Metrolife Hastanesi
ACET HAC MALZEMELERİ

Ana Sayfa Genel İşsizliğe de El Attı

İşsizliğe de El Attı

Geldiği günden beri dur durak bilmeyen Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan kentte işsiz gençlerin çok olduğunu, bu işsizliğin önüne geçmek için bakın ne projesi var...

Giriş Tarihi: 28 Ağustos 2014 Perşembe 19:21
İşsizliğe de El Attı
whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi

Özel bir fidanlıkta incelemelerde bulunan Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, kentte işsiz gençlerin çok olduğunu, bu işsizliğin önüne geçmek için çiftçilerin yılın birçok dönemine yayılan ürün çeşidine geçmesi gerektiğini söyledi.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, Tarım İl Müdürlüğünde verilen brifingin ardından fidan üretimi yapan tesislerde incelemelerde bulundu.

Tarım İl Müdürü Abdullah Keskin ile birlikte ilk olarak GAP Fidancılık ve Üretim Tesislerine geçen Nuri Okutan, çizmelerini giyip 280 dönümlük arazide bulunan fideleri inceledi.

Fidanlık sahibinden yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Vali Okutan, Şanlıurfa’da üretime geçen fidanlıklardan bazılarını gezip, incelemek istediğini belirterek, “Üretim konusunda neler olduğu konusunda; fidanlık tesisi sahibinden bilgi aldım. Artık bildik metotlarla tarım yapılamaz. Bu bölgeye 35 milyar dolarında devletin harcaması var. Yeni yapılacaklarla birlikte bu 50 milyarı aşacak. Bu bereketli toprak, bu güneş... Burada işsiz bir sürü genç var. Onları bu toprağa, bu işsiz gençleri bu güneş bu doğa bu toprakla doğru yerde buluşturmak lazım. Bunun yöntemi de artık, modern, katma değeri yüksek, yılın birçok dönemine yayılan ürün çeşidine geçmeliyiz. Meyve sebze gibi daha çok bilgi ve teknoloji isteyen tarıma geçmeliyiz. Bunların arayışı içerisindeyiz" dedi.

Çiftçilere seslenen Vali Okutan, "Herkes arazisinin yarısını buna hazırlasın. Bunu mecbur tutacağız. Vali çalışacak ama çiftçi de çalışacak. Şimdiden herkesin arazilerini daha çok kuzeye bakan, yamaçlardaki arazilerini bu fidanlık için hazırlamaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

Arazide botları ile dolaşan Nuri Okutan, Botlarını giyen Vali Nuri Okutan, fidanlıkta üretilen meyvelerin tadına baktı.  

Kendisi de çiftçi olan Nuri Okutan’ın tarım konusundaki bilgi ve deneyimi fidanlıktakilerin memnuniyetini kazandı. Üretilen meyve fidanlarını dikkatli bir şekilde inceleyen Okutan, yetiştirme şekilleri hakkında bilgiler verdi.

whatsaap İhbar Hattı Urfa Haber Merkezi
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık