Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Urfa Haberleri Şanlıurfa'da, Anız Yangınları Devam Ediyor, 16 Köy Elektriksiz Kaldı!

Şanlıurfa'da, Anız Yangınları Devam Ediyor, 16 Köy Elektriksiz Kaldı!

Birim alandan daha yüksek ürün almak üzere, tarımda makineleşmenin artması ve yeni ekili alanların geliştirilmesi suretiyle tarımsal faaliyetlerin hızlandığı bilinmektedir. Tarımsal gelişmeler ve makineleşme ile birlikte yaygınlaşan anız yakma işleminin yasaklanmasına rağmen bazı yerlerde sürdürüldüğü görülmekte.

Giriş Tarihi: 30 Haziran 2017 Cuma 09:10
Şanlıurfa'da, Anız Yangınları Devam Ediyor, 16 Köy Elektriksiz Kaldı!
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Özellikle son yıllarda anız yakma yurdumuzun birçok yerinde yaygınlaşmıştır. Çiftçilerimiz tarafından bazı yararlar umularak özellikle toprak işlemeyi kolaylaştırma böcek ve diğer zararlıları yok edip bitki hastalıklarını önleme, toprak verimini artırma gerekçeleri ile hasat sonunda tarlada kalan ürün artıklarının, yani anızların yakıldığı bilinmektedir. Oysa toprağın en önemli kısmını bitki artıklarının çürümesi sonucu meydana gelen organik maddeler teşkil etmekte.

Önce Eyübiye’de Çıktı Şimdi De Viranşehir’de

Şanlıurfa’da şimdiye kadar anız yakılan tarlalardan geçmekte olan çok sayıda ağaç elektrik direği yanarak tahrip oldu. Daha geçen hafta merkez Eyyübiye ilçesine bağlı Yığınlı mahallesinde bulunan bir tarladan geçen enerji hattını taşıyan 2 ağaç direk anız yangını sırasında tutuşarak tamamen yandı.

Dünde Viranşehir ilçesinin Çukran ve Zok köyleri yakınında çıkan iki ayrı anız yangınında tarlalardan geçen nakil hatlarını taşıyan 5 ağaç direk yandı. Yanan direklerin devrilmesi sonucu bu hatlardan beslenen Şahinli, Çukran,Tepedüzü Seyrantepe, Gözeli, Elbeğendi, Satıcık, Yaban, Elgün, Dokuzlar, Taşyaka, Yenice, Bozca, Bakımlı, Zok ve İncirli köyleri bir süre karanlıkta kaldı.

Anız Yangınları İle İlgili Hukuki Süreç Başlatıldı

Dicle Elektrik Dağıtım ekiplerinin yaptığı çalışmaların ardından hasar gören direklerin yerine yenileri dikildi ve nakil hatları yenilendi. Yapılan çalışmanın ardından elektriksiz kalan köylere yeniden enerji verildi.

Bu arada Dicle Elektrik Dağıtım, elektrik direklerinin yanarak zarar görmesi sonucunda enerji nakil hatlarının koparak yerleşim birimlerinin elektriksiz kalmasına neden olan anız yangınları ile ilgili hukuki süreç başlattı. Enerji şirketinin avukatları, anız yangınları ile ilgili olarak savcılığa suç duyurunda bulundular.

Anız, biçilen ekinin tarlada kalan sapına verilen addır. Anız yakılması son derece tehlikeli ve zararlıdır. Her yıl ülkemizde yakılan anızın hava koşulları ve tedbirsizlik yüzünden büyük çapta bir yangına dönüşmesi sonucu hektarlarca orman yanmaktadır.Anız Yakmak Nedir? Suç Teşkil Eder mi?

Ayrıca, anız yakımı topraktaki organik maddeleri yok ettiği için toprağın verimini düşürür ve daha çok gübre kullanımına yol açar. Daha çok gübre kullanımı da su kaynaklarımızın kirlenmesine yol açar.

Anız yakımı ile çıplak kalan toprak, su ve rüzgar erozyonuna uğrar. Toprağın verimi organik üst tabakasını kaybetmek suretiyle düşer.

Anız yakımı, atmosfere karbondioksit salarak küresel ısınmaya da katkıda bulunmaktadır.Yaban hayatı açısından da anız yakmanın ciddi etkileri vardır. 

Ekin biçilirken yere düşen taneciklerden birçok evcil ve yabani hayvan beslenmektedir. Anız yakılırken bu tanecikler de yandıkları için, yaban hayatı bir besin kaynağını kaybetmiş ve belki de onu bekleyen kışı daha zor geçirmeye mahkum edilmiş olmaktadır.

Anız yakmanın başka tehlikeleri arasında ise telefon direklerini yanması ve daha da kötüsü, yoldan geçen arabaların görüş mesafesini azaltarak ölümcül kazalara sebep olmasıdır.

Başvuru Kuruluşları ve İlgili Kuruluşlar

 • Orman Bakanlığı Bölge Müdürlükleri
 • Tarım İl ve İlçe Müdürlükleri
 • Valiliklere bağlı İl Çevre Kurulları
 • Köy Muhtarlıkları
 • Jandarma

  Yasal Dayanak

 • 6831 Sayılı Orman Kanunu’na göre, ormana 4 km yakınlıkta ve ayrıca iskana açık yerlerde anız ve ot örtüsü yakmak suçtur

  Eylem / Öneri

 • Orman Bakanlığı Bölge Müdürlüklerine şikayet dilekçesi verin.
 • Jandarmaya haber verin.
 • Köy kooperatiflerini uyarın.
 • Muhtarlıklara ve Kaymakamlıklara şikayet dilekçesi verin.
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlı Bilim Teknik Koleji
Bu habere de bakabilirsiniz

2023'te Urfa'nın nüfusu ne kadar olacak?

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık