English (US) Deutsch Français Русский 中文(简体) Português Italiano 日本語 한국어 Español
Şanlıurfa'da Silahlı Saldırı 1 Ölü

Ana Sayfa » Eğitim » Konya'da ne oluyor?

Konya'da ne oluyor?

Konya'da KPSS kursu açan dersane, kabul ettiği öğrencilere yasal işlem yapmıyor.

 
 
Konya'da ne oluyor?

Konya'da KPSS kursu açan dersane, kabul ettiği öğrencilere yasal işlem yapmayınca öğrenciler tepki gösterdi.

Dersanenin öğrencileri arasında yer alan Naime Gündüz, para ödemek ve senet imzalamak dışında hiçbir kayıt yapılmadığın altını çizerek, "Biz, mağdur edilmemize rağmen hakkımızı arayamıyoruz. Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konu hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz." dedi.

Naime Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü:
Bir dershane düşünün, Milli Eğitim onaylatmadan KPSS kursu açmış... Bir dershane düşünün; öğrenciler eğitim hayatları boyunca meslek lisesi v.b. okulda mesleki dersleri görmedikleri için ilk gördükleri dershaneye yazılmış... Bir dershane düşünün son çıkan yönetmelikle kapatılamasın..

"Konya’da Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bağlı Akademi Dershanesi'nin açtığı KPSS kursunda öğrenciler mağdur edilmektedir. Türkiye'nin birçok yerinde de aynı sorunun yaşandığından eminim.

Son çıkan yönetmeliklerle deyim yerindeyse "dershaneler kendi boruların ötürmeye başladılar."

KPSS için kayıt olduğum dershaneye meğersem hiç kayıtlı değlmişim. Kayıdım senet imzalamak dışında hiç bir önemi yokmuş. Edindiğim bilgiye göre, dershanenin bağlı bulunduğu Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğ'ne KPSS kursu açmak için başvurusu bile bulunmamaktadır. Mart ayının sonunda teftişe müfettiş geleceği için öğrenciler aranıp, "Müfettişler sınıfların ebatlarını ölçecek, ders işlemesi aksayacağı için dersler bir gün kaydırıldı” denmiştir. Bu durum müfettişlerin haberli geldiklerini göstermektedir.
Diğer taraftan geçen sene yapılan teftişte ise geçmiş yönetmeliğe göre kapatılması gereken bu dershane bir hafta kapatma cezası verilmiştir ki son yönetmelikle dershane kapatmak daha da zorlaşmıştır.Dershanede yaşadıklarım ise Levent Kırca parodilerini aratmayacak kadar komiktir. Dershanede bulunan öğretmenler hayatlarında hiç KPSS sorusu çözmediklerini yaşadığım örnekle anlatmak istiyorum.
Ekvatoru göbeği ile gösteren (Recep ivedik karakterinin gerçek versiyonu) coğrafya hocasına ürünlerin yetiştiği illeri sorduğumda "ürünlerin yetiştiği iller her sene değişiyor" diye cevap vermiştir. (Zaten her yıl iller ÖSYM'yi arıyor, o sene yetiştirdiği ürünü söylüyor. Sizce bu yıl Antalya'da muz yerine buğday olur mu? )
Matematik hocası sorduğu sorunu cevabını öğrenciye sormakta cevap verildiğinde, anlatma gereği duymamaktadır. Daha farklı soru da ise kendisi de cevap verememektedir. Son dersinde -yeter dediğim- durum ise, hocanın hız sorusunu iki bilinmeyenli denklem ile çözmeye kalkışmasıdır. 30 saniyede çözülecek sorunun yöntemini ben tahtaya çıkarak anlattım.Öğretmen bu şekilde çözen arkadaşların var diye itiraz etti. Daha sonra çözdüğü sorular ise benim gösterdiğim kısa yönteme başvurdu. Dershaneye gelecek yıl memur olamazsam matematik hocası olarak gidebilirim!

Evet sınıfta o yöntemle çözen kişi olabilir çünkü sınıflarda bulunan öğrenciler seviyelerine göre değildir. KPSS lisans ve lise düzeyinde sınava girecek öğrenciler ile sayısal ve sözel öğrenciler aynı sınıfta olması derslerin aksamasında sorun yaratmakta olup, gelmeyen öğrencilerin beklenmesi ise derslerin zamanında işlenmemesine neden olmaktadır.

Ben lisans mezunuyum. Hatta tez aşamasında masterı memur olmak için bıraktım.Kardeşimin meslek lisesi çıkışlı ders sistemini bilmeden dershnaye kayıt olmuş. Bende beraber gitmek ve birbirimize destek oluruz diye o dershaneyi seçtim. Kardeşim iki dersten sonra işlerinden nedeniyle dersleri bırakmak zorunda kaldı ki dershane hala senetleri vermemektedir. Hatta yönetmeliğe aykırı da olsa senetleri avukatta vermek ile tehdit etmektedir.

Derste var olduğumuzu belgeleyen liste de ise derse giren matematik öğretmeni Veli Manav adıyla imza atmıştır.Gerçek ismi ise Mehmet Ali'dir.

Daha önce adı geçen hoca hakkında eleştirilerimi söylediğim müdür; "Sizin için Üniversite'den proföser getiriyoruz" demiştir ki, kişi üniversite de uzman olarak görev yaptığını beyan etmiştir. Buna da pek inanmıyorum aslında. Çünkü eğer o Selçuk Üniversitesi'nde ise oraya da torpille girmiştir. Çünkü ben okuduğum dönemde alanında yetkin olmayan hiç kimseye ders verildiğini görmedim.

En kötüsü ise sınava iki ay kalmasına rağmen bir çok konu da geridelerdir. Sanırım Sınav günü durun biz daha öğrencileri hazırlamadık diyecekler ÖSYM'ye! Ben ise kendi dökümanlarım ve internet üzerinden sınava hazırlanmaktayım.

Bütün bunlar aynı zamanda vergi kaçakçılığı yapıldığını da göstermektedir. Kendi adıma olmasa da bundan sonraki gençler ve ülkem adına yapacağım birşey olduğuna inancımdan bu durumu sizle paylaşmak istedim."

ÖĞRENCİLERDEN ŞOK İDDİALAR!
Derslerin MEB'in belirlediği sürenin altında işlendiğini ifade eden öğrenciler, müfettişlerin denetlemeye geldiği gün ders dahi işlenmediğini ileri sürdü.
Öğrenciler, "Konya’da Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onayı ile açılan Akademi Eğitim Kurumları’nın açtığı KPSS kursunda öğrenciler mağdur edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Yönetmenliği 22.7.2005/25883 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan maddelerin hemen hemen hiçbirine uyulmamaktadır.

Kurumun derslerine devam eden öğrencilerinden biriyim. Dershaneye başlamadan önce derslere girmemi ve öyle kayıt yaptırmamı istediler, girdiğim matematik dersinin ortasında kayıt için çağırıp, kayıt aldılar ki, bu kayıt senet imzalamakla kaldı. Bunun harici bir belge almadılar. Aslında kayıt dışı öğrenci görünüyorum.

Dershanenin taahhüt ettiği gibi dersler ve etütler yapılmayıp dersleri 45 dakika altı işlenmekte olup, öğretmenlerin hiçbirinin kaydı yoktur. İlçe müfettişleri teftişe geldiği Salı günü dershanede ders yapılmayıp, öğrenciler aranıp “Müfettişler sınıfların ebatlarını ölçecek, ders işlemesi aksayacağı için dersler bir gün kaydırıldı” denmiştir. Bu durum müfettişlerin gelmeden önce dershaneyi arayıp haber vermelerinden veya müfettişlerin dershane yönetimiyle ikili ilişkililerinden kaynaklanmaktadır.

Sınıflarda bulunan öğrenciler seviyelerine göre değildir. KPSS lisans ve lise düzeyinde sınava girecek öğrenciler ile sayısal ve sözel öğrenciler aynı sınıfta olması derslerin aksamasında sorun yaratmakta olup, gelmeyen öğrencilerin beklenmesi ise derslerin zamanında işlenmemesine neden olmaktadır. “Madde 31- Dershanede öğrenciler
devam ettikleri programın özelliği dikkate alınarak;
a)Düzey belirleme sınavı sonuçlarına,
b)Uygulanacak programın özelliğine göre gruplara ayrılırlar.
Yüksek öğretim sınavı programlarına devam eden öğrencilerin gruplarını tespitte ayrıca;
a)Rehberlik servisi tarafından yapılacak olan meslekî rehberlik sonuçları,
b)Öğrencilerin kendilerince tercih ettikleri dallar,
c)Sınav sistemindeki esaslar dikkate alınır. ” maddesinin ihlali söz konunudur.
Konular KPSS formatında olmayıp, bazı hocaların KPSS formatını bile bilmedikler ben dahil öğrencilerin sorduğu sorulara veremediği yanıtlardan anlaşılmaktadır. Yönetmenliğin 5. Maddesi A bendinde yazılı “Başarılı olmak istedikleri derslerde yetiştirmek ve bilgi düzeylerini yükseltmek” ilkesine tezat düşmektedir.
Örneğin; Matematik hocası sorduğu sorunu cevabının öğrenciye sormakta cevap verildiğinde, anlatma gereği duymamaktadır. Daha farklı soru da ise kendisi de cevap verememektedir. Bir başka derste ise, ürünlerin yetiştiği iller isteyen öğrenciye; “Ürünlerin yetiştiği yerler her yıl değişiyor!” denmektedir.

Bu ve buna benzer durumlardan şikayetçi olan, öğrenciler kayıtlarının silinmesini
istemelerine rağmen senet yaptıkları için kayıt silinmemektedir. Halbuki dershane taahhüt ettiğini yerine getiremez ise öğrencinin kayıt sildirme hakkı çiğnenmektedir.
Yine bir başka öğrencinin il değiştirmesi nedeniyle kayıt silme isteği geri çevrilmiş, var olan hakları gizlenmektedir. Senetlerin avukata verileceği düşüncesi öğrenciye empoze edilmiş olup, bu konu da açılan bir dava da bulunmaktadır. Buna rağmen dershane sahibi hukuktan çok ikili ilişkilerine güvendiği görülmektedir." diyerek tepkilerini dile getirdi.

 
18 Mayıs 2010 Salı 00:26
Okunma: 659
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Beşiktaş taraftarını çıldırtan karar!Şanlıurfa Başka İllerin Torpillilerine Üs mü Oldu?Şanlıurfa'da IŞİD'in Ezidi Zulmü KınandıSGK Muhasebecilere Büyük Kolaylık SağladıSusuzlukla Mücadele Devam EdiyorTarihi Mekânlara Giden Yollarda Çalışma BaşladıAkçakale İlçe Kaymakamı Yaz Spor Okulları DenetlediDavutoğlu'ndan Erdoğan'a anlamlı hediyeDavutoğlu dönemi başladı!Odunların Altında Kalarak YaralandıŞanlıurfa'da Polis Memuru İntihar EttiŞanlıurfa'da Silahlı Kavga: 2 Yaralı
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:59
  • Güneş05:41
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:17
  • Akşam19:10
  • Yatsı20:39
 
 
Anket
Şanlıurfa'nın En Büyük Sorunu Sizce Nedir?
Konut
Trafik
Elektrik
Eğitim
İşsizlik
Suriye'li Mülteciler
Sağlık
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
34
23
5
6
74
2
Galatasaray
34
18
11
5
65
3
Beşiktaş
34
17
11
6
62
4
Trabzonspor
34
14
11
9
53
5
Sivasspor
34
16
5
13
53
6
Kasımpaşa
34
13
12
9
51
7
KDÇ Karabükspor
34
13
11
10
50
8
Bursaspor
34
12
10
12
46
9
Gençlerbirliği
34
13
6
15
45
10
Akhisar Bld.Spor
34
12
8
14
44
11
Torku Konyaspor
34
11
9
14
42
12
Eskişehirspor
34
10
12
12
42
13
Çaykur Rizespor
34
10
12
12
42
14
Kayseri Erciyesspor
34
10
7
17
37
15
Gaziantepspor
34
10
7
17
37
16
Elazığspor
34
10
4
20
34
17
M.P. Antalyaspor
34
6
13
15
31
18
Kayserispor
34
7
8
19
29
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1389 - I. Murat, Sırp güçlerine karşı Kosova Meydan Muharebesi'ni kazandı. Murat Hüdavendigar, zaferden sonra savaş alanını dolaşırken, yaralı Sırp Miloş Obiliç'in hançer darbesiyle şehit düştü.
1783 - Mongolfier Kardeşler, hidrojen gazıyla doldurdukları ilk balonu uçurdular.
1859 - Dünyanın ilk petrol kuyusu ABD'nin Pensilvanya eyaletinde açıldı.
1892 - New York Metropolitan opera binası yandı.
1908 - Hicaz Demiryolu hizmete girdi. İstanbul'dan Medine'ye ilk tren kalktı.
1922 - Türk ordusu, Yunan işgalindeki Afyonkarahisar'ı kurtardı.
1925 - Mustafa Kemal Paşa, sivil elbisesi ve panama şapka ile İnebolu Türkocağı'nda ünlü şapka nutkunu verdi. Şapka giyilmesine ilişkin kanun da 25 Kasım 1925'te kabul edildi.
1927 - Mustafa Kemal Paşa'ya suikast hazırlanmak üzere Sisam'dan Anadolu'ya geçen Hacı Sami ölü, arkadaşları yaralı ele geçirildi.
1945 - Varisleri Sultan II. Abdülhamit'in miras davasını kazandı. II. Abdülhamit'in mirası 400 milyon dolardı.
1947 - Cezayir, Fransa'dan bağımsızlığını istedi.
1950 - BBC kanalı, ilk deniz aşırı yayınını Fransa'ya yaptı.
1958 - İlk stereo plaklar piyasaya çıktı.
1959 - SSCB uzay aracı Sputnik-3 içinde iki köpekle birlikte uzaya fırlatıldı.
1964 - Türkiye'deki ilk ABD aleyhtarı gösteri, ABD'nin Kıbrıs konusundaki tutumu nedeniyle Ankara'da yapıldı.
1979 - Hindistan'ın son genel valisi Lord Louis Mountbatten, İrlanda açıklarında demirli bulunan yatına IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) tarafından yerleştirilen bombanın patlamasıyla öldü.
1994 - 171 kişiyle iniş yapan THY uçağı, pistten savrulup Florya yolunu geçti, tren raylarına bir metre kala kayaya çarparak durdu.
2002 - Tokyo'da bir mahkeme ilk kez, Japonya'nın II. Dünya Savaşı sırasında ve öncesinde biyolojik silah kullandığını kabul ederken, 180 Çinli'nin, biyolojik silah programının kurbanı oldukları gerekçesiyle bulunduğu tazminat talebini reddetti.
2003 - Mars'ın Dünya'ya en yakın geçişi 60 bin yıl aradan sonra gerçekleşti.
2007Yunanistan'daki - orman yangınları ülkenin 3'te birinin bulunduğu mora yarımadasının 3'te 2'sini vurdu. 62 kişinin hayatını kaybetmesi ve yangının kontrol altına alınamamasıyla olağanüstü hâl ilan edildi.
 
Arşiv
 
Süper Loto
21.08.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu121325454952
 
On Numara
25.08.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu02051113151621222632333643464761636466737680
 
Sayısal Loto
23.08.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu020409252646
 
Şans Topu
27.08.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu022123273003
 
ŞANLIURFA MERKEZ
DOLAPLAR ECZANESİ
216 76 76
ONİKİLER MH. EYYÜPPEYGAMBER CD. NO:71
NASİH ECZANESİ
313 18 87
BAMYASUYU SAĞLIK OCAĞI KARŞISI ACEMOĞLU LOKANTASI AŞAĞISI
DOĞA ECZANESİ
314 23 24
DEDEMAN OTELİ YANI ÇOCUK HASTANESİ KARŞISI
ACEMOĞLU ECZANESİ
315 34 44
DEVTEŞTİ MAH.SEMT POLİKLİNİĞİ YANI BİM KARŞISI
PINARBAŞI ECZANESİ
312 29 42
35 METRE YOL ÜZERİ DOĞA TIP MERKEZİ BİTİŞİĞİ KARAKÖPRÜ(GECE SAAT 24.00 e KADAR AÇIK)
AHMET ECZANESİ
312 43 72
YUNUSEMRE CAD.24 METRE YOL ÜZERİ TEB BANKASI YANI
BİRECİK
AKBAŞ ECZANESİ
652 91 91
MEYDAN MAH.FIRAT CAD.15/B
BOZOVA
ERDAL ECZANESİ
711 66 68
GÖLBAŞI MAH.HASTANE CAD.NO:2
CEYLANPINAR
İREM ECZANESİ
471 43 26
ulucamii mah:1007.cad:no:66
HİLVAN
ŞİFA ECZANESİ
681 20 90
KARACURUN MH.İNÖNÜ CD.NO:69/B
SİVEREK
GÖNÜLLÜ ECZANESİ
553 00 10
ŞAİR İBRAHİM RAFET MAH.4,SOK NO:18
VİRANŞEHİR
KARACADAĞ ECZANESİ
511 37 55
KARACADAĞ CAD.NO:37
HARRAN
GÖKÇEN ECZANESİ
441 23 58
H.HARRANİ MH.HARRANİ CD.8
AKÇAKALE
GÜLDESTE ECZANESİ
411 35 15
YENİ MH.HAL SK.19/B
SURUÇ
SURUÇ ECZANESİ
611 39 39
DİKİLİ MAH.HASTANE YOLU 6/B 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

URFAHABERMERKEZİ.COM sanalbasin.com üyesidir PageRank Checker