Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa HALİLİYE Şanlıurfa'da 70 Bin Eseri İçinde Barındırdı, Şimdi Tinercilerin Yuvası Oldu

Şanlıurfa'da 70 Bin Eseri İçinde Barındırdı, Şimdi Tinercilerin Yuvası Oldu

Şanlıurfa'nın Haliliye İlçesi Bahçelievler Mahallesinde bulunan eski müze artık faal olarak tinercilere ev sahipliği yapıyor.

Giriş Tarihi: 3 Ağustos 2017 Perşembe 11:22
Şanlıurfa'da 70 Bin Eseri İçinde Barındırdı, Şimdi Tinercilerin Yuvası Oldu
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

2014’de içinde barındırdığı 70 bin eser yeni müzelere taşındı, taşınmanın ardından ise sokak da yaşayan insanlara ve kötü alışkanlıklar edinmiş gençlere ev sahipliği yapmaya başladı.

EMNİYET BU KONUDA ÇALIŞIYOR

Daha önce birçok defa gündeme gelen “Kendi Hayatına Lider Ol” projesi ile Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü, Şanlıurfa İl Müftülüğü ve birçok kurum ve STK’lar tarafından desteklenen proje ne yazık ki madde kullanımının önüne geçemiyor. Şanlıurfa’da küçük yaşta edinilen uyuşturucu alışkanlığı kenar mahallelerde 15 yaşından itibaren kendisini gösteriyor. Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğü tarafından taviz verilmeyen uyuşturucu kullanımına vatandaşlarda destek veriyor. Her hafta gündeme gelen uyuşturucu operasyonlarının sayısı azalsa da ne yazık ki gençlerin hayatlarını çalan uyuşturucu tacirleri gençlerin hayatını çalmak için elinden geleni yapıyor.

ESKİ MÜZE, EVLERİ HALİNE GELDİ

Haleplibahçe'de temalı park için yapılan kazılarda Amazon Kraliçeleri mozaiklerinin bulunmasıyla alan; 'Edessa Arkeoloji Müzesi', 'Haleplibahçe Mozaik Müzesi' ve 'Arkeopark' projesi olarak değiştirildi. Şanlıurfa eski Müzesi'ndeki 70 bin eser ise Türkiye'nin en büyük müze kompleksine 2014 yılında taşındı. Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan eski müze binası ise çürümeye terk edildi. Kapı ve pencereli kırılan, salonlardaki karo ve mozaiklerin parçalandığı binanın görüntüsü tepki toplarken, bölge sakinleri binanın madde bağımlılarının mekanı haline geldiğini söyledi. 

En son geçtiğimiz Nisan ayında İl Kültür Müdürlüğü tarafından verilen bilgiler doğrultusunda Eski Müze’nin “Çocuk ve Gençlik Kütüphanesi” yapılacağı belirtildi. Son 3 yıldır harabe halinde duran, kötü alışkanlıklar kazanmış gençlere ev sahipliği yapan Müze’nin hali ne olacak merak konusu?

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık