Reklam Alanı
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Onlar Zaman Eksitti

Onlar Zaman Eksitti

Şanlıurfa'da tarihi Gümrük Hanı başta olmak üzere Aşağı Çarşı'da bulunan birçok dükkânının vitrinlerini ve seyyar satıcıların tezgâhlarını süsleyen tespihler, meraklılarının ilgisini çekmeye devam ediyor.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:26
Onlar Zaman Eksitti
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ŞANLIURFA(GAPHA)-Emeklilerin ve yaşlı insanların uğrak yeri olan Gümrük Hanı aynı zamanda tespih sanatıyla uğraşanların  ve tespih meraklılarının da vazgeçilmez mekanı.  Güç ve iktidarın sembolü bazen de bir sabır aracı olarak bilinen ve çeşitli taşlardan yapılmış farklı renk, sayı ve büyüklükteki tespihlere Şanlıurfa’nın birçok yerinde rastlamak mümkün.  Şanlıurfa’da birçok meraklısının olduğu tespihler çeşitli taşlardan yapılıyor. Erzurum'un Oltu İlçesi'nde bulunan bir taştan yapıldığı için "Oltu" tespihleri olarak adlandırılanlar ile "Kehribar" taşından yapılanlar ise en çok tercih edilen tespihler arasında yer alıyor.  

Gümrük Hanı'nda satılan Oltu, Kehribar, Firuze, Koka ve Bağa taşın ve tarçından yapılan tespihler 1 TL ile 3 bin TL arasında satışa sunuluyor. Gümrük Hanı’na yaşlıların oynadığı satranç ve tavla masalarına dizilen tespihler âdete görücüye çıkarılıyor. Şanlıurfalı vatandaşların yanı sıra yerli ve yabancı turistler de rengârenk ve çeşitli taşlardan oluşan tespihlere ilgi gösteriyor.   Bazen ibadet aracı, bazen ise stres atmak için kullanılan tespihler, taşlarına göre bir çok hastalığa da iyi geliyor. Bazı tespihler, Soğuk algınlığı, astım, guatr, bronşit ve alerji tedavisi için boyun bölgesinde kullanılırken, sol elde kullanılan tespihler ise elektrik yükünü azalttığı için depresyona iyi geliyor.

URFALILAR KADAR YABANCILAR DA MERAK SARMIŞ

Tarihi Gümrük Hanı’na tespih sanatı ile uğraşanların yanına gelen ve ismini vermek istemeyen bir öğretmen ise Balıkesirli olduğunu belirterek daha önce böyle bir merakının olmadığını ve Şanlıurfa’da bu işe oldukça ilgi duyan kişiler gördükten sonra kendisinin de ilgi duymaya başladığını söyledi. Balkonunun bir kısmını tespih koleksiyonu için ayırdığını belirten öğretmen,  tespihin daha sonraki zamanlarda bir tutku haline geldiğini ifade ederken, tespih sanatıyla uğraşan diğer bir vatandaş ise bir arkadaşının yaklaşık 400 bin TL civarında bir tespih koleksiyonu olduğunu söyledi.

ATÖLYEDE İŞLENİYORLAR

Şanlıurfa’da tespih sanatıyla uğraşan insan sayısı çok olunca bir de Tespihçiler Derneği Kurulmuş. Başkanlığı’nı Osman Yeşil’in yaptığı ve 2009 yılında kurulan dernekte gençler de tespih sanatını öğreniyor. Dernekte bulunan tespih atölyesinde 6 kişi çalışarak hem yeni el sanatı öğreniyor hem de ailelerine katkıda bulunuyor. Buradaki atölyede işlenen tespihler daha sonra Gümrük Hanı’nda satışa sunuluyor.

Sevda Doğan


Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık