urfahabermerkezi Facebook
urfahabermerkezi Twitter

Ana Sayfa Urfa Haberleri Karaköprü TOKİ Basın Sitesi Yine Karanlıkta Kaldı

Karaköprü TOKİ Basın Sitesi Yine Karanlıkta Kaldı

Bu akşam aniden elektrikleri kesilen 229 konutluk Şanlıurfa Basın Sitesi sakinleri, DEDAŞ’ın arıza tespit aracının Diyarbakır’da olması nedeniyle karanlıkta kalmaya mahkum oldu.

Giriş Tarihi: 1 Kasım 2018 Perşembe 23:57
Karaköprü TOKİ Basın Sitesi Yine Karanlıkta Kaldı

Hak sahiplerine teslim edildiği 2015 yılından bu yana altyapı imalatından kaynaklanan sorunları bitmek bilmeyen Şanlıurfa Karaköprü TOKİ Basın Sitesi sakinleri, bu akşam yaşanan elektrik kesintisiyle büyük bir şok daha yaşadılar.

Elektrik kesintisini DEDAŞ’a bildiren Basın Sitesi sakinlerine cevap veren DEDAŞ çağrı merkezi personelleri, arızanın siteye elektrik sağlayan yer altı kablolarının patlamasından kaynaklandığını, arızanın giderilmesi için Diyarbakır ve Şanlıurfa’ya bakan kablo test aracının gelmesini beklediklerini söyledikleri öğrenildi.

Nüfusu 2 milyona dayanan bir şehirde arıza tespit aracının olmamasına isyan eden site sakinleri, dağıtım bedeli, bakım bedeli, kayıp kaçak bedeli ile iki katına çıkan elektrik faturalarının yanında arızalarının zamanında giderilmemesinin de kabul edilemez olduğunu söylediler.

Bir yandan TOKİ’nin yaptırdığı işe ilgisiz kalmasının, diğer yandan da Dicle Elektrik Dağıtım şirketinin işgüzarlığının mağduru olan Basın Sitesi sakinleri, üç yıldır teslim edilmesine rağmen halen müteahhit tarafından eksiklikleri giderilmeyen ve kesin kabulü yapılmayan iş için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahale etmesini beklediklerini dile getirdiler.

Şanlıurfa’nın Karaköprü ilçesi Akbayır mahallesinde yer alan, 7 blok ve 229 daireden oluşan sitede yaşanan sıkıntıları anlatan site yöneticileri  sitede yaşanan altyapı eksikliklerini TOKİ’ye defalarca bildirmelerine rağmen çözüme yönelik bir çalışma yapılmadığını ve site sakinlerinin büyük mağduriyet yaşadıklarını söylediler.

Sitenin içme suyu, kanalizasyon ve elektrik şebekelerinin teknik şartnamelere uygun şekilde yapılmadığının ilgili kuruluşlarca tespit edilmesine rağmen TOKİ’nin yüklenici firmaya işi yaptırmakta aciz kaldığını belirten site yöneticileri , “TOKİ’ye en son yaptığımız başvuruda, yüklenici firmanın geçici kabul sürecinde bakım sorumluluğunu yerine getirmediği için kesin kabul aşamasına geçilmediği cevabını aldık. Üç yıl önce teslim edilen konutların borçlarını ödeyerek tapusunu almak isteyen hak sahipleri de eli kolu bağlı bekliyor. Vatandaşlar dairelerindeki eksiklikleri kendi imkanlarıyla giderdi ancak kanalizasyon, içme suyu şebekesi ve elektrik sorununu çözmesi gereken TOKİ ve yüklenici firmadır. Bu konuda elimizden gelen bir şey yok” diye konuştular.

Basın Sitesine elektrik sağlayan yer altı kablolarının, siteye yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki mesafeden çekildiği, üç yıl içinde en az 10 defa farklı noktalarda patlama yaşandığı ve kabloların sürekli tamir edilerek siteye enerji verildiği öğrenildi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfalı çocuğun fotosu sosyal medyayı salladı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık