Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Dünya Oğlu intikam yemini etti! İran'a şok

Oğlu intikam yemini etti! İran'a şok

Eski Yemen Devlet Başkanı Salih'in öldürülerek fotoğraflarının yayımlanmasının ardından, oğlu Yemen halkını intikam almaya çağırdı.

Giriş Tarihi: 5 Aralık 2017 Salı 13:24
Oğlu intikam yemini etti! İran'a şok
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

Dün öldürülen eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in oğlunun açıklamasını haberleştiren Suudi Arabistan’ın El Ekberiye televizyon kanalı, Ahmed Ali Salih’in ''Son Husi Yemen’den atılana kadar savaşın başını çekeceğim. Babamın kanı, İran'ın kulaklarından ayrılmayan bir cehenneme dönecek'' dediğini aktardı.

 

Oğul Salih’in ses veya görüntü kaydına yer verilmeyen haberde, Ahmed Ali Salih’in babasının destekçilerine İran destekli Şii Husilerle çatışma çağrısı yaptığı belirtildi.

Eski bir komutan olan Ahmed Ali Salih, babası ve isyancı Husilerin mevcut Yemen Devlet Başkanı Abdrabbuh Mansur Hadi’ye karşı yaptıkları işbirliği bozulana kadar, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ev hapsinde tutuluyordu. Şu anda da aynı ülkede koruma altında olduğu tahmin ediliyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Ahmed Ali Salih'i destekleyerek Husilere karşı savaştıracağı yorumları yapılıyor.

KADDAFİ GİBİ CESET FOTOĞRAFLARI YAYIMLANDI!

Çalkantılı yıllar geçiren Yemen'de Suudi Arabistan destekli yönetim güçlerine karşı Husiler ve Salih yanlıları birlikte mücadele ederken, bir süredir yaşanan anlaşmazlık çatışmaya dönmüştü.

Husiler, kendileriyle ittifaktan vazgeçerek Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen koalisyonuna yanaşan eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’i dün öldürmüştü. Salih’in cesedinin görüntülerinin yayımlanması, Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin öldürülmesini hatırlatmıştı.

EVİ DE PATLATILDI

Sabahın erken saatlerinde Salih'in evine giren Husiler, içerideki tüm silahları çıkardıktan sonra eve yerleştirdikleri patlayıcıları infilak ettirmişti.

Husilerin, daha sonra Salih'in konvoyunu Sana'nın 40 kilometre  güneyinde memleketi Sanhan'a giderken durdurdukları ve Salih'i bilinmeyen bir  yere götürmelerinin ardından başından vurarak öldürdükleri kaydedilmişti.

Ali Abdullah Salih'in liderliğini yaptığı Genel Halk Kongresi partisi, Salih ile birlikte partinin genel sekreteri Arif Zevka'nın da öldürüldüğünü duyurmuştu.

Yemen'deki Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, öldürülen eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleriyle iş birliği yaptığını belirterek, "Düşmanın güçlenmesini hedefleyen komplo, büyük ölçüde başarısızlığa uğratıldı" demişti.

BİTMEYEN SAVAŞ 

Yemen'de İran destekli Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdur Rabbu Mansur Hadi'nin kaçmasıyla patlak veren iç savaş, ezeli düşmanlar Suudi Arabistan ile İran'ın bir kapışmasına dönüştü. Suudi Arabistan ve diğer bölge ülkeleri Mart 2015'te Husiler'e karşı operasyon başlattı.

Hâlihazırda ülkenin batısını kontrol eden Husilere karşı Suudi Arabistan'ın başını çektiği uluslararası koalisyon bombardımanlar düzenliyor. Koalisyonda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.

Yemen'den Kasım ayı başında Riyad'a fırlatılan füze, Suudi Arabistan ve İran'ın birbirlerine savaş tehditleri savurmalarına neden olmuştu.

Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide'nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.

İç savaştan önce de yoksul ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen Yemen'de, neredeyse üç yıldır susmayan silahlar nedeniyle durum bir felakete doğru gidiyor.

Savaşta 10 binden fazla insan öldü, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. Kolera gibi salgın hastalıklar ülke çapında yayılıyor, şimdiye kadar 900 bin insan hastalıktan etkilendi.

Yedi milyon insanın açlığın kıyısında olduğu ülkede, abluka nedeniyle yaklaşık 21 milyon kişi insani yardıma muhtaç.

 

 

 

 

haber7

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık