Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Nargileciler Endişeli

Nargileciler Endişeli

Şanlıurfa da sayıları hızla artan nargile kafeler 19 Temmuz dan sonra ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Nargileciler Endişeli
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

19 Temmuzda tütün ürünlerinin kapalı alanda yasaklanması işletmecileri endişelendiriyor. Şanlıurfa’da sayıları hızla artan nargile kafeler 19 Temmuz’dan sonra ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladılar.
Binlerce kişinin bu sektörde ekmek yediğini aktaran Çift Mağara işletmecisi Mehmet Çiftçi “Nerden baksanız bu çevrede 8-9 tane işletmeci var bunların yarısı kapalı ortamda, eğer bu yasak gelirse kapalı ortamdaki nargile işletmecileri dükkanlarını kapatmak zorunda kalacaklar.” dedi.
Diğer açık ortamda nargile satan nargile işletmecilerinde işleri sadece yazın olacak, kış olduğu zaman mecburen kapalı ortama geçecekler kapalı ortamda yasak olduğu için kapatmak zorunda kalacaklar yani sadece 3 ay iş yapabilecekler. Madem bu yasak geliyor o zaman bize yani sadece nargilecilerin olduğu bir alan yapsınlar bizde işlerimizi orda yapalım. Yetkililerimize sesleniyoruz lütfen bize bir yol gösterin ve bizde bu yoldan düzgün bir şekilde çıkalım” diye konuştu.
19 Mayıs 2008 ‘de yürürlüğe giren Dumansız hava hareketi 19 Temmuz 2009’da genişliyor. Toplumun tüm kesimlerini ve özellikle gelecek nesilleri, başkalarının içtiği sigara ve tütün ürünlerinin dumanın zararlı etkilerinden korumak amacıyla yeniden düzenlenen Yasa uygulanmaya başlıyor.
19 Mayıs 2008 tarihinden itibaren, kamunun ortak kullanım alanlarında, işyerlerinde, toplu taşıma araçlarında sigara içilemeyecek ve diğer tüm tütün ürünleri kullanılamayacak. Yasada belirlenmiş istisnai alanlar son derece sınırlı. 19 Temmuz’dan itibaren kapalı mekanlarda kesinlikle sigara içilmeyeek.
Kamuya açık kapalı alanlar ve işyerlerinde artık sigara içme odaları olmayacak.
Tütün tüketilmesine izin verilmeyen alanların her kademedeki yöneticileri, bu düzenlemelerin uygulanması konusunda yasal olarak sorumlu olacaklar.
Yasa kapsamında, tütün tüketilmeyecek tüm bina ve araçlara bu durumu belirten uyarı yazıları asılacak.
Yasa, sigara, pipo, nargile, puro gibi bütün tütün ürünlerini kapsıyor.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık