Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Memurlara 'Muayene Katılım Zammı' Şoku

Memurlara 'Muayene Katılım Zammı' Şoku

Danıştay Kararıyla 2 Liraya İndirilen Muayene Katılım Payları Genelgeyle Yeniden 3-4-6-10 Liraya Yükseltildi.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Memurlara 'Muayene Katılım Zammı' Şoku
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Toplu görüşmelerde istedikleri zammı alamayan memurlara bir kötü haber de Maliye Bakanlığı'ndan geldi.

Danıştay kararıyla 2 liraya indirilen muayene katılım payları genelgeyle yeniden 3-4-6-10 liraya yükseltildi. SSK ve Bağ-Kurlular ise, 2 lira ödemeye devam edecek. Memur 2010 yılında maaşlara yüzde 8 zam istemiş hükümet yüzde 2,5 + 2,5 teklifini sabit tutmuştu.

Memurlar için tedavi katılım payı uygulaması Maliye Bakanlığı tarafından tebliğle belirleniyor. Danıştay 10. Dairesi, 14 Temmuz'da aldığı kararla hastaların ödediği muayene katılım paylarını 2 lirada sabitlemişti. Maliye Bakanlığı ise çıkardığı genelgeyle memurların verdiği katılım ücretlerini hastane sınıflarına göre çeşitlendirdi.

Katılım payı uygulamasının ilk çıktığı şekline geri döndürdü. Genelgede yer alan belirlemeye göre, memurlar için tedavi katılım payı eskiden olduğu gibi 3, 4, 6 ve 10 TL olarak belirlendi. Genelge 4 Eylül 2009 tarihinden itibaren geçerli olacak ve kamu çalışanları bu tarihten itibaren zamlı katılım payı verecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek imzalı Bütçe ve Mali Kontrolörler Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı genelgede Katılım Payının Uygulanması Hakkında Tebliğde belirlenen miktarlara atıfta bulunuluyor.

Katılım payı tutarlarında herhangi bir artış yapılmadığı belirtilerek, "İkinci basamak resmi sağlık kurumlarında 3 TL, eğitim ve araştırma hastanelerinde 4 TL, üniversite hastanelerinde 6 TL, özel sağlık kurumlarında 10 TL, katılım payı alınır." ifadelerine yer veriliyor.

Birinci basamak sağlık kuruluşlarında yapılan muayenelerde ve aile hekimliği muayenelerinden katılım payı alınmayacak.

Muayene katılım ücretleri özel hastanelerde 10 lira olarak tahsil edilirken, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerindekileri ilaç alma sırasında eczaneler tahsil ediyor.

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık