Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Şairler, Mevlâna'nın Gölgesinde Eserlerini Okudu

Şairler, Mevlâna'nın Gölgesinde Eserlerini Okudu

Karatay Belediyesi ile Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin Ortaklaşa Gerçekleştirdiği 2. Mevlâna Şiir Şöleni Mevlâna Gül Bahçesi'nde Yapıldı.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Şairler, Mevlâna'nın Gölgesinde Eserlerini Okudu
Kanal63.com

Anadolu'nun Çeşitli Bölgelerinden Gelen Yaklaşık 45 Şair, Hazreti Mevlâna'nın Gölgesinde Eserlerini Okudu.

Havaların ısınmasıyla birlikte Anadolu'nun pek çok yerinde şiir şölenleri yapılıyor. Her yıl yaz aylarında başlayan şiir gecelerine Anadolu'nun çeşitli şehirlerinden şairler ve şiir severler katılıyor. Konya'da düzenlenen şiir şölenine Şanlıurfa, Konya ve Bursa'dan şairler katıldı. Mevlâna Şiir Şöleni'ne AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Memiş Kütükçü, Karatay Belediyesi Başkan Vekili Ömer Gül, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü Tomris Çetinel, TYB Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, TYB Bursa Şube Başkanı Fatih Birgül, TYB Urfa Şube Başkanı İbrahim Emiroğlu Eğitim-Bir-Sen Konya Şube Başkanı Latif Selvi, yazarlar, şairler ve çok sayıda şiir severler katıldı.

Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, "Her zaman hayal ettiğimiz ve büyük şair Hz. Pir'in gölgesinde gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz Mevlâna Şiir Şöleni için bize her türlü katkıyı sağlayan Karatay Belediyesi'ne ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim" dedi.

TYB Urfa Şube Başkanı İbrahim Emiroğlu da konuşmasında Hz. İbrahim'in makamı Şanlıurfa'dan Mevlâna diyarı Konya'ya geldiklerini belirterek, bundan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. TYB Bursa Şube Başkanı Fatih Birgül de yaptığı konuşmada, Emir Sultan ve Üftade Hazretlerinden Konya'ya selam getirdiklerini ve bu tür kültürel kaynaşmaların devamını dilediklerini belirtti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, buluşmanın önemine işaret etti. Çıpan, "Şeyh Galip'in dolaştığı bu mekânda Bursa'dan, Şanlıurfa'dan ve Konya'dan şairlerimizin şiirlerini seslendirmelerinin son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Programa emeği geçen Karatay Belediyesi'ni ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'ni tebrik ediyorum" diye konuştu.

Karatay Belediye Başkan Vekili Ömer Gül, belediye faaliyetlerinin sadece yol, su gibi fiziki sahadan ibaret olmadığını, kültürel anlamda da büyük projelere imza attıklarını ve bu tür etkinliklere her türlü yardımı sağlayacaklarını belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Memiş Kütükçü, büyük şair Hz. Mevlâna'nın gölgesinde şiir şöleni yapılmasından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Konya Milletvekili Sami Güçlü de bu tür organizasyonların artarak devam etmesini dilediklerini ifade etti.

Konyalı şairlerin yanında Urfa ve Bursa'dan gelen konuk şairler sırasıyla kendi şiirlerini seslendirdi. Şölene şu şairler katıldı: Ahmet Efe, İhsan Deniz, Cevat Akkanat, M. Faruk Habiboğlu, Mehmet Solak, S. Ahmet Kaya, Mustafa Muharrem Tüfekçi, Mehmet Kurtoğlu, Necdet Karasevda, Vural Kaya, M. Ali Köseoğlu, Eyyüp Azlal, Akif Kuruçay, Atilla Yaramış.

Dinleyicilerin duygusal anlar yaşadığı şölen gecenin ilerleyen saatlerinde sonra erdi. Şairler, bir sonraki seneye tekrar buluşmak ümidiyle ayrıldı.

Kanal63.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık