Ana Sayfa Genel Şanlıurfa Tarihi Hanlarda Büyük Uyanış

Şanlıurfa Tarihi Hanlarda Büyük Uyanış

Şanlıurfa Belediyesi kentin yaşayan canlı bir tarih şehri olması için bugüne kadar yaptığı en kapsamlı çalışmalarının yanı sıra tarihî çarşı ve hanlar bölgesinin ayağa kaldırılması konusunda hummalı bir çalışma yürütüyor.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:25
Şanlıurfa Tarihi Hanlarda Büyük Uyanış
Şehirdeki yaklaşık 15 Tarihi Hanı aslına uygun bir şekilde restore etmek için aralıksız çalışan Şanlıurfa Belediyesi, tarihi hanları özgün haliyle önümüzdeki yüzyıllara taşıyacak.
Daha önce harabe içerisinde olan tarihi hanları yeniden ayağa kaldırmak için düğmeye basan Şanlıurfa Belediyesi, bu çerçevede 1373- 1727 yılları arasındaki dönemde inşa edildiği tahmin edilen ve günümüzde terziler ve tuhafiyeciler tarafından işyeri olarak kullanıl Mencek Han’da röleve ve restorasyon çalışmalarını tamamladı. Yaklaşık 3 aydır tarihi Aslanlı Han’da restorasyon çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Belediyesi, Aslanlı Handaki çalışmalarını yıl sonuna doğru tamamlamayı hedefliyor. Önümüzdeki günlerde Urfa’daki Osmanlı hanlarının güzel örneklerinden biri olan Hacı Kamil Hanın ihalesini gerçekleştirmeyi planlayan Şanlıurfa Belediyesi burada da çalışmalarına başlamak için gün sayıyor. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna Hanlarla ilgili sunduğu ve kabul gören projelerini bir bir hayata geçirmeye çalışan Şanlıurfa Belediyesi, yaklaşık 10 ile 15 hanın restorasyonunu tamamlayarak tarihi hanları yeniden aslına uygun bir şekilde restore edecek.
Eski Urfa’nın yer aldığı hanlar bölgesinde çalışmalarını büyük bir titizlikle yürüttüklerini söyleyen Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bu sene programımızda 4 tane hanımız vardı. Birisi Mençek hanı, birisi eski kuyumcular çarşısı yani Aslanlı Han, Şaban Han ve Hacı Kamil. Mençek Hanını bitirdik. Şimdilerde Aslanlı Handa çalışmalarımız devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda Hacı Kamil Hanın ihalesini yapacağız. Oradan sonra Şaban Hanına başlayacağız. Toplam elimizde olan 10 ile 15 hanın tümünü bitirmeyi planlıyoruz. Eski Urfa hakikaten çok önemli. Bütün esnaf arkadaşlarım bütün Urfalalır buraya çok önem vermesi lazım. Mümkün olduğu kadar esnafların hijyene çok uygun hareket etmeleri gerekir. İnşallah elimizden geldiği kadar bizlerde ekip olarak zaten çalışıyoruz.”dedi
Restorasyon çalışması büyük bir hızla devam eden Aslanlı Handa 35 yıllık esnaflık yapan Muzaffer Karataş ise çalışmalardan çok memnun. “Şuanda Aslanlı Handa yapılan çalışmalar çok güzel gidiyor.”diyen Karataş “ Yapanlardan Allah razı olsun. Yıllardır burası harabeye dönmüştü. Şimdi buraya el atıp restore ediyorlar. Yapanlardan Allah razı olsun. Memnunuz.” ifadelerini kullandı
Aslanlı handa yaklaşık 13 yıldır esnaflık yapan Mustafa Boz ise “Ben 12-13 senedir burada teşbihçilik yapıyorum. Buradaki çalışmalar çok güzel gidiyor. Başkanımız sağ olsun ilgileniyor. Restorasyonu tamamlandıktan sonra burası çok güzel olacak.”dedi.
   
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık