Ana Sayfa Sağlık ‘Sağlıkta her gün 30 şiddet vakası yaşanıyor’

‘Sağlıkta her gün 30 şiddet vakası yaşanıyor’

17 Temmuzda Doktor Bahattin Ahmet Yalçın’a yapılan saldırı ile ilgili açıklama yapan Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakasının yaşandığını belirterek, “Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nın bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ediyoruz” dedi.

Giriş Tarihi: 20 Temmuz 2018 Cuma 13:36
‘Sağlıkta her gün 30 şiddet vakası yaşanıyor’

Şanlıurfa’da geçtiğimiz Salı gecesi Harran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisinde meydana gelen olayda Doktor Bahattin Ahmet Yalçın bir hasta yakını tarafından saldırıya uğramıştı. Yaşanan olaya tepkiler devam ederken, bir açıklamada Şanlıurfa Tabip Odası’ndan geldi.

Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde toplanan yaklaşık 30 sağlık çalışanı yaşanan olayı protesto etti. Şanlıurfa Baro Başkanı Ahmet Tüysüz ve bazı STK’ların da destek verdiği açıklamada konuşan Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik, “Nice şiddet olayı ile siyasal iktidarın sağlıkta hiçbir adım atmadığını üzülerek görüyoruz. Gelinen aşamada sağlıkta şiddet sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet vakası yaşanmaktadır. Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissedemedikleri, sağlık hizmetini güvenli ortamlarda veremedikleri yerler haline gelmiştir” dedi.

'İKİ YILDAN DÖRT YILA KADAR HAPİS’

Sağlıkta şiddetin engellenmesi adına ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’nın bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Melik, “Türk Tabipleri Birliği’nin defalarca dile getirdiği Sağlıkta Şiddeti Önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha talep ediyoruz. Bu öneri Türk Ceza Kanuna bir ek maddeyi kapsamaktadır. Bu ek madde ile Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu filler sonucu sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise yukarıda fıkraya göre belirlenen ceza yarı oranında artırılır” diyerek sözlerine son verdi.

 

Mustafa PAYIK/AJANS URFA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

BU HASTALIKLAR KEMİK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık