Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Maaş Zammına Tepki Gösterdi

Maaş Zammına Tepki Gösterdi

EĞİTİMSEN Şanlıurfa Şube Başkanı Sıdkı Dehşet, memur ve sözleşmelilerin maaş zammını eleştirerek,

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Maaş Zammına Tepki Gösterdi
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

yaşanan ekonomik kriz ortamında çalışanların mağduriyetlerinin giderilmesine dönük bir dizi önlemler alınması gerektiğini belirtti.

ŞANLIURFA - Dehşet yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu önlemlerin işverene kurumlar vergisinde muafiyet getirdiğine işaret ederek, buna karşılık çalışanlardan alınan gelir vergisinde herhangi bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmadığını kaydetti.
Memur ve sözleşmelilere yapılan maaş zammını da eleştiren Dehşet, açıklamada şunları dile getirdi: "Geçen yıl hükümetle KESK dışındaki konfederasyonların yapmış oldukları Toplu Görüşme neticesinde memurlara ikinci altı ay için yüzde 4,5 gibi komik bir zam oranı mutabakat altına alınmıştır. KESK olarak Toplu görüşme neticesinde ortaya çıkan bu oranı kabul etmeyeceğimizi belirterek şerh koymuştu. Emekçinin, yoksulun, işsizin hükümeti olduğunu iddia eden AKP hükümeti yapmış olduğu bu zam oranıyla kimin hükümeti olduğunu açık beyan bir şekilde ortaya koymuştur.
Yaşanan ekonomik krizde emekçilerin mağduriyetlerinin giderilmesine dönük bir dizi önlemler alınması gerekirken; holdinglerin, rantiyenin ve para babalarının bu krizden etkilenmemesi için önlem paketleri hazırlanmıştır. En son çıkarılan önlem paketinde de devlet tarafından işverenden alınan kurumlar vergisine muafiyet getirilmiş, ancak emekçilerden alınan gelir vergisine dahil herhangi bir düzenlemeye gidilmesi ihtiyacı görülmemiştir.
Emekçilere reva görülen bu sefalet maaş artışında hükümet gibi KESK dışındaki Türk Kamu Sen ve Memur Sen konfederasyonlarında payı ve sorumluluğu vardır. Çalışanların ekonomik, sosyal ve hukuksal haklarını hükümetle istişare etmeleri gerekirken, sendika aidatının devlet tarafından verilmesi karşılığında bu zam oranına onay verdikleri başta emekçiler olmak üzere kamuoyu tarafında bilinmelidir.
KESK olarak Toplu görüşme sürecini Toplu sözleşme sürecine çevirmek için mücadelemizi büyük bir kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Oyalamadan ve kandırmacadan öteye bir anlam ifade etmeyen toplu görüşme masasına oturmayacağımızı; eğer KESK dışındaki konfederasyonlarda çalışanların haklarını koruyup kollama hususunda samimi iseler, onların da bizim takındığımız ilkeli tutumu takınmalarını bekleriz."   

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık