanabilir tarım arazilerinde türkiye pamuğunun yüzde 42’si, mısırın yüzde 18’i, buğdayın yüzde 9’u, arpanın yüzde 18’i, mercimeğin yüzde 36’sı, fıstığın yüzde 40’ı, ve nar’ın yüzde 12’lik bir payı yetişiyor. 

Türkiye’nin sulanabilir tarım arazileriyle bilinen harran ovasında betonlaşmanın hızla ilerlediğini ve bu betonlaşma nedeniyle tarım arazilerinin kanserleşerek ülke ekonomisine etki ettiğini belirten Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim görevlisi Ali Rıza Öztürkmen, acil bir şekilde ovaların korunma altına alınması gerektiğini anlattı. 

Bakanlar kurulu kararıyla 140 ovanın tescilinin yapıldığını ve 74 ovanın tescil edilmesi için bekletildiğini anlatan ögretim görevlisi Öztürkmen, “2006 yılında harran ovasında sadece 20 bin dekar, 2016 yılında  55-60 bin dekar betonlaşma var, bu gerçekten çok büyük bir rakam, türkiye’de üçüncü iliz Ankara ve Adana’dan sonra Şanlıurfa iyi bir tarım arazisine sahip geleceğimizin kötü hale düşmemesi için bu topraklarımızın kıymetini bilmek zorundayız” dedi.

Şanlıurfa kent konseyi başkanı Sabri Dişli, “harran ovası milyonlarca yılda oluşan bir ovadır. Bir santimetre toprak 800 yılda oluşuyor. Böylesine doğa harikasını, 80 metre aşağı inildiğinde toprak olan bu doğa harikasını ve bu verimli toprak anayı üzerine beton kurarak şanlıurfa’da yok etmeye çalışıyoruz dedi.Kent konseyi başkanı Dişli, Şanlıurfa’da verim alan Harranlı çiftçi kendi tarlasına ev yapıyor. 4 çocuğu varsa tarlayı dörde bölüyor ve çocuklarına ev yapıyor. Böylece yeniden bir yapılaşma, şehirleşme onun yanına okul yapılıyor. 50 milyar dolar dökülen harran ovası şimdi betonlaşma ile şehirleşmeye dönüşüyor. Nerelere ev yapılacaksa önceden nüfus gelişimine göre belirlenmeli ve imar planları hazırlanmalıdır. Koruma alanı ilan etmediğimiz sürece ovayı biz bu betonlaşmanın önüne kesinlikle geçemeyiz diye konuştu.
 

 
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
  • yorum2017-07-06 13:33:08Halil Aslandağ

    Tarım arazisinin üzerinde yapılan betonların hangi kuruma şikayet edeceğimizi Bilseydik hemen şikayette bulunduk lütfen nereye şikayet edeceğinizi yardımcı ola bilir misiniz

Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık