Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Urfa Haberleri Kiliseden Fırfırlı Camiye Ve Restorasyonda Sona Doğru

Kiliseden Fırfırlı Camiye Ve Restorasyonda Sona Doğru

Tarihi dokusuyla adeta bir açık hava müzesini andıran Şanlıurfa’da, bir zamanlar kilise cezaevi son olarak da cami olarak kullanılan Fırfırlı Camii’nin restorasyonunda sona doğru yaklaşıldı. Restorasyon sayesinde Avlu daha estetik bir görünüme kavuştu. Erkek ve bayan tuvaletler yapıldı. Çan kulesinin olduğu bölüm aslına uygun biçimde onarıldı.

Giriş Tarihi: 24 Ekim 2017 Salı 11:27
Kiliseden Fırfırlı Camiye Ve Restorasyonda Sona Doğru
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

RESTORASYONU YAKLAŞIK BİR YIL SARKTI

Böylece Şanlıurfa'nın Eyyübiye İlçesine bağlı Yeni Mahalledeki Büyükyol‘da dar sokaklara sıkışan ve uzun yıllar atıl kalan tarihi yapı yepyeni bir görünüme kavuştu.  Ancak önce kamulaştırmalar restorasyonu çok uzattı. Sonra ise ek olarak yapılması düşünülen minare yüzünden restorasyon uzadıkça uzadı. Restorasyon çalışması verilen süreyi bir yıl geçti.

RESTORASYON VE KAMULAŞTIRMAYA 2,5 MİLYON HARCANDI

Bu arada Şanlıurfa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore çalışması yürütülen ve şuana kadar yaklaşık 2,5 milyon lira harcama yapılan Fırfırlı Caminin restorasyon ve çevre düzenlemesi 25 Ocak 2016 tarihinde başlamıştı. Tarihi yapının gelecek kuşaklara aktarılması için başlatılan restorasyonda, mabedin  çevresindeki gece kondular kamulaştırılıp yıkılmıştı. Restorasyonu 20 Aralık 2016 tarihinde tamamlanması bekleniyordu. Proje kapsamında yolla Camii arasında bulunan 4 evin kamulaştırması için 1,5 milyon liraya yakın harcama yapıldı. Restorasyon projesi için 908 bin 626 lira bedel belirlenmişti.

1930'LARDA CEZAEVİ OLARAK KULLANILMIŞ!

Vali Fuat Bey Caddesi’nde (Büyükyol) bulunan ve kilise olarak inşa edilen yapı, Oniki Havari Kilisesi olarak da kayıtlarda yer alıyor. Osmanlı Döneminde yapı üzerinde rüzgâr gülü benzeri materyaller olduğundan halk arasında “Fırfırlı Kilise” olarak isimlendirilmiş.

Kesin inşa tarihi bilinmiyor.  Mihrabı üzerindeki kitabeden anlaşıldığına göre1956 yılında kiliseden camiye çevrildi.. Camiye çevrilirken üzerine konulan rüzgâr gülünden dolayı Urfa ağzı ile "Fırfırlı Cami" ismi verilmiş.  Tarihi yapı 1930’lu yıllarda Cezaevi olarak kullanılmış..

 

 

 

urfadasin

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Urfa haber Merkezi whatsaap ihbar hattı
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazeteci Adnan Çelik'in acı günü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık