×
×
Ekonomi
Memurları Sevindirecek Haber!
AK Parti'nin manifestosunda yer alan, ekonomi ile ilgili düzenlemelerin ayrıntıları netleştikçe memurun yüzü gülmeye başladı.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

Toplam 63 maddelik yol haritasında yer alan 'yeni bir kamu personel sistemi' oluşturulmasına ilişkin reforma göre, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu değiştirilecek.

YENİ BİR KAMU PERSONEL SİSTEMİ OLUŞACAK

Buna göre, ekonominin yol haritasının yeniden çizildiği düzenlemelerin başında yeni bir kamu personel sisteminin oluşturulması geliyor. Söz konusu düzenleme ile ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Başbakanlık ortak bir çalışma yürütüyor. Çalışma çerçevesinde, halen kamu personelinin özlük ve sosyal haklarını düzenleyen 5 ayrı kanun masaya yatırıldı. Söz konusu kanunlarda yer alan düzenlemelerin hepsi bir tek yasada toplanacak.

HERKES ÇALIŞTIĞI KADAR ÜCRET ALACAK

Gerçekleştirilecek reform çerçevesinde, kamu görevlileinin ek ödemelerine disiplin getirilecek. Yapılan çalışmaya göre, kamu personeli 50 ayrı ücret alıyor. Bu ücretlerde aynı işi yapan personelin farklı ücretler almasına yol açıyor. Yeni yapılacak reformda, eşit işe eşit ücret kriteri baz alınacak. Mevcut özlük haklarında kayba yol açmadan, mağdur olan personelin özlük haklarında da kademeli olarak bir iyileştirme yapılacak.

KAMU ÇALIŞANINA ÜNVAN GELİYOR

Yine izin, hastalık ve ödül gibi konularda da yeni düzenlemeler yapılacak. Örneğin ödül kriterleri bütün kamu personeli için aynı olacak. Düzenleme çerçevesinde, memurluğa giriş, memurluktan ayrılma, istifa ve işten atılma gibi konularda da yeni düzenlemeler yapılacak. Kamuda yer alan, işçi, süreli işçi, mevsimlik işçi, memur gibi tanımlar yerine de kamu çalışanı unvanı getirilecek. Memurlara verilen cezalar da yeniden düzenlenecek. Disiplin sistemi daha etkin hale getirilecek. Kamu kurumları 'ömür boyu iş garantisi sağlayan işletme' olma statüsünden çıkarılacak.

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı