Reklam Alanı
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Millet Hanı İlk Kazma

Millet Hanı İlk Kazma

Günlerdir kamuoyunu meşgul eden Millet Hanı projesi için sevindirici haber proje koordinatörü Yusuf Duvarcı’dan geldi. Duvarcı, restorasyon çalışmaları için tarih verdi: ilk kazma 20 Kasım’da

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:26
Millet Hanı İlk Kazma
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
1517 yılında inşa edildiği tahmin edilen Millet Hanı, Şanlıurfa’nın ortasındaki harabe görüntüsü ile yıllardır eleştirildi. Proje ile ilgili nihayet adım atılıyor. 1. Derece sit alanı olan mekandaki çalışmalar Millet Hanın aslına uygun bir şekilde yeniden ayağa kaldırılması için yürütülecek. Duvarcı’nın ifadesi ile “Topkapı Sarayı'ndan sonra Türkiye'nin en büyük müzesi” Şanlıurfa’ya yapılacak.
Kamuoyundaki tartışmalara da değinen Duvarcı: “Millet Hanı için hiçbir çalışmanın yapılmadığı görüşüne asla katılmıyorum. Biz yıllardır bu konu üzerinde çalışıyoruz ve en iyi projeyi seçmek için çaba harcıyoruz. Geçen süre içerisinde bürokratik prosedürleri yerine getirmek ve projenin uygulanabilirliği konusundaki şartların olgunlaşmasına katkı sağladık. Sanılanın aksine proje gecikmemiştir. Biliyorsunuz ki, Millet Hanı 1. derecede sit alanında bulunuyor. Tarihi dokuya zarar vermeden çalışmaları sürdürmek durumundayız. Bu yüzden hazırlık aşaması çok uzun sürdü. Sadece oluşturma sürecinde yaklaşık 2 milyon 500 bin Dolar harcandı. Proje, İstanbul Teknik, Karadeniz Teknik ve Cumhuriyet Üniversitelerinden 15 Uzman Akademisyen tarafından hazırlandı. Projemiz 5 yıllık sürenin sonunda Tarih ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan geçti. Kurul’a sunulan onlarca proje ve defalarca başvurunun akabinde bu son proje kabul edildi. Proje hayata geçirilirken tamamen aslına uygun bir restorasyon gerçekleştirilecek. İnşaat’a başlayabilmek için Şanlıurfa’da da gerekli başvurular yapılarak izinler alındı. İnşallah ilk kazmayı 20 Kasım’da vuracağız. Millet Hanı'nın içerisinde müze, resim galerisi, kütüphane, konferans salonları, kafeterya, el sanatları üretim ve satış mağazaları, kitap satış mağazaları ile birlikte 5 yıldızlı 310 yatak kapasiteli bir otel de yapacağız. Projeyi bir aksilik çıkmazsa 2014 yılında bitirmeyi planlıyoruz” dedi.
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık