Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Sağlık Sahte raporla milyonluk vurgun!

Sahte raporla milyonluk vurgun!

Yaşlı hastaların isimlerini kullanan bir çetenin, sahte raporla milyonlarca liralık ‘Hasta alt bezi’ vurgunu yaptığı ortaya çıktı. Çetenin 120 ile 300 TL’lik hasta alt bezi paralarını SGK’ya ödetip, bezleri sattığı belirlendi

Giriş Tarihi: 17 Temmuz 2017 Pazartesi 08:12
Sahte raporla milyonluk vurgun!
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Ankara’da bir ihbarı değerlendiren İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri ve Sağlık Bakanlığı müfettişleri, milyonlarca liralık bir vurgunu ortaya çıkarttı. Sahte raporlarla ilaç ve tıbbi malzemelerin suiistimal edilmesi olaylarında yeni bir yöntem deşifre edildi. Bu yöntemle bir şebekenin sahte raporlar düzenleyerek hasta alt bezlerini reçete edip eczanelerden temin ettiği ortaya çıkartıldı. 

 Raporlar iki yıllık 
 
Vurgun şöyle ortaya çıkartıldı. Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ile Ankara 1. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, geçtiğimiz Haziran ayında gelen bir ihbar üzerine 29 Mayıs Hastanesi Üroloji Servisi’nde düzenlenen bazı raporları takibe aldı. Geriye dönük yapılan taramalarda hastanede iki farklı doktor adına yüzlerce sahte rapor düzenlendiği belirlendi. Ankara ve çevre illerinde son dönemlerde eczanelerden alınan ve paketi 120 TL ile 300 TL arasında değişen hasta alt bezlerinin bu raporlarla SGK’ya ödettirilerek devletin zarara uğratıldığı tespit edildi. Çete üyelerinin temin ettikleri hasta alt bezlerini Anadolu’daki eczanelere satarak haksız kazanç elde ettikleri tahmin ediliyor. Şebekenin düzenledikleri reçetelere içerisinde 120 adet olan paketlerden her defasında iki aylık olarak 240 tane yazdıkları belirlendi.
 
Saptanan rakam 5 milyon
 

Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin de devreye girmesiyle derinleştirilen soruşturmada sahte reçetelerin iki doktor üzerinden genelde 29 Mayıs Hastanesi Üroloji Polikliniği adına düzenlendiği belirlendi. Çete elemanlarının raporlarında yaşlı hastaların ismini kullandıkları ve doktorlar adına düzenledikleri raporlarda da “Yaşlılık” başlığında reçete ettikleri tespit edildi.Şebekenin raporlarının Karar kısmına ise hastaların 2 yıl süre ile  günde dört kez hasta alt bezi kullanması gerekiyor. ibaresi ile vurgunlarının iki yıla yaydıkları ortaya çıktı.
 
81 ilin valiliği uyarıldı
 
Sağlık Bakanlığı müfettişlerinin yaptıkları incelemelerde sahte raporların iki yıllık düzenlenmesi yüzünden araştırmaların geri dönük olarak yeniden ele alınmasına neden oldu. Uzmanlar ilk etapta 29 Mayıs Hastanesi adına düzenlenen raporların başka hastaneler adına da düzenlenip düzenlenmediğini araştırıyor. Başka raporlarında tespiti halinde vurgunun boyutunun daha da artacağı tahmin ediliyor. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili 81 İlin Valiliği’ni uyardı ve İl Sağlık Müdürlüklerinin bilgilendirilmesi istendi. Eczanelere gelecek hasta bezi temini reçetelerin doktorlarla irtibata geçilerek teyidi alınmadan verilmemesi istendi.

  Kaynak : Vatan
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık