Reklam Alanı
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa AK PARTİ Mevlid Kandili ne zaman ve hangi gün kutlanacak? - 2017 Mevlid Kandili tarihi bugün mü? - İşte yanıtı

Mevlid Kandili ne zaman ve hangi gün kutlanacak? - 2017 Mevlid Kandili tarihi bugün mü? - İşte yanıtı

Giriş Tarihi: 29 Kasım 2017 Çarşamba 09:39
Mevlid Kandili ne zaman ve hangi gün kutlanacak? - 2017 Mevlid Kandili tarihi bugün mü? - İşte yanıtı
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
Mevlid Kandili'ne sayılı günler kala Müslüman alemi bir önemli geceye daha erişmenin mutluluğunu yaşıyor. ''Mevlid Kandili ne zaman'' sorusunun yanıtı ise bu sabah saatlerinden itibaren sık sık araştırılıyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.s)'in doğduğu gece olarak bilinen Mevlid Kandili ne zaman kutlanacak? İşte 2017 Mevlid Kandili tarihi ve bu anlamlı güne dair tüm bilgiler...

Peygamber Efendimiz (sav)'in doğduğu gece olarak bilinen Mevlid Kandili'ne sayılı günler kala bu anlamlı günün heyecanı yaşanıyor. Dolayısıyla ''Mevlid Kandili ne zaman'' bugün cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi haline geldi. Bu yıl da dua ve ibadetler ile geçirilecek Mevlid Kandili ne zaman ve hangi güne denk geliyor? Bugünün anlam ve önemine dair tüm ayrıntılı bilgilere bu başlık altından ulaşabilirsiniz. İşte 2017 Mevlid Kandili tarihi...

MEVLİD KANDİLİ (2017) NE ZAMAN VE HANGİ GÜN? Bu önemli gece 29 Kasım Çarşamba gününe denk geliyor. İşte 2017'de kutlanacak diğer kandil günleri 2017 KANDİL GÜNLERİ Mi'râc Kandili 23 - 24 Nisan, Pazar / Pazartesi
Berât Kandili 10 - 11 Mayıs, Çarşamba / Perşembe
Ramazân-ı Şerif Başlangıcı 27 Mayıs, Cumartesi
Kadir Gecesi 21 - 22 Haziran, Çarşamba / Perşembe
Ramazan Bayramı 25 - 26 - 27 Haziran, Pazar / Pazartesi / Salı
Kurban Bayramı 01 - 02 - 03 - 04 Eylül, Cuma / Cumartesi / Pazar / Pazartesi
Hicrî Yılbaşı (1 Muharrem 1439) 21 Eylül, Perşembe
Aşûre Günü (10 Muharrem 1439) 30 Eylül, Cumartesi
Mevlid Kandili 29 - 30 Kasım, (12 Rebîülevvel 1439) Çarşamba / Perşembe
MEVLİD KANDİLİ NEDİR Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Peygamber Efendimiz (sav)'in doğduğu geceye Mevlid Gecesi denir. Bu gece aynı zamanda Rebiülevvel ayının onikinci gecesidir.

Dünyanın her kesiminden Müslümanlar, her sene bu geceyi Mevlid Kandili olarak kutlamaktadır. İslam'da Hz Muhammed (sav)'in doğum günü farklı mezheplerde kutlanır. Sünniler Rebiülevvel ayının Onbirinci gecesini Onikinci'ye bağlayan geceyi, Şiiler ise 17. günü Mevlid günü ve 17'ye dönen geceyi de Mevlid Gecesi olarak adlandırırlar. Bu iki tarih arasındaki haftayı da Kutlu Doğum Haftası olarak ilan etmişlerdir. Peygamber Efendimiz (sav)'in doğumu tüm Müslüman Alemin de kutlu doğum haftası olarak adlandırılarak bir hafta kutlanılır. Bu hafta Müslümanların bayramıdır.

Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)'in doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme haftasıdır.

MEVLİD KANDİLİ DUASI

Euzu Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim

Allahümme Salli âlâ Seyyidina Muhammedin ve âlâ Âli seyyidina Muhammed (Allahım peygamberimiz Hz.Muhammed'e ve aline evladu iyaline salatu selam ve esenlikler eyle ) Ey talihsizlerin sığınağı, Ey âcizlerin güç kaynağı, Ey dertlilerin tabibi, Ey yolda kalmışların yol göstereni!, Ey çaresizler çaresi! ve Ey her duada bulunana icabet eden ululuk tahtının Sultanı! İçinde bulunduğumuz bu Mevlid Kandili Gecesi hürmetine bizleri affeyle Ya Rabbi!

Ya İlahel Alemin

İlk yarattığın nur Efendimiz'in nuruydu. Sen O'nu var etmeden evvel gündüzün geceden, baharın da kıştan farkı yoktu. İyilikler, kötülüklerle iç içe; akıl nefse yenik, ruh da bedenin esiri idi. O Güzeller Güzeli Varlığın sırrını keşfedip akla yüksek hedefler gösterdi düşünceye kapılar açıp insanın ebedlere namzet olduğunu âlemşümul bir dille haykırdı. Böyle bir elçiyi insanlığa bahşetmenden ve sayısız nice nimetlerinden ötürü sana sonsuz hamd ü senalar olsun Ya Rabbi! Güç ve kuvvet ancak kendisine has olan yüce ve büyük Allâh'ım! Mahlûkatın adedince, Zatının rızası, Arşının ağırlığı ve kelimelerinin toplamınca Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ve O'nun ehli ve ashabı üzerine salât ü selamla bir kere daha yâdederek huzûr-u İlahi'de el açıp yakarıyoruz.

Allahım!

Duamızın sonunda Sana olan minnet ve şükran hislerimizi bir kere daha tekrarlıyor, Resûl-ü zîşânı, âlini, ashabını bir kez daha salavâtlarla anıyor ve dualarımızı kabul buyurmanı istirham ediyoruz. Ne olur, bizlerin dualarına icabet buyur ya Rabbi! Amin ve selamün alel murselin vel hamdü lillahi Rabbil-alemin

MEVLİD KANDİLİ MESAJLARI

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevlaya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun.

Allah'ın aşkıyla yan bu gece, Mevlana gibi dön bu gece, secdeye varıp huzura erince, şu fakiride an bu gece.

Allah'ın rahmeti, bereketi sizinle olsun, gönül güneşiniz hiç solmasın, yüzünüz Aydın olsun, kabriniz nur dolsun, makamınız Firdevs, dualarınız kabul olsun.

Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece dualarda birleşmek dileğiyle kandilinizi kutlarım.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da "Cezaevinde yangın var" denildi, gerçek sonra ortaya çıktı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık