Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel ŞANLIURFA VALİSİ NURİ OKUTAN; “BEBEK ÖLÜMLERİ ENFEKSİYONA BAĞLI DEĞİL.”

ŞANLIURFA VALİSİ NURİ OKUTAN; “BEBEK ÖLÜMLERİ ENFEKSİYONA BAĞLI DEĞİL.”

Şanlıurfa Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi'nde enfeksiyon sebebiyle bebek ölümleri yaşandığı iddiaları ile ilgili olarak Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan bir açıklama yaptı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
ŞANLIURFA VALİSİ NURİ OKUTAN; “BEBEK ÖLÜMLERİ ENFEKSİYONA BAĞLI DEĞİL.”
Kanal63.com

URFAHABERMERKEZİ - “Burada iki şey karıştırılıyor işin doğrusu enfeksiyon ile hastane enfeksiyonu farklı bir şeydir. 8 çocuğumuzu kaybetmişiz ama bunlardan hiç birisi enfeksiyonla ilgili bir ölüm tanısı değil.”

                    

         Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan Valilik konutunda Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi Başhekimi Mehmet Demir, Çocuk Dr. Feyzullah Necati Arslan ile Yeni Doğan Dr. Gökhan Büyükkale’den bebek ölümleri ile bilgi aldı.

            Konuyla ilgili bir açıklama yapan Vali Okutan şunları söyledi; Bu olaylar bu tür haberler çıkalı belli ben bizzat Sağlık Müdürümüzün dahil olduğu diğer hekimlerin dahil olduğu toplantılar yaptım konuyu inceledim. Hala bu konuda haberler çıktığını söyledi.

           

            Vali Okutan sözlerine şöyle devam etti. Burada iki şey karıştırılıyor işin doğrusu enfeksiyon ile hastane enfeksiyonu farklı bir şeydir. Enfeksiyondan gayet tabi insanlar hasta olabilir. Buradaki esas sıkıntı bizim arkadaşlarımızın duyarlılıklarından kaynaklanan bir konu. Çünkü olası bir hastane enfeksiyonu olmaması için hastane konseyi bir karar alarak ayda bir kez küvezleri, hastanedeki tüm bölümleri, zeminleri ve duvarları da dahil olmak üzere dezenfekte etme kararı alınıyor. Buda hastanenin dana daha steril olması amacına yönelik bir karar. Sanıyorum bütün sıkıntı buradan kaynaklanıyor.

                       

            Hastanedeki çocuk doğum oranı ile ilgili de bilgi veren Okutan şunları söyledi.Bizim hastanemize baktığınızda yaklaşık 1500 civarında doğum yapılıyor dolayısıyla çocuk hasta doğuyor. Bunun 5’te 1’e yakını yani 250 civarında çocuk yeni doğan bölümüne geliyor. Bu yeni doğuma gelen çocuklarımızın da değişik sebeplerle gelen sayısı 18 ile 25 arasında bir kayıp söz konusu buda Türkiye ortalamasının altında bir rakam. % 4 ile % 8 arası Türkiye ortalaması olarak kabul ediliyor. Bizimki de aşağı yukarı % 5 civarında ortalamanın da biraz daha alt zemininde.

            Enfeksiyon konusunda da yapılan çalışmaları aktaran Okutan Enfeksiyonla tabi hastalarımız mücadele edebilirler. Bizim enfeksiyonla mücadele için belli bölümlerimiz var böyle şey olurmu. Sadece bebeklerde değil başka yerlerde de enfeksiyonla ilgili bölümlerimiz var. Ama hastane enfeksiyonu başka bir şey bunun altını çizelim. Bu ayırım çok önemli bu ayda 8 çocuğumuzu kaybetmişiz ama bunlardan hiç birisi enfeksiyonla ilgili bir ölüm tanısı değil. Ön tanıda tanımlanmamış solunum sıkıntısı çektiğine dair bir teşhis var şimdi bu kullanıyor. Bunlar tamamen eksik bilgilerden değerlendirmelerden kaynaklanan şeyler. Bu konu daha da duyarlılıktan tamamen  iyi niyetten  kaynaklanan bir şey. Bizim hastanemiz yeterli değil işte yeni 400 yataklı çocuk hastanesi yapılıyor orada daha iyi hizmet verilecek dedi..

Kanal63.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık