×
×
Ekonomi
Karataş'tan tepki...
Benzine ve enerjiye yapılan son zamların ardından CHP İl Teşkilatı yerine Belde teşkilatı tepki gösterdi.
28 Ağustos 2014 Perşembe 19:29

CHP Karaköprü Belde Başkanı Kenan Karataş, Karaköprü Beldesinde bulunan esnaf ziyaretlerinden sonrasıözellikle elektrik, doğalgaz ve akaryakıta gelen zamları değerlendirdi.

 

Karataş "AKP tarafından mühürlenmiş zihniyetler, güne % 10, 15'lik şok zamlarla uyandıklarını ancak buna rağmen AKP mührünü söküp atmaya cesaret edemediklerini" dile getirdi.

 

“Mal ve İnsan Kaynakları Yönetimi" departmanında uzun süre danışmanlık yapan CHP’li Kenan Karataş,son gelen zamlara ilişkin açıklamalarına şöyle devam etti.

 

Halk, AKP Hükümetinin yürüttüğü iç ekonomi politikasının "aldatma, ağlatma ve yapıştırma" kuralına dayalı olduğunu görmeye başlamıştır. Bu kuralın işleyişi kısaca şöyle izah edilebilir. Hazırlanan zam ve oranlar halka açıklanmadan önce “Ulusa Sesleniş” veya gündeme ilişkin bir konuşma hazırlanır ve bu konuşmada din, duygu ve vatan sömürüsü kullanılmak sureti ile ve en önemlisi gözyaşlarıyla insanlar hipnoz altına alınır.

 

Hipnozun etkisi geçmeden zamlar halkın cebine yansıtılır. Zam oranları ise halkın hipnoz derecesine göre belirlenir. Başbakanın kongredeki konuşmaları da bugün gelen şok zamların habercisi niteliğindeydi. Başbakanın kongrede yapmış olduğu harcamaların faturası halka zam olarak geri döndü…

 

Karataş konuşmasına şöyle devam etti; “Zam furyası sonrası, sözde Dünya piyasasındaki artışlara paralel zamların yapıldığını iddia eden hükümet yetkilileri bu söylemlerinin gerçek dışı olduğunu kendileri de çok iyi bilmektedirler. Ancak halka zamların gerekçesini izah edebilecek kadar cesaretli olmadıkları da aşikardır. Kişisel düşünceme göre;

 

Terör konusundaki beceriksizlikleri yüzünden “Kürt Sorunu”çözümünü çözümsüzleştirmeyi başaran AKP Hükümeti , Doğu’daki işgale karşı yürüttüğü operasyonlara finans sağlamak amacıyla elini halkın cebine koyma yolunu gitmiştir. Her bir savaş jetinin havalanma maliyetini düşünürseniz zamların gerekçesinin Dünya piyasasındaki artış olmadığını anlarsınız. Ve çok iyi bilinmelidir ki cebimizden çıkan alınterimiz Ülkemizin kurtuluşu yoluna değil, silah tüccarı Dünya emperyalist güçlerin hazinelerini doldurma yoluna harcanacaktır.Yani çözümü çözümsüzleştiren bu zihniyetler olduğu sürece cebimiz boşaltılmakla kalmayacak pantolonumuzu tümden kaybedebileceğiz.

 

Başka bir gerçek gerekçe ise dış politikada ve Ortadoğu’da ABD taşeronu olmanın getirdiği yükümlülüklerin ve Suriye konusunda yürütülen savaşçıl politika gereği kabul edilen 100 bin muhalif savaşçı mültecinin finansını sağlama olduğu da aşikardır. Başta Hatay, Kilis ve Akçakale olmak üzere Türkiye'nin dört bir tarafına dağılmış olan ve kim oldukları belirsiz sözde mülteci konumunda bulunan şahısların bütçede açtığı yaralar bir yana vatandaşa verdikleri maddi ve manevi zararlarda göz önündedir.

 

Yürüttüğü tüm politikalarda sınıfta kalan AKP Hükümeti, sadece yandaşlarına ve yandaş firmalara sağladığı rantlar konusunda sınıfını pekiyiyle geçmeyi başarabilmektedir. Yandaşları kalkındırma politikasında karne notu 10 olan AKP bu başarıyı sağlamak içinde halkın alın teri olan kazançlarına el uzatma maksadı ile halka zamları reva görmektedir. Açıkça söylemek gerekirse yapılan şok zamların bir kısmının AKP'nin "yandaşları kalkındırma politikasına" aktarıldığı da bir gerçektir” Diyerek sözlerini tamamladı...

Yorumlar (1)
Yorum Ekle
Sonraki Haber
Yukarı