Cumhurbaşkanlığı Seçiminde Nerede Oy Kullanacağım
Çocuğunuza bu isimleri koyarken iki kez düşünün

Ana Sayfa » Eğitim » Konya'da ne oluyor?

Konya'da ne oluyor?

Konya'da KPSS kursu açan dersane, kabul ettiği öğrencilere yasal işlem yapmıyor.

 
 
Konya'da ne oluyor?

Konya'da KPSS kursu açan dersane, kabul ettiği öğrencilere yasal işlem yapmayınca öğrenciler tepki gösterdi.

Dersanenin öğrencileri arasında yer alan Naime Gündüz, para ödemek ve senet imzalamak dışında hiçbir kayıt yapılmadığın altını çizerek, "Biz, mağdur edilmemize rağmen hakkımızı arayamıyoruz. Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konu hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz." dedi.

Naime Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü:
Bir dershane düşünün, Milli Eğitim onaylatmadan KPSS kursu açmış... Bir dershane düşünün; öğrenciler eğitim hayatları boyunca meslek lisesi v.b. okulda mesleki dersleri görmedikleri için ilk gördükleri dershaneye yazılmış... Bir dershane düşünün son çıkan yönetmelikle kapatılamasın..

"Konya’da Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bağlı Akademi Dershanesi'nin açtığı KPSS kursunda öğrenciler mağdur edilmektedir. Türkiye'nin birçok yerinde de aynı sorunun yaşandığından eminim.

Son çıkan yönetmeliklerle deyim yerindeyse "dershaneler kendi boruların ötürmeye başladılar."

KPSS için kayıt olduğum dershaneye meğersem hiç kayıtlı değlmişim. Kayıdım senet imzalamak dışında hiç bir önemi yokmuş. Edindiğim bilgiye göre, dershanenin bağlı bulunduğu Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğ'ne KPSS kursu açmak için başvurusu bile bulunmamaktadır. Mart ayının sonunda teftişe müfettiş geleceği için öğrenciler aranıp, "Müfettişler sınıfların ebatlarını ölçecek, ders işlemesi aksayacağı için dersler bir gün kaydırıldı” denmiştir. Bu durum müfettişlerin haberli geldiklerini göstermektedir.
Diğer taraftan geçen sene yapılan teftişte ise geçmiş yönetmeliğe göre kapatılması gereken bu dershane bir hafta kapatma cezası verilmiştir ki son yönetmelikle dershane kapatmak daha da zorlaşmıştır.Dershanede yaşadıklarım ise Levent Kırca parodilerini aratmayacak kadar komiktir. Dershanede bulunan öğretmenler hayatlarında hiç KPSS sorusu çözmediklerini yaşadığım örnekle anlatmak istiyorum.
Ekvatoru göbeği ile gösteren (Recep ivedik karakterinin gerçek versiyonu) coğrafya hocasına ürünlerin yetiştiği illeri sorduğumda "ürünlerin yetiştiği iller her sene değişiyor" diye cevap vermiştir. (Zaten her yıl iller ÖSYM'yi arıyor, o sene yetiştirdiği ürünü söylüyor. Sizce bu yıl Antalya'da muz yerine buğday olur mu? )
Matematik hocası sorduğu sorunu cevabını öğrenciye sormakta cevap verildiğinde, anlatma gereği duymamaktadır. Daha farklı soru da ise kendisi de cevap verememektedir. Son dersinde -yeter dediğim- durum ise, hocanın hız sorusunu iki bilinmeyenli denklem ile çözmeye kalkışmasıdır. 30 saniyede çözülecek sorunun yöntemini ben tahtaya çıkarak anlattım.Öğretmen bu şekilde çözen arkadaşların var diye itiraz etti. Daha sonra çözdüğü sorular ise benim gösterdiğim kısa yönteme başvurdu. Dershaneye gelecek yıl memur olamazsam matematik hocası olarak gidebilirim!

Evet sınıfta o yöntemle çözen kişi olabilir çünkü sınıflarda bulunan öğrenciler seviyelerine göre değildir. KPSS lisans ve lise düzeyinde sınava girecek öğrenciler ile sayısal ve sözel öğrenciler aynı sınıfta olması derslerin aksamasında sorun yaratmakta olup, gelmeyen öğrencilerin beklenmesi ise derslerin zamanında işlenmemesine neden olmaktadır.

Ben lisans mezunuyum. Hatta tez aşamasında masterı memur olmak için bıraktım.Kardeşimin meslek lisesi çıkışlı ders sistemini bilmeden dershnaye kayıt olmuş. Bende beraber gitmek ve birbirimize destek oluruz diye o dershaneyi seçtim. Kardeşim iki dersten sonra işlerinden nedeniyle dersleri bırakmak zorunda kaldı ki dershane hala senetleri vermemektedir. Hatta yönetmeliğe aykırı da olsa senetleri avukatta vermek ile tehdit etmektedir.

Derste var olduğumuzu belgeleyen liste de ise derse giren matematik öğretmeni Veli Manav adıyla imza atmıştır.Gerçek ismi ise Mehmet Ali'dir.

Daha önce adı geçen hoca hakkında eleştirilerimi söylediğim müdür; "Sizin için Üniversite'den proföser getiriyoruz" demiştir ki, kişi üniversite de uzman olarak görev yaptığını beyan etmiştir. Buna da pek inanmıyorum aslında. Çünkü eğer o Selçuk Üniversitesi'nde ise oraya da torpille girmiştir. Çünkü ben okuduğum dönemde alanında yetkin olmayan hiç kimseye ders verildiğini görmedim.

En kötüsü ise sınava iki ay kalmasına rağmen bir çok konu da geridelerdir. Sanırım Sınav günü durun biz daha öğrencileri hazırlamadık diyecekler ÖSYM'ye! Ben ise kendi dökümanlarım ve internet üzerinden sınava hazırlanmaktayım.

Bütün bunlar aynı zamanda vergi kaçakçılığı yapıldığını da göstermektedir. Kendi adıma olmasa da bundan sonraki gençler ve ülkem adına yapacağım birşey olduğuna inancımdan bu durumu sizle paylaşmak istedim."

ÖĞRENCİLERDEN ŞOK İDDİALAR!
Derslerin MEB'in belirlediği sürenin altında işlendiğini ifade eden öğrenciler, müfettişlerin denetlemeye geldiği gün ders dahi işlenmediğini ileri sürdü.
Öğrenciler, "Konya’da Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onayı ile açılan Akademi Eğitim Kurumları’nın açtığı KPSS kursunda öğrenciler mağdur edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Yönetmenliği 22.7.2005/25883 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan maddelerin hemen hemen hiçbirine uyulmamaktadır.

Kurumun derslerine devam eden öğrencilerinden biriyim. Dershaneye başlamadan önce derslere girmemi ve öyle kayıt yaptırmamı istediler, girdiğim matematik dersinin ortasında kayıt için çağırıp, kayıt aldılar ki, bu kayıt senet imzalamakla kaldı. Bunun harici bir belge almadılar. Aslında kayıt dışı öğrenci görünüyorum.

Dershanenin taahhüt ettiği gibi dersler ve etütler yapılmayıp dersleri 45 dakika altı işlenmekte olup, öğretmenlerin hiçbirinin kaydı yoktur. İlçe müfettişleri teftişe geldiği Salı günü dershanede ders yapılmayıp, öğrenciler aranıp “Müfettişler sınıfların ebatlarını ölçecek, ders işlemesi aksayacağı için dersler bir gün kaydırıldı” denmiştir. Bu durum müfettişlerin gelmeden önce dershaneyi arayıp haber vermelerinden veya müfettişlerin dershane yönetimiyle ikili ilişkililerinden kaynaklanmaktadır.

Sınıflarda bulunan öğrenciler seviyelerine göre değildir. KPSS lisans ve lise düzeyinde sınava girecek öğrenciler ile sayısal ve sözel öğrenciler aynı sınıfta olması derslerin aksamasında sorun yaratmakta olup, gelmeyen öğrencilerin beklenmesi ise derslerin zamanında işlenmemesine neden olmaktadır. “Madde 31- Dershanede öğrenciler
devam ettikleri programın özelliği dikkate alınarak;
a)Düzey belirleme sınavı sonuçlarına,
b)Uygulanacak programın özelliğine göre gruplara ayrılırlar.
Yüksek öğretim sınavı programlarına devam eden öğrencilerin gruplarını tespitte ayrıca;
a)Rehberlik servisi tarafından yapılacak olan meslekî rehberlik sonuçları,
b)Öğrencilerin kendilerince tercih ettikleri dallar,
c)Sınav sistemindeki esaslar dikkate alınır. ” maddesinin ihlali söz konunudur.
Konular KPSS formatında olmayıp, bazı hocaların KPSS formatını bile bilmedikler ben dahil öğrencilerin sorduğu sorulara veremediği yanıtlardan anlaşılmaktadır. Yönetmenliğin 5. Maddesi A bendinde yazılı “Başarılı olmak istedikleri derslerde yetiştirmek ve bilgi düzeylerini yükseltmek” ilkesine tezat düşmektedir.
Örneğin; Matematik hocası sorduğu sorunu cevabının öğrenciye sormakta cevap verildiğinde, anlatma gereği duymamaktadır. Daha farklı soru da ise kendisi de cevap verememektedir. Bir başka derste ise, ürünlerin yetiştiği iller isteyen öğrenciye; “Ürünlerin yetiştiği yerler her yıl değişiyor!” denmektedir.

Bu ve buna benzer durumlardan şikayetçi olan, öğrenciler kayıtlarının silinmesini
istemelerine rağmen senet yaptıkları için kayıt silinmemektedir. Halbuki dershane taahhüt ettiğini yerine getiremez ise öğrencinin kayıt sildirme hakkı çiğnenmektedir.
Yine bir başka öğrencinin il değiştirmesi nedeniyle kayıt silme isteği geri çevrilmiş, var olan hakları gizlenmektedir. Senetlerin avukata verileceği düşüncesi öğrenciye empoze edilmiş olup, bu konu da açılan bir dava da bulunmaktadır. Buna rağmen dershane sahibi hukuktan çok ikili ilişkilerine güvendiği görülmektedir." diyerek tepkilerini dile getirdi.

 
18 Mayıs 2010 Salı 00:26
Okunma: 652
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Müslümanlara Ağır HakaretÇocuğunuza bu isimleri koyarken iki kez düşününABD, Kürt petrolüne el koyamadı!Ekmeleddin İhsanoğlu İstiklal Marşı'nı bilmiyor (VİDEO)Vurulan İsrail F-16'sı böyle inebildiHamas ateşkes şartlarını açıkladıSavaştan kaçtılar, Urfa'da kuma oldular!Kamyonetle Polis Aracı Çarpıştı: 4 YaralıLiseler için tercih maratonu yarın başlıyorABD’den Kürt petrolüne büyük darbeBombayı patlattılarKorkutmaya başladı!
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Bizlere Yazın
 
 
Mehmet Ekinci'den Kutlama
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:59
  • Güneş05:41
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:17
  • Akşam19:10
  • Yatsı20:39
 
 
Anket
Cumhurbaşkanı Kim Olmalıdır?
Recep Tayyip Erdoğan
Ekmeleddin İhsanoğlu
Selahattin Demirtaş
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
34
23
5
6
74
2
Galatasaray
34
18
11
5
65
3
Beşiktaş
34
17
11
6
62
4
Trabzonspor
34
14
11
9
53
5
Sivasspor
34
16
5
13
53
6
Kasımpaşa
34
13
12
9
51
7
KDÇ Karabükspor
34
13
11
10
50
8
Bursaspor
34
12
10
12
46
9
Gençlerbirliği
34
13
6
15
45
10
Akhisar Bld.Spor
34
12
8
14
44
11
Torku Konyaspor
34
11
9
14
42
12
Eskişehirspor
34
10
12
12
42
13
Çaykur Rizespor
34
10
12
12
42
14
Kayseri Erciyesspor
34
10
7
17
37
15
Gaziantepspor
34
10
7
17
37
16
Elazığspor
34
10
4
20
34
17
M.P. Antalyaspor
34
6
13
15
31
18
Kayserispor
34
7
8
19
29
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1629 - Napoli'de (İtalya) deprem: 10.000 kişi öldü.
1811 - Meksika'da rahip Hidalgo kurşuna dizildi. Hidalgo bir yıl önce Meksika'da bağımsızlık hareketini başlatmıştı.
1908 - İstanbul Cibali Tütün Fabrikası işçileri greve çıktı.
1929 - Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa'ya suikast girişimi iddiasıyla yargılanan Kadriye Hanım ve arkadaşları beraat ettiler.
1932 - Yaz Olimpiyatları, Los Angeles, California'da başladı.
1940 - Yozgat'ta deprem: 12 köy yıkıldı, 300 ölü, 360 yaralı.
1945 - Trakya'da Almanlar adına casusluk yaptıkları iddiasıyla yargılanan 15 kişi ölüm cezasına mahkum edildi.
1946 - Kazım Orbay genelkurmay başkanlığından istifa etti, yerine Salih Omurtak atandı.
1947 - Demokrat Parti Kütahya Milletvekili Adnan Menderes'in TBMM'de yaptığı konuşmayı yayımlayan Tasvir, Demokrasi, Demokrat İzmir, Yeni Asır gazetelerinin sahipleri ve yazı işleri müdürleri tutuklandılar.
1953 - Demiryolları devlet işletmesi haline getirildi.
1956 - Ordu, Giresun ve Trabzon'da Cumhuriyet Halk Partililerin siyasi toplantı yapmalarına izin verilmedi.
1966 - Amerika Birleşik Devletleri uçakları Kuzey ve Güney Vietnam arasındaki askerden arındırılmış bölgeyi bombaladı.
1966 - Birleşik Krallık, Almanya'yı 4-2 yenerek Dünya Futbol Şampiyonu oldu.
1971 - Boeing 727 tipi bir Japon yolcu uçağı ile bir Japon savaş uçağı, Morioka (Japonya) semalarında çarpıştı: 162 kişi öldü.
1973 - Üniversiteye giriş sınavı, sorular satıldığı için iptal edildi.
1975 - Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye İş Bankası'ndaki hissesini denetleme yetkisinin Cumhuriyet Halk Partisi'ne ait olduğu karara bağlandı.
1977 - Türkiye Basketbol Genç Milli Takımı Avrupa şampiyonu oldu.
1981 - Mamak Askeri Cezaevi'nde açlık grevi yapanlardan 16'sı hastaneye kaldırıldı.
1982 - Mehmet Yurdadön, Finlandiya'da yapılan 10 bin metre yarışmasında altın madalya kazandı.
1987 - Mekke'de Hac sırasında İranlılar Amerika Birleşik Devletleri aleyhine gösteri yaptı. Suudi polisi ateş açtı, çok sayıda İranlı ve Suudi öldü.
1988 - Fethiye ve Gökova körfezleriyle Dalyan kıyıları özel çevre ve koruma bölgesi ilan edildi. Bölgedeki inşaatlar durduruldu.
1990 - Eğitim Ağırlıklı TRT 4 İzmir'den yayın hayatına başladı.
1992 - Barcelona'da düzenlenen Yaz Olimpiyatlarında 62 kiloda güreşçi Akif Pirim altın madalya kazandı.
1992 - İstanbul, Ankara, Adana büyükşehir ve ilçe belediyeleri ile Trabzon Belediyesi'nde çalışan yaklaşık 43.000 işçi greve başladı.
1995 - Çeçenistan ile Rusya arasındaki savaşa son veren bir dizi anlaşma Grozni'de imzalandı.
1998 - Üniversite sınavlarının tek basamaklı olması YÖK Genel Kurulu'nda onaylandı.
2002 - Kongo ve Ruanda arasında, Orta Afrika`da istikrarsızlığa ve milyonlarca kişinin ölümüne yol açan savaşı sona erdirme çabasıyla barış anlaşması imzalandı.
2008 - Anayasa Mahkemesi tarafından Adalet ve Kalkınma Partisine açılan kapatma davası reddedildi.
2009 - 3G Türkiye'de resmi olarak kullanılmaya başlandı.
 
Arşiv
 
Süper Loto
24.07.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu010922253651
 
On Numara
28.07.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu03040708101114172328374143444547485054587378
 
Sayısal Loto
26.07.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu011620223947
 
Şans Topu
23.07.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu030613243011
 
ŞANLIURFA MERKEZ
KARAKUŞ ECZANESİ
351 23 85
DOĞUMEVİ CAD.DOĞUMEVİ HASTANESİ KARŞISI
NEZİRE ECZANESİ
312 42 35
24 METRE YOL ÜZERİ YENİ ŞANMED HASTANESİ YANI
REHA ECZANESİ
247 10 83
EYYÜPPEYGAMBER CAD.SEVGİ TIP MERKEZİ BİTİŞİĞİ
HARMANCI ECZANESİ
347 92 32
35 METRE YOL SONU METROPOL TIP MERKEZİ KARŞISI
AÇANAL ECZANESİ
215 21 51
HAŞİMİYE MEYDANI MEŞARKİYE CADDESİ ÇİFTHEHAN CİVARI
YENİÖZLEM ECZANESİ
313 22 30
BEY KAPISI MAH.HARRAN ÜNV.CAD EDESSA HASTANESİ CİVARI SPOT PAZARI BİTİŞİĞİ NO:67/A
BİRECİK
AKBAŞ ECZANESİ
652 91 91
MEYDAN MAH.FIRAT CAD.15/B
BOZOVA
ERDAL ECZANESİ
711 66 68
GÖLBAŞI MAH.HASTANE CAD.NO:2
CEYLANPINAR
AKAN ECZANESİ
4712526
AYDINLIK MAH.185.SOK.NO:48 CEYLANPINAR
HALFETİ
KEMAL ECZANESİ
751 13 04
SARIGÖL MAH.3.CD. 25/A
HİLVAN
HALK ECZANESİ
681 31 22
YENİ MH.İNÖNÜ CD. NO:1
VİRANŞEHİR
ANADOLU ECZANESİ
511 16 97
TEKKE MH.KARACADAĞ CD.NO:48
GÜLŞEN ECZANESİ
511 84 84
CUMHURİYET MEYDANI KIŞLA MAH.CEYLANPINAR CAD.NO:6
AKÇAKALE
SABUNCU ECZANESİ
411 21 48
M.AKİF ERSOY CD.NO:24/D
SURUÇ
MERKEZ ECZANESİ
611 23 77
ALİGÖR CAD.NO:82 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

sanalbasin.com üyesidir PageRank Checker