Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel Kene Isırırsa Ne Yapmalı?

Kene Isırırsa Ne Yapmalı?

Şanlıurfa'da sıcakların artmasıyla böcek ısırıkları ürkütüyor.

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
Kene Isırırsa Ne Yapmalı?
Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi

Vücudunda kene gören vatandaşlar soluğu acil servislerde alırken uzmanlarda kene ısırmalarına karşı çeşitli uyarılarda bulunuyor. 

Yaz ayları ve sıcaklardan dolayı böcek ısırmaları çoğaldığını aktaran Yrd. Doç. Dr. Ercüment Kaplama özellikle mevsimlik işçi olarak İç Anadolu’ya giden vatandaşların kenelere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kablama ‘‘Kene ısırmaları daha çok Nisan’la Eylül arasında yani ilkbaharın sonunda ve yazın sonuna kadar görülen bir hadise kış aylarında görülmüyor. Buradaki hadise kenenin ısırması ve ısırması akabinde de özellikle keneyi tespit ettikten sonra kenenin vücuttan ayırması çok önemli. Burada dikkat edilecek husus keneyi sıkmadan ve kenenin vücuduna herhangi bir baskı yapmadan yani kenenin girdi yerden cımbızla çekip çıkarmak lazım.

Keneyle beraber kırım Kongo ateşi dediğimiz bir virüs mikrobik hadise doğrudan doğruya kana karışır. 3 ila 6 gün içinde belirtileri göstermeye başlar, Bu belirtiler ilk önce ateş,arkasından bu ateş 7-8 gün sürer  hastanın muayene edilmesi esnasında karaciğerinde bir büyüme tespit edilir vakaların %50’sinde. Ateşten sonra en bariz belirtiler kanama diyatezidir yani vücutta yer yer peteşiler yer yer morluklar meydana gelir sonra burun kanaması olur, diş eti kanaması olur ve bunun sonunda da idrarda kan gelmesi, büyük abdeste kan gelmesi ve hastanın kan kusması bunu takip eder. Vakaların %25de nörolojik nefisler meydana gelir yani beyin kanaması meydana gelir ve bunu bağlı olarak da hastalarda fesler meydana gelmeye başlar kan tahlilinde kan ileri derece bir lökosit düşüklüğü yani beyaz küre düşüklüğü yani kanamayı durduracak hücrelerin azalması görülür. Daha ileri Safalarda böbrek tamamen iflas eder ve hastada üremi meydana gelir. Bunun maalesef tedavisi çok zor daha çok septomatik tedavi yapmak gerekir. Septomatik tedavi ne demek yani kanamayı durdurmak için kanamayı önleyici bazı ilaçlar verilir .Buna mukabilde bunun devamında da antibiyotlara baş vurulabilir fakat bunların fazla bir etkisi olmaz maalesef ve hasta vakaların hemen hemen bazı yerlerde %50’ye yakın bir ölüm meydana gelir ortalama ölüm oranı %25 civarındadır. Bu daha çok kırsal kesimde görülmektedir.Kırsal kesimde kenelerin daha çok üremesidir ve buna bağlı olarak ta bu gibi sık sorunlar meydana gelir’’diye konuştu

Whatsaap İhbar Hattı Urfahabermerkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık