Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Memurun 2012 Maaş Zammı Tehlikede

Memurun 2012 Maaş Zammı Tehlikede

Memurlarla hükümet toplu sözleşmede anlaşamazsa memurlar 2012 yılında eski maaşını almaya devam edecek...

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:25
Memurun 2012 Maaş Zammı Tehlikede
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
2012 yılı bütçe tasarısının memurların zamlarını düzenleyen 'katsayı' bölümüne 2011 Temmuz ayında Bakanlar Kurulu'nun belirlediği maaşlara ait katsayıların konulduğu öğrenildi.

Radikal'in haberine göre toplu sözleşmeler eğer bütçe TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülürken biter ve sistemi değiştiren yasal değişiklik çıkarsa katsayıların arttırılması sorun olmayacak. Verilen önergelerle maaşlara zam yapılabilecek. Ancak bütçe tasarısı Genel Kurul'da görüşülürken biter ve maaşlarda artış olursa sorun olabilecek. Çünkü Genel Kurul'da harcama arttırıcı değişiklik yapılamıyor. Bürokratlar damemurmaaşlarında yeni çıkacak yasa ile sistemin değişeceğini belirterek, belki de katsayıların toplusözleşme sonucunda ilan edileceğini ve bütçeye konulmasına gerek olmayacağını da bir alternatif olarak düşünüyorlar.

YEDEK ÖDENEK 4.8 MİLYAR TL

Toplu görüşmeler eğer bütçe Meclis'te görüşülürken biterse personel ödeneği ve yedek ödenek devreye girecek. Bütçe tasarısında memur maaşının ortalama artışının en fazla yüzde 11-12'ye kadar arttırılmasına yönelik senaryo hazırlandığını, 'denge' artışının ne olacağının belirsiz olduğunu anlatan yetkililer, personel ödeneğinin yüzde 12 civarında arttırıldığını ancak bu ödeneğin yüzde 80'inin memur maaşlarına yönelik olduğunu söylediler. Bu durumda yedek ödeneğin devreye gireceğini anlatan yetkililer bu nedenle yedek ödeneğin 4.8 milyar liraya çıkarıldığını anlattılar. Bütçede en yüksek payı 88.5 milyar lira ile Maliye Bakanlığı aldı. Milli Savunma Bakanlığı'na 18.1 milyar liralık ödenek verilirken bu sene ilk defa HSYK'ya da 35 milyon 512 bin TL'lik pay ayrıldı.
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık