"Erdoğan Haziran sonuna kadar ölecek"

Ana Sayfa » Eğitim » Konya'da ne oluyor?

Konya'da ne oluyor?

Konya'da KPSS kursu açan dersane, kabul ettiği öğrencilere yasal işlem yapmıyor.

 
 
Konya'da ne oluyor?

Konya'da KPSS kursu açan dersane, kabul ettiği öğrencilere yasal işlem yapmayınca öğrenciler tepki gösterdi.

Dersanenin öğrencileri arasında yer alan Naime Gündüz, para ödemek ve senet imzalamak dışında hiçbir kayıt yapılmadığın altını çizerek, "Biz, mağdur edilmemize rağmen hakkımızı arayamıyoruz. Konya Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bu konu hakkında gerekeni yapmasını bekliyoruz." dedi.

Naime Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü:
Bir dershane düşünün, Milli Eğitim onaylatmadan KPSS kursu açmış... Bir dershane düşünün; öğrenciler eğitim hayatları boyunca meslek lisesi v.b. okulda mesleki dersleri görmedikleri için ilk gördükleri dershaneye yazılmış... Bir dershane düşünün son çıkan yönetmelikle kapatılamasın..

"Konya’da Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bağlı Akademi Dershanesi'nin açtığı KPSS kursunda öğrenciler mağdur edilmektedir. Türkiye'nin birçok yerinde de aynı sorunun yaşandığından eminim.

Son çıkan yönetmeliklerle deyim yerindeyse "dershaneler kendi boruların ötürmeye başladılar."

KPSS için kayıt olduğum dershaneye meğersem hiç kayıtlı değlmişim. Kayıdım senet imzalamak dışında hiç bir önemi yokmuş. Edindiğim bilgiye göre, dershanenin bağlı bulunduğu Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğ'ne KPSS kursu açmak için başvurusu bile bulunmamaktadır. Mart ayının sonunda teftişe müfettiş geleceği için öğrenciler aranıp, "Müfettişler sınıfların ebatlarını ölçecek, ders işlemesi aksayacağı için dersler bir gün kaydırıldı” denmiştir. Bu durum müfettişlerin haberli geldiklerini göstermektedir.
Diğer taraftan geçen sene yapılan teftişte ise geçmiş yönetmeliğe göre kapatılması gereken bu dershane bir hafta kapatma cezası verilmiştir ki son yönetmelikle dershane kapatmak daha da zorlaşmıştır.Dershanede yaşadıklarım ise Levent Kırca parodilerini aratmayacak kadar komiktir. Dershanede bulunan öğretmenler hayatlarında hiç KPSS sorusu çözmediklerini yaşadığım örnekle anlatmak istiyorum.
Ekvatoru göbeği ile gösteren (Recep ivedik karakterinin gerçek versiyonu) coğrafya hocasına ürünlerin yetiştiği illeri sorduğumda "ürünlerin yetiştiği iller her sene değişiyor" diye cevap vermiştir. (Zaten her yıl iller ÖSYM'yi arıyor, o sene yetiştirdiği ürünü söylüyor. Sizce bu yıl Antalya'da muz yerine buğday olur mu? )
Matematik hocası sorduğu sorunu cevabını öğrenciye sormakta cevap verildiğinde, anlatma gereği duymamaktadır. Daha farklı soru da ise kendisi de cevap verememektedir. Son dersinde -yeter dediğim- durum ise, hocanın hız sorusunu iki bilinmeyenli denklem ile çözmeye kalkışmasıdır. 30 saniyede çözülecek sorunun yöntemini ben tahtaya çıkarak anlattım.Öğretmen bu şekilde çözen arkadaşların var diye itiraz etti. Daha sonra çözdüğü sorular ise benim gösterdiğim kısa yönteme başvurdu. Dershaneye gelecek yıl memur olamazsam matematik hocası olarak gidebilirim!

Evet sınıfta o yöntemle çözen kişi olabilir çünkü sınıflarda bulunan öğrenciler seviyelerine göre değildir. KPSS lisans ve lise düzeyinde sınava girecek öğrenciler ile sayısal ve sözel öğrenciler aynı sınıfta olması derslerin aksamasında sorun yaratmakta olup, gelmeyen öğrencilerin beklenmesi ise derslerin zamanında işlenmemesine neden olmaktadır.

Ben lisans mezunuyum. Hatta tez aşamasında masterı memur olmak için bıraktım.Kardeşimin meslek lisesi çıkışlı ders sistemini bilmeden dershnaye kayıt olmuş. Bende beraber gitmek ve birbirimize destek oluruz diye o dershaneyi seçtim. Kardeşim iki dersten sonra işlerinden nedeniyle dersleri bırakmak zorunda kaldı ki dershane hala senetleri vermemektedir. Hatta yönetmeliğe aykırı da olsa senetleri avukatta vermek ile tehdit etmektedir.

Derste var olduğumuzu belgeleyen liste de ise derse giren matematik öğretmeni Veli Manav adıyla imza atmıştır.Gerçek ismi ise Mehmet Ali'dir.

Daha önce adı geçen hoca hakkında eleştirilerimi söylediğim müdür; "Sizin için Üniversite'den proföser getiriyoruz" demiştir ki, kişi üniversite de uzman olarak görev yaptığını beyan etmiştir. Buna da pek inanmıyorum aslında. Çünkü eğer o Selçuk Üniversitesi'nde ise oraya da torpille girmiştir. Çünkü ben okuduğum dönemde alanında yetkin olmayan hiç kimseye ders verildiğini görmedim.

En kötüsü ise sınava iki ay kalmasına rağmen bir çok konu da geridelerdir. Sanırım Sınav günü durun biz daha öğrencileri hazırlamadık diyecekler ÖSYM'ye! Ben ise kendi dökümanlarım ve internet üzerinden sınava hazırlanmaktayım.

Bütün bunlar aynı zamanda vergi kaçakçılığı yapıldığını da göstermektedir. Kendi adıma olmasa da bundan sonraki gençler ve ülkem adına yapacağım birşey olduğuna inancımdan bu durumu sizle paylaşmak istedim."

ÖĞRENCİLERDEN ŞOK İDDİALAR!
Derslerin MEB'in belirlediği sürenin altında işlendiğini ifade eden öğrenciler, müfettişlerin denetlemeye geldiği gün ders dahi işlenmediğini ileri sürdü.
Öğrenciler, "Konya’da Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü onayı ile açılan Akademi Eğitim Kurumları’nın açtığı KPSS kursunda öğrenciler mağdur edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Yönetmenliği 22.7.2005/25883 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan maddelerin hemen hemen hiçbirine uyulmamaktadır.

Kurumun derslerine devam eden öğrencilerinden biriyim. Dershaneye başlamadan önce derslere girmemi ve öyle kayıt yaptırmamı istediler, girdiğim matematik dersinin ortasında kayıt için çağırıp, kayıt aldılar ki, bu kayıt senet imzalamakla kaldı. Bunun harici bir belge almadılar. Aslında kayıt dışı öğrenci görünüyorum.

Dershanenin taahhüt ettiği gibi dersler ve etütler yapılmayıp dersleri 45 dakika altı işlenmekte olup, öğretmenlerin hiçbirinin kaydı yoktur. İlçe müfettişleri teftişe geldiği Salı günü dershanede ders yapılmayıp, öğrenciler aranıp “Müfettişler sınıfların ebatlarını ölçecek, ders işlemesi aksayacağı için dersler bir gün kaydırıldı” denmiştir. Bu durum müfettişlerin gelmeden önce dershaneyi arayıp haber vermelerinden veya müfettişlerin dershane yönetimiyle ikili ilişkililerinden kaynaklanmaktadır.

Sınıflarda bulunan öğrenciler seviyelerine göre değildir. KPSS lisans ve lise düzeyinde sınava girecek öğrenciler ile sayısal ve sözel öğrenciler aynı sınıfta olması derslerin aksamasında sorun yaratmakta olup, gelmeyen öğrencilerin beklenmesi ise derslerin zamanında işlenmemesine neden olmaktadır. “Madde 31- Dershanede öğrenciler
devam ettikleri programın özelliği dikkate alınarak;
a)Düzey belirleme sınavı sonuçlarına,
b)Uygulanacak programın özelliğine göre gruplara ayrılırlar.
Yüksek öğretim sınavı programlarına devam eden öğrencilerin gruplarını tespitte ayrıca;
a)Rehberlik servisi tarafından yapılacak olan meslekî rehberlik sonuçları,
b)Öğrencilerin kendilerince tercih ettikleri dallar,
c)Sınav sistemindeki esaslar dikkate alınır. ” maddesinin ihlali söz konunudur.
Konular KPSS formatında olmayıp, bazı hocaların KPSS formatını bile bilmedikler ben dahil öğrencilerin sorduğu sorulara veremediği yanıtlardan anlaşılmaktadır. Yönetmenliğin 5. Maddesi A bendinde yazılı “Başarılı olmak istedikleri derslerde yetiştirmek ve bilgi düzeylerini yükseltmek” ilkesine tezat düşmektedir.
Örneğin; Matematik hocası sorduğu sorunu cevabının öğrenciye sormakta cevap verildiğinde, anlatma gereği duymamaktadır. Daha farklı soru da ise kendisi de cevap verememektedir. Bir başka derste ise, ürünlerin yetiştiği iller isteyen öğrenciye; “Ürünlerin yetiştiği yerler her yıl değişiyor!” denmektedir.

Bu ve buna benzer durumlardan şikayetçi olan, öğrenciler kayıtlarının silinmesini
istemelerine rağmen senet yaptıkları için kayıt silinmemektedir. Halbuki dershane taahhüt ettiğini yerine getiremez ise öğrencinin kayıt sildirme hakkı çiğnenmektedir.
Yine bir başka öğrencinin il değiştirmesi nedeniyle kayıt silme isteği geri çevrilmiş, var olan hakları gizlenmektedir. Senetlerin avukata verileceği düşüncesi öğrenciye empoze edilmiş olup, bu konu da açılan bir dava da bulunmaktadır. Buna rağmen dershane sahibi hukuktan çok ikili ilişkilerine güvendiği görülmektedir." diyerek tepkilerini dile getirdi.

 
18 Mayıs 2010 Salı 03:26
Okunma: 611
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
Bayraktar: Kuraklığın Etkilediği Çiftçi DesteklenmeliBdp'lilerden Hendek ProtestosuCeylanpınar Sınırında PatlamaEmniyette 390 Kişinin Görev Yeri Değiştirildi'Erdoğan Haziran sonuna kadar ölecek'Şanlıurfa'da Akaryakıt KaçakçılığıŞanlıurfa'da Otomobil Devrildi: 3 YaralıŞanlıurfa'da Kavgada 3 Otomobilin Camları KırıldıUzman Çavuşun 6 Yaşındaki Oğlu Kendini YaraladıBaşkan Ekinci Koltuğunu DevrettiBaşkan Ekinci’den Anlamlı DavranışGüvenlikçi, 'Akıllı Ayakkabı' Yaptı
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:59
  • Güneş05:41
  • Öğlen12:35
  • İkindi16:17
  • Akşam19:10
  • Yatsı20:39
 
 
Anket
Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmasını ister misiniz?
Evet isterim
Hayır. Başbakan olarak devam etmeli
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Fenerbahçe
29
21
3
5
66
2
Beşiktaş
29
15
9
5
54
3
Galatasaray
29
14
11
4
53
4
Trabzonspor
29
11
10
8
43
5
Sivasspor
29
13
4
12
43
6
KDÇ Karabükspor
29
11
9
9
42
7
Kasımpaşa
29
10
11
8
41
8
Akhisar Bld.Spor
29
11
7
11
40
9
Eskişehirspor
29
10
9
10
39
10
Gençlerbirliği
29
11
5
13
38
11
Bursaspor
29
10
8
11
38
12
Gaziantepspor
29
10
6
13
36
13
Torku Konyaspor
29
9
7
13
34
14
Çaykur Rizespor
29
8
9
12
33
15
Elazığspor
29
9
4
16
31
16
Kayseri Erciyesspor
29
8
6
15
30
17
M.P. Antalyaspor
29
5
13
11
28
18
Kayserispor
29
6
7
16
25
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1512 - I. Selim tahta çıktı.
1830 - Osmanlı hükümeti, Yunan devletinin varlığını resmen kabul etti.
1877 - Rusya, Eflak ve Boğdan'a girerek Osmanlı'lara savaş açtı, böylece 93 Harbi olarak anılan Osmanlı-Rus savaşı başlamış oldu.
1898 - İspanyolların Küba adasının boşaltılması istemini reddederek ABD'ye savaş ilan etmesiyle İspanyol-Amerikan Savaşı başladı.
1909 - İstanbul'a gelen Hareket Ordusu, 31 Mart Ayaklanması'nı bastırdı.
1915 - İstanbul'da Ermeni topluluğunun önde gelen 2.345 kişi tutuklandı.
1916 - Patrick Pearse önderliğindeki gizli milliyetçi örgüt, İrlanda Cumhuriyetçi Kardeşliği, Postane Baskını ile, Dublin'de İngiliz egemenliğine karşı Paskalya Ayaklanması'nı başlattı.
1920 - Mustafa Kemal, Büyük Millet Meclisi Reisliğine seçildi.
1946 - Ulvi Cemal Erkin'in Birinci Senfonisi, Ankara Devlet Konservatuvarı'nda ilk kez seslendirildi.
1959 - Mısır Devlet Başkanı Cemal Abdül Nasır, Shell ve Anglo-Egyptian petrol şirketlerini kamulaştırma emri verdi.
1972 - TBMM, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam kararlarını yeniden onayladı.
1978 - Ereğli Kömür İşletmesi'nin Armutçuk üretim bölgesindeki grizu patlamasında 17 işçi öldü.
1980 - İran'da rehin tutulan 52 ABD'liyi kurtarmak için girişilen kurtarma operasyonu, rehineler kurtarılamadan sekiz ABD askerinin ölümüyle sonuçlandı.
2001 - Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı, Beyaz Enerji Operasyonu'na ilişkin soruşturmayı tamamlayarak dava açtı.
2004 - BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs'ta çözüm için hazırladığı plana ilişkin referandum yapıldı. KKTC'de kabul edilen, ancak Kıbrıs Cumhuriyeti'nde reddedilen plan, her iki toplum tarafından kabul edilmediği için reddedilmiş oldu.
2007 - Recep Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterdi.
 
Arşiv
 
Süper Loto
17.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu080913183538
 
On Numara
21.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu07081720212531353942444549555860626365697980
 
Sayısal Loto
19.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu091219252641
 
Şans Topu
23.04.2014 Tarihli Çekiliş Sonucu132023283102
 
ŞANLIURFA MERKEZ
GÜLDENİZ ECZANESİ
215 69 05
EYYÜPNEBİ MAH.İMAMKESKİN SAMAN PAZARI KARŞISI
EMNİYET ECZANESİ
315 30 19
EMNİYET CAD. EMNİYET MÜD.YANI
ERDEM ECZANESİ
315 99 00
HASTANE CAD. ÇOCUK HASTANESİ KARŞISI
ŞEYHANLI ECZANESİ
215 25 15
GÖL CAD. NO:A1 BALIKLIGÖL CİVARI ÇARDAKLI KÖŞK YANI
RAMİZ ECZANESİ
351 00 70
SÜLEYMANİYE MAH. SÜLEYMANİYE MEYDANI
HARMANCI ECZANESİ
347 92 32
35 METRE YOL SONU METROPOL TIP MERKEZİ KARŞISI
BOZOVA
BOZOVA ECZANESİ
711 51 45
YAVUZ SELİM.MH.EMNİYET CD.NO:68/B
CEYLANPINAR
MARAL ECZANESİ
471 63 26
ANKARA MH.SPOR SOKAK NO:15
HALFETİ
UFUK ECZANESİ
751 15 22
SİYAHGÜL MAH.AYDIN GÜVEN GÜRKAN CAD.NO:16
HİLVAN
DEMİRTAŞ ECZANESİ
681 17 00
BAĞLAR MAHALLESİ GÖLCÜK CAD HİLVAN DEVLET HASTANESİ YANI NO:108/A
VİRANŞEHİR
DERMAN ECZANESİ
511 16 17
CEYLANPINAR CAD.23/C
HARRAN
YENİURFA ECZANESİ
441 21 64
ÖZEL İDARE DÜK.NO:4
AKÇAKALE
PAYDAŞ ECZANESİ
411 35 55
MEHMET AKİF ERSOY CD. NO:31/C
SURUÇ
KILIÇASLAN ECZANESİ
612 18 18
SARAY ALTI MH.11 NİSAN CD.NO:180 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji